Ринок оренди житла у 2024 році демонструє безпрецедентні зміни, адже вперше в історії України вартість оренди однокімнатних квартир у Львові та Ужгороді перевищила київські ціни.
Як стало відомо КВ, про це йде мова у матеріалі видання “Економічна правда” (ЕП).
Зокрема видання зазначає, що “ринок оренди почуває себе впевненіше: попит високий, орендні ставки ростуть, термін експозиції вільних квартир знижується”. У Києві середній термін здачі в оренду квартири знизився до семи днів, тоді як у Львові – до 14 днів, а в Одесі – до 12 днів.
За даними ЕП, вартість оренди однокімнатної квартири в Києві в 2024 році становила 16 тис 500 гривень, натомість у Львові за таке житло правили 17 тисяч гривень, а в Ужгороді взагалі – 18 тис 500 гривень.
Основною причиною стрімкого зростання орендних ставок у західних містах стало масове переселення населення через безпекові ризики, спричинені війною. У той же час Київ, попри вищу платоспроможність населення, продовжує зберігати відносно стабільні ціни на оренду житла.
“Оренда стала відповіддю українців на невизначеність у зв’язку з тривалою війною Росії проти України. Більше людей обирають оренду замість купівлі житла через воєнні ризики”, – йдеться у матеріалі.
ЕП пише, що станом на 2024 рік співвідношення вартості житла до його оренди в Києві становить 10X, це означає, що людина, яка купила квартиру в 2024 році і здала її в оренду, вже через десять років відіб’є вартість своїх вкладень у нерухомість і почне заробляти.
Такий показник вважається вигідним для купівлі житла, однак через воєнні умови попит на придбання квартир залишається низьким, а оренда стає пріоритетом для багатьох українців.
Аналітики припускають, що зростання орендних ставок може стимулювати інвестиційний попит на квартири. “Продавці нерухомості можуть замислитися про своє “перепрофілювання’ на потенційних орендодавців”, – йдеться в матеріалі ЕП.
Як вже писала КВ, окрім цін на оренду житла, не стоїть на місці і вартість харчів.
Зокрема вартість традиційних різдвяних і новорічних страв в Україні зросла на 22,7% порівняно з минулим роком. Найбільше подорожчали у “різдвяному кошику” капуста, картопля, буряки та продукти для куті – пшениця, родзинки та горіхи.
Як з’ясувала КВ, загальна вартість продуктів харчування та безалкогольних напоїв збільшилася щонайменше на 10,3%. Серед них найбільшого подорожчання зазнали вершкове масло (35,2%), фрукти (25%) та овочі (23,6%). Хліб подорожчав на 10,2%, макаронні вироби на 9,4%. Водночас порівняно з груднем 2023 року яйця подешевшали на чверть.
Читайте: У ТОПі масло, фрукти та овочі: як і наскільки зросли ціни на продукти та послуги в Києві
Колаж КВ
Єгор Шильбаум