“Угода про копалини”: ВР ратифікувала створення Американсько-Українського інвестфонду відбудови конституційною більшістю парламенту

“Угода про копалини”: ВР ратифікувала створення Американсько-Українського інвестфонду відбудови конституційною більшістю парламенту

Верховна Рада (ВР) України ухвалила урядовий законопроект про ратифікацію Угоди між урядом України та урядом США про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови. За тиждень ВР розгляне пов’язані з цим зміни до Бюджетного кодексу.

Про це КВ дізналася з трансляції, яку на YouTube вів перший заступник голови Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк (фракція “Голос”).

Проект закону №0309 представила в Раді перша віцепрем’єрка Юлія Свириденко. Вона повторила вже відомі дані про згадану угоду й наголосила на важливості її ратифікації.

В голосуванні за основу та в цілому, що відбулося після виступів представників парламентських фракцій та груп, на табло висвітились такі дані: 338 – за (тобто, конституційна більшість).

“Угода про копалини”: ВР ратифікувала створення Американсько-Українського інвестфонду відбудови конституційною більшістю парламенту

За даними, які оприлюднив Железняк, по групам і фракціям:

  • “Слуга Народу” – 210;
  • “Європейська Солідарність” – 23;
  • “ВО “Батьківщина” – 22;
  • “Платформа за життя та мир” – 18;
  • “Голос” – 12;
  • “Відновлення” – 12;
  • “За майбутнє” – 10;
  • “Довіра” – 18;
  • позафракційні – 13.

Зазначимо, перед ратифікацією №0309 до порядку денного Ради було внесено законопроект №13256 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реалізації Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови”. Цей законодавчий акт ВР розглядатиме наступного тижня.

Як інформувала КВ, тиждень тому перший віце-прем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко та міністр фінансів США Скотт Бессент підписали у Вашингтоні Угоду між урядами України та Сполучених Штатів Америки про створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови. Документ було підписано згідно з розпорядженням Кабінету міністрів України №416-р, додатками до якого є тексти згаданої угоди українською та англійською мовами.

Коротко ключові положення угоди: 

  • Повна власність і контроль залишаються за Україною: Всі ресурси на нашій території та в територіальних водах належать Україні. Саме українська держава визначає, де і що видобувати. Надра залишаються в українській власності — це закріплено угодою.
  • Рівноправне партнерство: Фонд створюється 50/50. Управлятимемо ми цим Фондом спільно із США. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами.
  • Національна власність захищена: Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями — вони і далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт Укрнафти чи Енергоатому залишаються у власності держави.
  • Жодних боргів: Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США. Реалізація угоди дозволить обом країнам збільшити свій економічний потенціал завдяки рівноправній співпраці та інвестиціям.
  • Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс: Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково – на десятиліття.
  • Фонд наповнюватиметься доходами виключно з НОВИХ ліцензій: Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду. В угоді йдеться про подальшу стратегічну співпрацю.
  • Законодавчі зміни — лише точкові: Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.
  • США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології: Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме нам залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують нашу боротьбу проти російського ворога. Передача й розвиток технологій — важлива складова Угоди, адже нам потрібні не лише інвестиції, але й інновації. 
  • Угода надає податкові гарантії: Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати.

Також відомо, що наразі є тільки загальна Угода про фонд. Але головний детальний документ – це Угода про обмежене партнерство, де вже десятки сторінок де уточнюється головне – як реально працює механізм, хто які права має, де зареєстрований фонд, куди і скільки йдуть гроші й таке інше.

“Приємно зустрітися з [ Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем ] й обговорити взаємні пріоритети, особливо наступні кроки в реалізації Інвестиційного фонду відбудови (…) та підтримку зусиль президента Трампа щодо переговорів щодо тривалого миру. Зусилля з відбудови та відновлення підуть на користь безпеці та процвітанню обох наших країн”, – запостила після голосування в Раді тимчасово повірена у справах США в Україні Джулія Дейвіс. Вона наразі є керівником посольства США в Україні.

Читайте: Ратифікація угоди зі США: КМУ подав до ВР законопроект, голосування може відбутися 8 травня

Фото: “Голос України” 

КиївВлада

Олексій Ігнатьєв

Рекомендуємо до перегляду
“Екопарк Осокорки” чи ЖК “H2O”: столичні активісти вчергове виграли судовий спір у компаній Молчанової
“Екопарк Осокорки” чи ЖК “H2O”: столичні активісти вчергове виграли судовий спір у компаній Молчанової
09:00 Столичні активісти продовжують боротьбу за недопущення будівництва ЖК “H2O” (колишній комплекс “Патріотика на озерах” від банку “Аркада”) і створення на цій території “Екопарку…
Мільйони на системах відеоспостереження: БЕБ продовжує розслідувати закупівлі столичного КП “Інформатика”
Мільйони на системах відеоспостереження: БЕБ продовжує розслідувати закупівлі столичного КП “Інформатика”
09:00 Бюро економічної безпеки (БЕБ) розслідує факти можливих розтрати і заволодіння бюджетними коштами службовими особами КП “Інформатика” та низки компаній, які постачали йому різне…
Навіть в умовах війни інвестори бачать великий потенціал Київщини, — голова КОДА Микола Калашник
Навіть в умовах війни інвестори бачать великий потенціал Київщини, — голова КОДА Микола Калашник
09:00 34-річний Микола Калашник — наймолодший очільник Київської області з усіх чинних голів облдержадміністрацій України. До столичного регіону посадовець очолював Дарницький район Києва. Про…
Banner
QlU7mDx4