Працівники ДБР завершили розслідування кримінального провадження щодо 20 колишніх міліціонерів роти спеціального призначення ПМОП “Беркут”, підпорядкованого ГУМВС України в Києві. Вони застосували вогнепальну зброю проти учасників мирних акцій протесту 20 лютого 2014 року. У результаті правоохоронці вбили 48 та поранили 90 учасників акцій протесту, серед яких і особи, які намагались надати допомогу постраждалим.
Про це KВ стало відомо з повідомлення ДБР.
“Слідством встановлено, що вказівку застосувати зброю надав колишній Президент України, який намагався у будь-який спосіб залишитись при владі. Перебуваючи у резиденції “Межигір’я” він через урядовий зв’язок віддав злочинний наказ Міністру МВС на застосування працівниками правоохоронних органів вогнепальної зброї до мирних учасників акції протесту”, – йдеться у повідомленні.
Виконавцями стали працівники спецроти київського “Беркута”. Напередодні їм видали вогнепальну зброю та боєприпаси.
“Співробітники роти у взаємодії з працівниками інших підрозділів на вул. Інститутській застосували до беззбройних активістів, у яких зі спорядження були лише шоломи та щити вогнепальну зброю. Після чого за вказівкою командира стали відходити на заздалегідь підготовлену позицію – бетонні блоки, що перекривали вхід на територію урядового кварталу”, – йдеться у повідомленні.
Перебуваючи за укриттям, спецпризначенці продовжили здійснювати прицільні постріли на ураження мітингувальників, які не вчиняли жодних протиправних дій. У результаті застосування зброї правоохоронці вбили 48 та поранили 90 учасників акцій протесту, серед яких і особи, які намагались надати допомогу постраждалим.
Лише вранці наступного дня після прийняття Верховною Радою рішення про повернення спецпідрозділів до місць постійної дислокації бійці спецроти відійшли з зайнятих позицій.
Надалі, побоюючись переслідування за вчинені злочини, зброя була викрадена та пошкоджена спецпризначенцями й, зокрема, втоплена у водоймі на території одного з районів Києва. У ході розслідування частина зброї була віднайдена та ідентифікована, не дивлячись на намагання злочинців знищити її нумерацію.
Обвинувальний акт щодо 9 беркутівців сьогодні направлено до суду для розгляду за спеціальною процедурою, у зв’язку з переховуванням обвинувачених на території країни-агресора та набуття її громадянства. Раніше до суду було направлено ще 11 обвинувальних актів.
Відносно обвинувачених заочно обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а також вжито заходів щодо розшуку їх майна та накладення на нього арештів.
Неодноразові клопотання про надання міжнародно-правової допомоги щодо встановлення місця перебування та затримання підозрюваних, надіслані до рф до 24 лютого 2022 року, повернуті без виконання з мотивів перебування останніх у громадянстві країни-агресора. Встановлено, що один з “беркутівців” загинув у 2019 році, вступивши до лав терористичної організації “Вагнер”.
Нагадаємо, що крім цього, 4 жовтня 2023 року до суду було скеровано обвинувальний акт щодо 10 колишніх високопосадовців — організаторів вчинення розстрілів учасників акцій протесту 18-20 лютого 2014 року на чолі з колишнім Президентом України.
За результатами досудового розслідування, проведеного слідчими ДБР, 25 травня 2023 року Голосіївським районним судом Києва до 10 років позбавленні волі заочно засуджено колишнього заступника керівника одного з управлінь МВС України, який причетний до знищення та приховування зброї, з якої розстрілювали активістів 20 лютого 2014 року.
Читайте: У 10-ту річницю Революції Гідності правоохоронці відзвітували про розслідування справ Майдану (фото)
Раніше KВ повідомила, що колишнього міліціонера столичного спецпідрозділу “Беркут” засуджено до 7 років ув’язнення за перевищення влади, фальсифікацію службових документів та надання завідомо неправдивих показань.
Фото: відкриті джерела