Київрада не визнала диктатуру Зеленського

Дмитро Марковський
Дмитро Марковський

Головний редактор видання «КиївВлада»

На відміну від президента США Дональда Трампа, більшість депутатів столичної міськради не наважились сьогодні “визнати” Володимира Зеленського диктатором, який зруйнував демократію всередині нашої країни. Фактично саме про це був поданий на розгляд Київради проєкт рішення №08/231-163/ПР від 19 лютого 2025 року “Про звернення до Президента України, ВР, Кабміну щодо недопустимості переслідування опозиції, військових і представників органів місцевого самоврядування” авторства депутатів з фракції “Європейська солідарність”.

Згідно тексту звернення, сьогодні Україна опинилася в найскладнішій ситуації з часів становлення незалежності, московська агресія набирає обертів, надскладна ситуація на фронті, ворог просувається, а всередині країни відбувається низка подій, які руйнують єдність українського суспільства і грають на руку ворогу. Авторам звернення бачиться, що руйнуванням демократичних процесів в Україні відбувається через:

  1. Переслідування опозиції. В тексті звернення пояснюється, що маються на увазі незаконні і ганебні санкції, які були накладені РНБО на 5-го президента України, лідера політичної партії “Європейська солідарність” Петра Порошенко “за прямою вказівкою Банкової”. Мовляв, влада це робить, бо з головой занурилась в процес підготовки до нечесних виборів і зачистки усіх опонентів. 
  2. Переслідування офіцерів ЗСУ. По цьому пункту пояснення таке – “суспільство стало свідком цькування неугодних бойових генералів, на яких влада намагається злити всі свої прорахунки”.  
  3. Переслідування представників органів місцевого самоврядування. Пояснюється, що тут центральна влада вже перейшла “від позбавлення громад фінансових ресурсів, зокрема, ПДФО, до кримінальних справ, обшуків і штрафів”.

“Така політика центральної влади ставить під загрозу існування демократії та скочує нашу державу в повну диктатуру”,- зробили висновок депутати від ”Євросоліданрості”. І запропонували від імені Київради вимагати у Зеленського, ВР і Кабміна припинити всі вищеперераховані переслідування, збільшити фінансування армії, а також не купувати російські атомні реактори для Хмельницької атомної станції. 

Втім, внести відповідний проєкт рішення в порядок денний сьогоднішнього засідання Київради не вдалося. Судячи з “карти голосувань”, в залі були присутні тільки 67 депутатів, Віталія Кличко не було. “За” проголосувало 55 народних обранців (потрібен був 61 голос). Це 26 голосів від депутатів з фракції “Європейська Солідарність” (всі хто приймав участь в засіданні), 24 – від депутатів з фракції  “УДАР Віталія Кличка” (всі хто приймав участь в засіданні), 4 – від депутатів з фракції “Голос” (всі хто приймав участь в засіданні) і Секретар Київради Володимир Бондаренко. “Проти” проголосував очільник фракції “Слуга народу” Андрій Вітренко і його саратник по фракції Микола Конопелько. Не голосували по цьому питанню 10 присутніх в сесійній залі депутатів: 4 з фракції “ВО “Батьківщина”, 4 з фракції “Слуга народу”, 1 з депутатської групи “Платформа а життя та мир” і 1 з тих 10-ти депутатів, які не входять до складу фракцій і груп. 

Після такого результату голосування депутати від “Європейської Солідарності” заблокували трибуну, що змусило секретаря Київради оголосити невелику перерву для проведення погоджувальної ради. Дуже скоро Бондаренко оголосив, що “пленарка” сьогодні не відбудеться, дата її наступного проведення стане відома пізніше.

Які з цього усього можна зробити висновки?

В принципі, нічого особливог чи непередбачуваного не відбулося. Цілком логічно, що депутати від “Європейської Солідарності” в Київраді спробували “своїм зверненням” відреагувати на потрапляння під персональні санкції свого лідера Петра Порошенка. Відповідний указ президент України підписав 12 лютого. Крім Порошенка в “новий санкційний список” тоді також потрапили Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Віктор Медведчук та Костянтин Жеваго. Про них у зверненні “про скочування нашої держави в повну диктатуру” депутати від “Європейської Солідарності” закономірно не згадували. Мабуть, на їх думку, “це інше”, хоча звинувачення і наслідки для “демократії”  явно схожі. Спроби наголосити на тому, що в “правовій державі” всі громадяни рівні перед законом, в нас вистачає правоохоронних органів, які мають, замість таких санкцій, провести по ним слідство і довести вину підозрюваного в суді, не було. 

Керівництво Києва дуже часто наголошує на тому, що міська рада – це суто “Господарський орган кян” і вносити на його розгляд “політичні питання” не доцільно і навіть шкідливо. Навіть не в період воєнного стану. Але це тільки тоді, коли такі питання намагаються внести опозиційні до “більшості” Київради депутати (наприклад, з фракції “Слуга народу”). Це теж така добре відома всім українцям “політика подвійних стандартів”. Сьогодні давно сформована “більшість” в столичній міській владі, основу якої складають 30 депутатів від “Європейської Солідарності” і 29 від “УДАРу”, довела свою єдність і непорушність – дружно проголосувала за необхідність доволі скандального “політичного звернення” до центральної влади. 

