Гетманцев пропонує націоналізувати системні банки-банкрути за 1 гривню без докапіталізації

Гетманцев пропонує націоналізувати системні банки-банкрути за 1 гривню без докапіталізації

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев (на фото) пропонує Верховній Раді (ВР) “оптимізувати” процедуру виведення з ринку неплатоспроможних системних банків. На час війни пропонується націоналізувати такі банки за 1 гривню, не вливати в них капітал, а відшкодовувати акціонерам вартість акцій винятково за рахунок майбутніх російських репарацій.

Про це KВ стало відомо з законопроекту №8069 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей виведення з ринку системно важливого банку в умовах воєнного стану”, зареєстрованого 23 вересня 2022 року головою фінансового комітету ВР Данилом Гетманцевим та його колегами по комітету. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Як сказано в пояснювальній записці до законопроекту, він передбачає “оптимізацію чинної процедури виведення банку з ринку шляхом встановлення особливостей виведення з ринку системно важливого банку у разі втрати таким банком ліквідності протягом дії воєнного стану в Україні”.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Згідно законопроекту, націоналізація системно важливого банку відбуватиметься через процедуру віднесення банку до категорії неплатоспроможних, однак це не потребуватиме докапіталізації з боку держави – продаж банку державі за 1 гривню буде проводитись незалежно від фактичного розміру регулятивного капіталу банку на день прийняття Національним банком України (НБУ) відповідного рішення.

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб при цьому “не здійснюватиме зміну розміру статутного капіталу неплатоспроможного системно важливого банку, деномінацію акцій такого банку, у тому числі не буде проводити обміну грошових зобов’язань банку на акції додаткової емісії”.

Проект закону передбачає, що будь-які накладені раніше арешти, заборони, обтяження або обмеження на розпорядження на акції банку вважаються знятими, розпочаті раніше виконавчі провадження щодо акцій банку вважаються припиненими, а необхідні для передачі права власності на акції державі погодження або дозволи вважаються отриманими.

А “відшкодування вартості акцій акціонерам (у разі її перевищення 1 грн за висновком аудиторської компанії) буде можливим тільки після компенсації збитків державі Україна від російської федерації і виключно за рахунок таких коштів”.

Читайте: На позачерговій сесії Київрада не створила Муніципальний банк

“Економічна правда” відзначає, що згідно законопроекту Гетманцева і колег “у ході націоналізації держава не буде проводити процедуру бейл-ін – обміну зобов’язань банку перед пов’язаними з ним особами на додаткові акції банку. Такі зобов’язання банку (наприклад, депозити його власника) будуть просто анульовано, а самі кошти зараховано до доходів та капіталу установи.

Цікаво, що таку ж долю автори законопроєкту підготували не лише для депозитів пов’язаних з банком осіб, але й для зобов’язань банку перед особами, проти яких було запроваджено міжнародні санкції.

(…) Зазначимо, що наразі до переліку системно важливих банків входять 14 українських банків, зокрема всі 4 державні банки, приватні українські банки та банки з іноземним капіталом, зокрема “Альфа-Банк”. Щодо власників останнього, російських олігархів Михайла Фрідмана та Пьотра Авена було запроваджено міжнародні санкції”.

“Альфа-Банк Україна”, за даними НБУ, які наводить “Інтерфакс-Україна”, на 1 липня 2022 року за розміром загальних активів посідав 7-е місце (112,67 млрд гривень) серед 68 банків країни. Його чистий збиток за підсумками січня-липня 2022 року становив 3,52 млрд гривень. На фінрезультат банку вплинули відрахування до резервів на рівні 8,357 млрд гривень. Лідер правлячої фракції “Слуга народу” Давид Арахамія в інтерв’ю “Forbes Україна” минулого тижня заявив, зокрема, що “Альфа-Банк Україна” потребує докапіталізації на $1 млрд, і якщо актив націоналізувати, то цю суму доведеться заплатити державі.

НБУ розширив перелік системно важливих банків у березні 2022 року. До переліку увійшли “А-Банк”, “Альфа-Банк”, “Кредобанк”, “ОТП Банк”, “Ощадбанк”, “АБ Південний”, “ПриватБанк”, “ПУМБ”, “Райффайзен Банк”, “ТАСкомбанк”, “Укргазбанк”, “Укрексімбанк”, “УкрСиббанк”, “Універсал Банк”.

Читайте: Як НБУ на чолі з Кирилом Шевченко знищує страховий ринок України

Фото: “ЕП”

КиївВлада

Автор:
Олексій Ігнатьєв
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4