На столичному Подолі в суботу, 8 лютого, родичі та близькі полонених провели акцію-нагадування про цивільних, які досі перебувають у російському ув’язненні.
Про це, як передає КВ, йдеться в повідомленні кореспондента “Суспільного”.
Мета акції – нагадати про українських цивільних, які перебувають у російському полоні, та активізувати зусилля для повернення їх додому. Організатором є громадська організація “Цивільні в полоні”.
Зокрема, на акцію прийшла дружина цивільного полоненого якого росіяни забрали під час окупації Київщини.
“Із Димерської громади забрали 44 людини. Через Білорусь їх перевезли в різні в’язниці РФ. Чоловік був у Курську три роки, але це вдалося встановити тільки через звільнених військових”,- наводить видання слова жінки.
Також з Київщини в березні 2022-го цивільним потрапив у полон брат ще однієї учасниці акції. Його внесли в реєстр, проте на обмін не подають.
На відміну від військовополонених, яких періодично обмінюють, міжнародних механізмів повернення цивільних практично не існує.
У грудні 2024 року уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що у російському полоні перебувають понад 16 тис. цивільних громадян України, з яких звільнити вдалося лише 168 українців.
Лубінець зауважив, що міжнародним гуманітарним правом та Женевськими конвенціями не передбачено обмін полонених цивільних на військовополонених.
Нагадаємо, журналіст Дмитро Хилюк, якого росіяни викрали на Київщині в березні 2022-го, все ще перебуває у російському полоні. Колеги збирають кошти, щоб підтримати літніх маму і тата Дмитра, які чекають на повернення сина.
Читайте: Збір на підтримку батьків журналіста Дмитра Хилюка, викраденого росіянами навесні 2022 року
Як інформувала КВ, ситуація з повернення полонених військових більш обнадійлива. Зокрема черговий обмін відбувся 5 лютого 2025 року. Україна звільнила з російського полону 150 своїх захисників, серед яких військові ВМС, Повітряних сил, Десантно-штурмових та Сухопутних військ, нацгвардійці, прикордонники, тероборонівці та один поліцейський. Деякі з них перебували в полоні понад два роки.
Читайте: Україна повернула з російського полону 150 військових, – Зеленський
ФОТО: Cуспільне/Нікіта Галка
КиївВладаОлександр Попов