Гасло про неприпустимість “розгойдування човна” під час війни тут не спрацювало, бо на кону у тому числі явно “шкурні інтереси”. Не маю сумнівів, що “переслідування представників органів місцевого самоврядування” в даному випадку – це вже про традиційне для “правової держави” переслідування осіб, які підозрюються органами слідства в корупції і масштабному розкраданні коштів міського бюджету Києва. Людині, далекій від нюансів діяльності міської влади Києва, буде важко зрозуміти, чому “кримінальні справи, обшуки і штрафи” у виконанні законних державних органів – це для “Європейської Солідарності” і “УДАРу” – погано. Але для журналістів “КиївВлади” нічого дивного в цьому немає.

Відомо, що на початку лютого 2025 року правоохоронці під час операції «Чисте місто», в рамках якої розслідуються факти корупції у земельній та бюджетній сфері Києва, повідомили про підозри та затримали близько десяти осіб, серед яких, наприклад – голова “земельно-містобудівної” комісії Київради Михайло Терентьєв, ще один член цієї комісії, заступник директора КП «Київблагоустрій» та заступника начальника КП «Спецжитлофонд». Наразі в Єдиному державному реєстрі судових рішень відповідні ухвали судів “засекречені”. Як тільки вони будуть “відкриті”, читачи “КиївВлади” відразу дізнаються, що конкретно і кому з цих осіб було офіційно інкриміновано. 

Треба розуміти, що всі затримані мають відношення до керівництва КМДА, “УДАРу” і “Європейської Солідарності” (держадміністрації на чолі з Віталієм Кличко і політичних сил, які і формують всю “владу Києва”). Тому, цим хлопцям і дівчатам, які б правильні питання не були “зашиті”  і їх зверненні до президента, ВР і Кабміну, і доводиться наразі вживати екстремальних дій, направлених на те, щоб раптом не опинитися на лаві підсудних і якось виправдатись в очах своїх виборців. Їм ще в цьому році, як відомо, освоювати 100 млрд гривень з бюджету Києва. Саме тому блокування депутатами “Європейської Солідарності” діяльності столичної міськради довго не триватиме – думаю, наступне засідання  вже точно відбудеться “при будь-якій погоді”. 

При цьому, в успіху операції “Чисте місто” я теж маю багато сумнівів. Оголосити підозру (таке у відношенні столичних посадовців було і раніше) і “не злити слідство”, довівши в суді вину корупціонерів – зовсім не одне й теж саме. Суттєвих результатів у сфері боротьби з корупцієї і розкрданням міського бюджету ми не бачили ні при Порошенко, ні при Зеленському. Це доводить те, що ця система на необхідний суспільству результат працює дуже погано. 

Що стосується “земельних схем”, які кожного року крадуть в киян їх стратегічні ресурси на десятки мільярдів гривень, то для їх унеможливлення достатньо на рівні Київради заборонити депутатам розглядати проєкти рішень, по яким юристи Київради мають зауваження, аж поки всі ці зауваження не будуть зняті в процесі переписування таких проєктів в КМДА, або викидання їх в смітник. Абсолютно всі “земельні рішення” Київради, які оскаржуються потім в судах чи стають причиною відкриття кримінальних проваджень, були на стадії проєктів забраковані управлінням правового забезпеченні Київради, але депутатська більшість нашої міськради всі ці розумні і законні зауваження тупо ігнорувала

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
“Корупційні паркінги”: Нацполіція розслідує порушення законодавства з боку топпосадовців “Житлоінвестбуд-УКБ” і КМДА
“Корупційні паркінги”: Нацполіція розслідує порушення законодавства з боку топпосадовців “Житлоінвестбуд-УКБ” і КМДА
09:00 Нацполіція всерйоз взялася за керівництво КП “Житлоінвестбуд-УКБ”. Наразі  вивчаються факти можливої корупції при зведенні та використанні паркінгів, які були збудовані на території житлових…
444 млн гривень за 5 років: у Держаудитслужбі назвали суми фінансових порушень, зафіксованих в Києві
444 млн гривень за 5 років: у Держаудитслужбі назвали суми фінансових порушень, зафіксованих в Києві
09:00 Органи Держаудитслужби України за останні п’ять років провели в столиці 137 перевірок, під які потрапили Київрада, Київська міськдержадміністрація (КМДА), районні в Києві державні…
“Гріхи “Київметробуду”: Нацполіція підозрює експідрядника будівництва метро на Виноградар у фінансуванні РФ
“Гріхи “Київметробуду”: Нацполіція підозрює експідрядника будівництва метро на Виноградар у фінансуванні РФ
09:00 Столичні правоохоронці продовжують розслідувати, як АТ “Київметробуд” в 2018-2023 роках будувало і не побудувало метро на Виноградар. Так, в рамках як мінімум третього…
Banner
QlU7mDx4