Вчора ввечері, 21 вересня 2022 року, Україна провела обмін військовополоненими. На Батьківщину вдалося повернути 215 людей, серед яких 124 офіцери. Зокрема, звільнено 108 бійців полку “Азов” та інших формувань Національної гвардії України (НГУ), а також військовослужбовців Сухопутних і Військово-Морських сил, територіальної оборони Збройних сил України (ЗСУ), Державної прикордонної служби, Національної поліції, працівників Служби безпеки України (СБУ), Держспецслужби транспорту, Державної митної служби. Натомість Україна “віддала” росії 55 російських полонених та екснардепа Віктора Медведчука.
Про це KВ стало відомо з повідомлення на офіційному інтернет-представництві президента Володимира Зеленського.
Згідно з повідомленням, Україні вдалося повернути з російського полону 215 людей, серед яких 124 офіцери. Зокрема, звільнено 108 бійців полку “Азов” та інших формувань Національної гвардії України, а також військовослужбовців Сухопутних і Військово-Морських сил, територіальної оборони ЗСУ, Державної прикордонної служби, Національної поліції, працівників СБУ, Держспецслужби транспорту, Державної митної служби.
“Серед звільнених – командир “Азова”, Герой України Денис Прокопенко (позивний – “Редіс”), Сергій Волинський (позивний – “Волина”), виконувач обов’язків командира 36-ї окремої бригади морської піхоти, Святослав Паламар (позивний – “Калина”), Олег Хоменко (“Азов”), Денис Шлега з Нацгвардії України, Герой України Євген Бова, командувач 1-го окремого батальйону морської піхоти. Також повертається Катерина Поліщук (позивний “Пташка”)”, – доповів керівник Офісу президента Андрій Єрмак під час прямого включення зі звільненими захисниками.
Звільнені п’ять командирів “Азова”, які, згідно з домовленостями, досягнутими раніше з президентом Реджепом Таїпом Ердоганом, перебувають у Туреччині під його особистими гарантіями захисту.
Також з полону вдалося звільнити голову патрульної поліції Маріуполя Михайла Вершиніна, старшого сержанта 36-ї бригади Михайла Діанова.
Михайло Діанов (Коллаж KВ)
З російського полона був звільнений Дмитро Козацький (позивний – “Орест”) – автор фото з Азовсталі, які розлетілися на весь світ та отримали дві нагороди міжнародного фотоконкурсу International Photography Awards.
“Внаслідок нічного обміну полоненими в Україну також повернулися 9 наших прикордонників!”, – повідомив народний депутат Юрій Мисягін (фракція “Слуга народу”)
Також з полону вдалося визволити Мар’яну Мамонову (яка перебуває на дев’ятому місяці вагітності), Яну Шумовецьку та Анастасію Черненьку, які потрапили в полон, перебуваючи при надії.
“Безпосередньо ми сьогодні обміняли 200 громадян України на пана Медведчука. Хочу зазначити, що Медведчук – це не просто кум путіна, а якісно задокументований нами державний зрадник. Його провина повністю зафіксована у відповідних матеріалах”, – заявив в.о. глави СБУ Василь Малюк.
За словами Малюка, обмін Віктора Медведчука на українських захисників не перешкоджає розгляду його справ у суді: “Це стосується і ухвалення рішень, і призначення покарання, і конфіскації арештованого майна. Адже у такому разі застосовується процедура спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченого”.
Читайте: СБУ спіймала Медведчука: Зеленський опублікував фото
“В обмін на них ми віддали 55 тих, хто не заслуговує ані жалю, ані співчуття, ані взагалі будь-яких слів. Тих, хто воював проти України. І тих, хто зрадив Україну. Тих, хто нам з вами точно не потрібен”, – зазначив Зеленський.
Крім того, на прохання міжнародних партнерів Україна домоглася звільнення десяти іноземців – захисників України, громадян п’яти держав-партнерів. Це громадянин Швеції Матіас Густавссон, громадянин Хорватії Векослава Пребіг, громадяни Великої Британії Джон Гардінґ, Ендрю Хілл, Ділан Хілі, Шон Піннерат, Ейден Еслін, громадянин Марокко Саадун Брагім, також двоє громадян США – Олександер Дрюке та Енді Хʼюн.
Визволених захисників-іноземців доправили в Саудівську Аравію.
З повним списком звільнених, можна ознайомитися за посиланням тут.
Читайте: Генсек Ради Європи засудила смертний вирок “суду ДНР” трьом іноземцям-легіонерам
Нагадаємо, 24 лютого 2022 року окупаційні російські війська атакували територію України, в тому числі і місто Маріуполь. 27 лютого російські війська наблизились до західних околиць міста з окупованого Криму, а вже 2 березня місто було оточене.
З того часу, Маріуполь знаходився під постійними обстрілами росії, в тому числі і завод “Азовсталь”, в якому перебували наші захисники.
16 травня командир полку “Азов” Денис Прокопенко звернувся до українців. Він заявив, що захисники Маріуполя виконали наказ та упродовж 82 днів відтягували переважаючі сили противника на себе, аби дати можливість українській армії перегрупуватися та отримати велику кількість озброєння від країн-партнерів.
Читайте: З “Азовсталі” виїхали автобуси з українськими бійцями, – ЗМІ
Фото: МВС