Щоб забезпечити визначеність для понад чотирьох мільйонів українських біженців, які наразі проживають у Європейському Союзу (ЄС), Рада ЄС на рівні міністрів внутрішніх справ Євросоюзу погодилася продовжити ще на один рік режим тимчасового захисту для людей, які тікають від загарбницької війни росії проти України. Отже, пільговий прихисток у Європі українці матимуть до 4 березня 2025 року. Йдеться про право біженців на проживання, доступ до ринку праці та житла, медичної та соціальної допомоги, а також доступ їхніх дітей до освіти.
Про це KВ дізналася з повідомлення Ради ЄС 28 вересня 2023 року.
“ЄС підтримуватиме український народ стільки, скільки буде потрібно. Продовження статусу захисту дає впевненість більш ніж 4 мільйонам біженців, які знайшли безпечний притулок в ЄС”, – сказав в.о. міністра внутрішніх справ Іспанії Фернандо Гранде-Марласка Гомес з цього приводу.
А саме: механізм тимчасового захисту українських біженців у Європі був активований 4 березня 2022 року – через кілька днів після того, як російські збройні сили розпочали широкомасштабне вторгнення в Україну – і цей механізм наразі було автоматично продовжено на один рік.
Згаданий механізм тимчасового захисту “забезпечує негайний та колективний (тобто без необхідності розгляду індивідуальних заявок) захист переміщеним особам, які не мають можливості повернутися до країни походження. Мета полягає в тому, щоб зменшити тиск на національні системи надання притулку та дозволити переміщеним особам користуватися гармонізованими правами по всьому ЄС”.
Ці права включають:
-
проживання;
-
доступ до ринку праці та житла;
-
медична допомога;
-
соціальна допомога;
-
доступ дітей до освіти.
Після сьогоднішньої політичної угоди Рада ЄС повинна буде офіційно прийняти рішення про продовження режиму тимчасового захисту для українців – після проходження необхідних юридичних процедур.
Тимчасовий захист – це надзвичайний механізм ЄС, який запроваджується у виняткових обставинах масового напливу біженців. Відповідна Директива ЄС про тимчасовий захист була прийнята у 2001 році після масштабного переміщення, яке пережили в Європі через збройні конфлікти на Західних Балканах.
Читайте: Українці, головним чином, не засуджують співгромадян-біженців до ЄС, – результати соцопитування
Фото: PBS