З початку війни в Україні зросли ціни на традиційні овочі, сир та сметану. При цьому сало та рис трохи подешевшали.
Про це KВ стало відомо з повідомлення Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ).
Відмічається, що за даними Мінфіну, індекс споживчих цін на продукти харчування в квітні 2022 року склав 104,67%. Порівняно з попереднім місяцем ціни в середньому зросли на 4,67%.
За даними експертів, з початку війни в Україні зросли ціни на традиційні овочі. Так, середня ціна на моркву зросла на 22% (до 22,30 грн/кг), цибулю — на 13% (до 17,95 грн/кг), капусту — на 11% (до 23,93 грн/кг). Основна причина такого подорожчання — не лише війна в Україні, а й характерний для даного періоду сезонний фактор. Весною запаси зібраної восени продукції починають закінчуватися, і ціна поступово йде вверх. Це може відбуватися аж до надходження нового врожаю.
З 24 лютого 2022 року, як відслідкували в УКАБ, трохи знизилася ціна на сало, яке опустилося в ціні на 3% і коштує в середньому близько 159 грн/кг. Хоча сало і належить до традиційних українських страв, але значне зростання ціни на нього протягом останнього року з одночасним зниженням купівельної спроможності українців нині призвело до зниження споживання, а відповідно і ціни. Ці ж причини можуть слугувати поясненням відсутності зростання цін на найбільш дорогий вид м’яса — яловичину, яка коштує зараз близько 210,49 грн/кг.
“Щодо рису — одного з небагатьох представників відділу бакалії, які не підлягають державному моніторингу, то тут спостерігається навіть зниження на 5% — до 38,30 грн/кг. Головними причинами такої ситуації є відносно нижча популярність даної крупи в порівнянні з тією ж гречкою, що і простимулювало зниження ціни”, – розповіли експерти.
Деякі молочні позиції, за їх даними, демонструють зростання, зокрема, кисломолочний сир та сметана, які виросли на 1% та 4% відповідно. Тепер середня ціна на упаковку кисломолочного сиру становить близько 54 грн, а упаковку сметани ємкістю 350 г — 36,30 грн.
Експерти нагадали, що на період воєнного стану та через погіршення фінансового становища значної частки населення України запроваджений контроль за цінами на ряд соціально значущих продуктів харчування, що становлять першу необхідність: борошно, макаронні вироби, хліб, мʼясо, молоко тощо. Ціноутворення на перелічені продукти контролюють військові адміністрації разом із Нацполіцією, Держпродспоживслужбою, Держлікслужбою. Водночас на всі інші продукти харчування, які не увійшли до переліку, діють ринкові механізми.
Читайте: У Києві відновив роботу ринок “Столичний”
Фото: відкриті джерела