Урочище Лиса гора в Києві має подвійний статус захисту, а саме як регіонального ландшафтного парку “Лиса гора” та пам’ятки історії національного значення “Лисогірський форт”. Облаштування Національного військового меморіального кладовища на цій території те тільки нанесе шкоду рідкісними видами флори і фауни, зокрема і занесеними до Червоної книги України, а і становить загрозу безпосередньо для життя людей. На території форту не завершено розмінування після Другої світової війни.
Про це, як передає KВ, йдеться в “Експертному висновку про неприпустимість створення Національного військового меморіального кладовища на території регіонального ландшафтного парку “Лиса гора” та пам’ятки історії національного значення “Лисогірський форт”, опублікованому на сторінці Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ).
“Урочище Лиса гора в Києві … має подвійний статус захисту – регіональний ландшафтний парк “Лиса гора” (створений за ініціативою КЕКЦ рішенням Київради від 17.02.94 р. №14), який зберігає його природну складову, та пам’ятки історії національного значення, що захищає найбільший в Європі Лисогірський форт, охоронний номер 260066-Н (Постанова Кабінету Міністрів України від 10.10.2012 № 929)”, – зазначено у висновку.
Екологи зауважують, що по кількості рідкісних видів Лисій горі немає рівних серед об’єктів не тільки Києва, але і подібних змішаних історично-природних об’єктів в Європі. Водночас історико-культурна цінність урочища полягає в наявності тут найбільшого в Європі фортового укріплення – Лисогірського форту.
“Побудований в 1870-х рр. для захисту Дарницького залізничного мосту цей форт добре зберігся, його конструкція та планування фактично не мають аналогів. Окрім того форт пов’язаний з численними історичними подіями, зокрема приймав участь в обороні Києві від німців в 1941 р., коли відіграв роль ключового укріплення, яке не пропустило їх до Дарницького мосту”, – йдеться в дописі.
Автори зауважують, що створення Національного військового меморіального кладовища ( музей, церква, цвинтар) площею 140 га на території регіонального ландшафтного парку та пам’ятки історії національного значення загрожує не тільки природі, а й безпосередньо життю людей.
“Є загроза людям, задіяним при облаштуванні кладовища внаслідок наявності на об’єкті численних невибухових та інших вибухових предметів часів Другої світової війни ( розмінування на Лисій горі було не закінчено). В 2017 р. там знайшли 119 мін”, – зазначається в дописі. Наразі територію форту розміновано лише частково.
Читайте: Лисогірський форт, де захоронено величезну кількість боєприпасів усіх часів, смертельно небезпечний
Зазначається, що ховати героїв України неможливо на Лисій горі ще й тому, що там в царські часи було поховано біля 500 злочинців. Наприклад ,там був похований Багров, вбивця Столипіна.
Також був порушений Регламент Київської міської ради, про що свідчить лист в.о. начальника Управління правового забезпечення діяльності Київської міської ради В.Положишника від 26.10.2022 р. № 08/230-1487, та це питання не обговорювалось на Екологічної комісії Київміськради.
“Є багато незайманих чудових місць в Києві площею 30-150 га, де можливо розмістити Національне військове меморіальне кладовище. Знищення заповідного об’єкту “Лиса гора” відкриє скриньку Пандори для цинічної київської міської влади, вона може почати знищувати й інші заповідні об’єкти у тому числі під забудову”, – резюмували екологи.
Читайте: Військове кладовище на Лисій горі: захисники природи протестують проти ідеї Кабміну та КМДА
Фото: КЕКЦ