Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України працює над фіксацією екологічних злочинів, які скоюють рашисти. Так, російські окупанти нанесли багато шкоди Чорнобильському заповіднику. Вони знищили новітню лабораторію, в якої немає аналогів у Європі, а також вивели з ладу систему моніторингу радіаційного стану.
Про це KВ дізналася з повідомлення міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця під час брифінгу в “Медіацентрі Україна”.
“Російські окупанти нанесли багато шкоди Чорнобильському заповіднику, який є вкрай важливим та цінним. Попередні збитки перевищують 2,5 мільярди гривень”, – повідомив Руслан Стрілець
Він зауважив, що загарбники вивели з ладу частину постів, які вимірюють контроль радіаційного стану. Наразі частина системи вже відновила роботу.
“Вони знищили новітню центральну аналітичну лабораторію міста Чорнобиля,це майже 100 одиниць сучасного обладнання аналогів якої немає у Європі. Вони знищили та пограбували багато комп’ютерної техніки”, – повідомив очільник Міндовкілля.
Також окупанти нанесли багато шкоди біосферному заповіднику. Вогнем випалено 12 тисяч гектарів – частину екосистеми втрачено назавжди.
Окрім того, рашисти залишили після себе багато вибухівки та замінували територію. Фахівці ДСНС працюють над тим, щоб все розмінувати.
Міністр зазначив, що за останні 20 років це перший конфлікт у світі з такою масштабною шкодою довкіллю
Нагадаємо, з 24 лютого по 31 березня російські окупанти утримували під контролем Чорнобильську АЕС. Факт захоплення ядерного об’єкту сколихнув весь світ. Нестабільна технічна безпека на ЧАЕС через затримку із ротацією персоналу несла загрозу не лише Україні, а й всій Європі. Крім того, через бойові дії “у зоні відчуження” зафіксували понад 30 пожеж.
Також після звільнення станції стало відомо, що на території зони відчуження загарбники розікрали автоматизовану систему, яка контролювала радіаційний стан в реальному часі. Систему “Екоцентр” було пограбовано, а сервери, які здійснювали обробку інформації, вивезені окупантами.
Згодом, у травні, на ЧАЕС була повністю відновлена робота з індивідуального дозиметричного контролю персоналу. Також на електростанції були відновлені роботи з пилопригнічення.
Водночас Державне бюро розслідувань (ДБР) перевіряє підозрюваного у дезертирстві посадовця Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС) на предмет допомоги росіянам у захопленні атомної електростанції.
Читайте: ДБР підозрює заступника гендиректора ЧАЕС в співпраці з російськими окупантами
Фото: Держагентство України з управління зоною відчуження