Генеральна Асамблея ООН 11 липня 2024 року ухвалила резолюцію “Безпека та захищеність ядерних об’єктів України, включно із Запорізької атомною електростанцією”. У ній зазначається, що росія має терміново вивести свій військовий та інший персонал із Запорізької АЕС, розмінувати станцію та повернути її Україні.
Про це, яу передає КВ, йдеться в повідомленні видання Голос Америки.
У виданні зауважили, що це перша тематична резолюція щодо забезпечення ядерної безпеки через повномасштабне вторгнення росії, яку затвердила Генасамблея.
Резолюцю “Безпека та захищеність ядерних об’єктів України, включаючи Запорізьку АЕС”, що вимагає повернення під контроль України її ядерних об’єктів, відповідно до принципів МАГАТЕ, підготувала сама Україна разом з партнерами. Співспонсорами резолюції виступило понад 50 країн.
“За” документ проголосувало 99 країн, “утрималося” – 60, “проти” – 9 (Росія, Білорусь, Малі, Куба, Північна Корея, Сирія, Нікарагуа, Бурунді, Еритрея).
Як зазначено на сайті ООН, резолюція передбачає виведення з території станції усього військового та іншого несанкціонованого персоналу та передачу ЗАЕС під повний контроль українських компетентних органів, здатних забезпечити її безпеку. Також у тексті окремо наголошується на необхідності припинення російської агресії та безумовного виведення російських військ з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Голос Америки додає, що ухвалення резолюції тиждень тому анонсував президент України Володимир Зеленський у Києві під час зустрічі з головою 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН Деннісом Френсісом.
Читайте: Київську область відвідав голова Генеральної асамблеї ООН
Президент Зеленський тоді повідомив, що резолюція стане одним з практичних результатів Саміту миру, який пройшов у червні у Швейцарії.
“У резолюції Генасамблеї зазначається, що на Саміті наголошувалося, що будь-яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, захищеним, надійно охоронятися та не шкодити довкіллю”, – зауважили у дописі ГА.
Нагадаємо, у Швейцарії за результатами другого пленарного засідання Глобального саміту миру 16 червня 2024 року ухвалили спільне комюніке. У документі визначили три напрямки на шляху до миру, а саме у сфері ядерної безпеки, зокрема Запорізька АЕС повинна працювати під повним суверенним контролем України; вільне торговельне судноплавство у Чорному і Азовському морях; звільнення всіх військовополонених, цивільних та повернення усіх депортованих українських дітей.
Читайте: За підсумками Саміту миру в Швейцарії підписано спільне комюніке про основи миру (текст)
Фото: відкриті джерела
КиївВладаОлександр Попов