Що не так з Національним військовим меморіалом: розслідування Bihus.Info про те, як проєкт ризикує перетворитися на катастрофу

Що не так з Національним військовим меморіалом: розслідування Bihus.Info про те, як проєкт ризикує перетворитися на катастрофу

Будівництво Національного військового меморіального кладовища (НВМК) на Київщині, яке планувати вже давно, може перетворитися на катастрофу через можливі корупційні ризики та підозру в непрозорості тендерних процедур. 

Про це, як передає ККВ йдеться в дописі видання Дзеркало тижня з посиланням на розслідування журналістів Bihus.Info.

Зокрема зазначається, що журналісти Bihus.Info дослідили тендери на загальну суму майже 3 мільярди гривень та виявили що вони супроводжувалися ознаками фаворитизму на користь компаній, пов’язаних із Юрієм Голиком і Георгієм Біркадзе, близькими до Офісу Президента.

Як нагадали у статті, українські військові та родичі загиблих бійців підписали відкритий лист, у якому висловили недовіру до процесів, пов’язаних із будівництвом Національного військового меморіального кладовища.

Читайте: Громадськість закликає владу провести відкритий конкурс на будівництво Національного військового меморіального кладовища

“Розслідувачі вказують, що перший тендер на майже 2 млрд грн був виграний консорціумом, який пов’язують з оточенням Офісу президента. Зокрема, фігурують прізвища Юрія Голика, одного з ідеологів президентської програми “Велике будівництво”, та його близького партнера Георгія Біркадзе”, – наголошують у статті.

Крім того, другий тендер на суму 1,3 млрд гривень, що стосується наступного етапу будівництва, нині призупинений через скаргу до Антимонопольного комітету щодо можливих дискримінаційних умов для учасників. 

“Журналісти зазначають, що тендерні вимоги включають специфічні умови, які значно звужують коло можливих учасників ‒ зокрема, йдеться про обов’язковий досвід роботи з крематоріями та наявність асфальтобетонного заводу”, – йдеться в дописі.

Також гостро стоїть питання щодо вибору ділянки для будівництва меморіалу, розташованої неподалік Києва. Громадські активісти та місцеві мешканці звертають увагу на екологічні ризики, зокрема ймовірність підтоплення поховань та забруднення ґрунтових вод.

Читайте: Екологи виграли ще один суд на захист Мархалівського лісу, де мали будувати Національне військове кладовище

Зазначається, що автором чинної концепції меморіалу є архітектор Сергій Дербін з Дніпра, який раніше співпрацював з програмою “Велике будівництво”, що додатково посилює підозри у заздалегідь визначеному результаті конкурсу.

“Проєктно-кошторисна документація меморіалу була створена приватним підприємством “Терра Інжиніринг” з Одеси. За два етапи проєктування ця компанія отримала майже 70 млн гривень. Раніше компанія займалася переважно дорожніми проєктами в рамках тієї ж президентської програми “Велике будівництво””, – йдеться в розслідуванні.

У матеріалі звертають увагу на можливий конфлікт інтересів, оскільки директор “Терра Інжинірингу” Валентин Євдокименко також був керівником компанії “Євроелітбуд”, що увійшла до консорціуму, який виграв тендер на будівництво першої черги меморіалу. Директор меморіального комплексу в коментарях журналістам визнав, що консультуванням будівництва займався згаданий Георгій Біркадзе.

Попри існуючі проблеми та незавершеність робіт, будівництво триває. Планується, що перші поховання відбудуться вже у травні 2025 року, хоча проєкт у цей період буде ще далекий від повного завершення.

“У Bihus.Info зауважують, що Міністерство у справах ветеранів, нинішній координатор проєкту, опинилося в складному становищі. Із одного боку, зупинення проєкту призведе до зриву строків та соціальних збурень. Із іншого ‒ продовження робіт в умовах скандалу і непрозорості може негативно вплинути на репутацію як меморіалу, так і самого міністерства”, – резюмували в статті ДТ.

Читайте:  Національне військове кладовище біля Мархалівки: скандали не вщухають

Фото: Facebook НВМК

КиївВлада
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у березні 2025-го витрачали Нові Петрівці
Справи насущні: скільки та на що у березні 2025-го витрачали Нові Петрівці
09:00 У березні 2025 року бюджетні витрати Нових Петрівців — центру Петрівської сільської громади — сягнули 2,77 млн гривень. Найбільший акцент там зробили на…
Є відкритий діалог з Урядом щодо соціального орендного житла в Україні, — комерційна директорка “Інтергал-Буд” Анна Лаєвська
Є відкритий діалог з Урядом щодо соціального орендного житла в Україні, — комерційна директорка “Інтергал-Буд” Анна Лаєвська
17:48 З початком повномасштабної війни в Україні зросла потреба в житлі для внутрішньопереміщених осіб. За словами експертів, державна програма іпотечного кредитування “єОселя” вирішує цю…
“Замітання слідів”: у Київраді збираються забирати в орендарів землю, надану за “туалетною схемою”
“Замітання слідів”: у Київраді збираються забирати в орендарів землю, надану за “туалетною схемою”
09:00 Столична влада у контексті скандалів щодо махінацій з комунальною землею починає поступово “замітати сліди” – зокрема, шляхом ухвалення рішень щодо скасування сумнівних землевідводів.…
Banner
QlU7mDx4