Українські банки вирішили посилити фінансовий моніторинг

Українські банки вирішили посилити фінансовий моніторинг

Приватбанк, Ощадбанк, Універсалбанк (mono) і Райффайзен Банк, на які на 1 жовтня припадало 64,5% усіх коштів населення в банках і 87,5% активних платіжних карток, а також Національна асоціація банків України (НАБУ) та Асоціація українських банків (АУБ) підписали меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг.

Про це КВ дізналася з повідомлення “Інтерфакс-Україна”, що посилається на дані свого кореспондента з НБУ.

Згідно повідомлення, документ передбачає запровадження місячного ліміту операцій

  • для клієнтів із високим рівнем ризику, які не мають підтверджених доходів, у 50 тис. гривень із 1 лютого 2025 року;
  • для клієнтів із середнім і низьким рівнем ризику ліміт встановлюють у розмірі 150 тис. гривень за місяць із 1 лютого зі зниженням ліміту до 100 тис. гривень із 1 червня.

Йдеться не тільки про перекази з картки на картку – P2P-операції, які Нацбанк вже обмежив 150 тис. гривень за місяць в одному банку, – а й про всі операції з поточних рахунків на користь фізичних осіб, зокрема на iBAN.

Учасники підписання додали, що в разі значних накопичень або додатково підтверджених доходів ліміти для клієнтів встановлюватимуть індивідуально з урахуванням рівня доходів, інформацію про які планують збирати автоматично з наявних ресурсів.

Читайте: НБУ заборонив українцям у світі досхочу купувати ювелірку й золото по безналу

Окрім того, документ встановлює підходи до обміну банківською інформацією і передбачає посилення контролю за діяльністю фізосіб-підприємців, обмежує відкриття рахунків для клієнтів без підтверджених доходів трьома в одній валюті та посилений контроль платежів уночі.

Підписанти меморандуму просять у співпраці з Нацбанком створити централізований реєстр сумнівних клієнтів (“дропів”) і надати учасникам доступ до офіційної інформації за допомогою онлайн-сервісу “Дія” про дохід клієнта, судові справи тощо.

Голова НБУ Андрій Пишний під час підписання висловив сподівання, що до меморандуму приєднаються інші банки, а також небанківські учасники ринку платіжних послуг, тоді як голова АУБ Андрій Дубас припустив, що переважна більшість, а можливо, й увесь 61 банк, згодом підпишуть документ.

Голова НАБУ Володимир Мудрий наголосив, що ця угода не порушує конкуренції на ринку, кожен банк буде й надалі встановлювати власні тарифи, проте вводить єдиний бар’єр на шляху зловживання платіжною системою.

“Ми очікуємо, що 9 із 10 клієнтів не відчують змін”, – кажуть банкіри.

Читайте: НБУ хоче знов обмежити карткові перекази й перекази готівки через термінали

НБУ з 1 жовтня 2024 року встановив на пів року ліміт у 150 тис. гривень за місяць для вихідних переказів фізичних осіб із картки на картку (P2P, person-to-person), хоча до цього розглядав жорсткіше обмеження – 100 тис. гривень. 

Зазначалося, що до ліміту не враховуються перекази коштів клієнта між власними рахунками в одному банку, а також ліміт не стосується переказів юридичних осіб. 

На думку центробанку, запроваджений ліміт допоможе мінімізувати використання платіжної інфраструктури у протиправній діяльності, зокрема з використанням рахунків “дропів”, які є поширеним механізмом функціонування тіньової економіки.

Читайте: Нацбанк дозволив “Укрпошті” перераховувати пенсії за кордон

Фото: Економічна правда

КиївВлада

Олексій Ігнатьєв

Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у березні 2025-го витрачав Обухів
Справи насущні: скільки та на що у березні 2025-го витрачав Обухів
09:00 У березні 2025 року загальна вартість замовлень Обухова сягла 26,6 млн гривень. Чверть цих коштів спрямували на прибирання міста та викошування газонів до…
Справи Москаля: правоохоронці оскаржують передачу під забудову 1,23 га землі на Троєщині сестрі депутата Київради
Справи Москаля: правоохоронці оскаржують передачу під забудову 1,23 га землі на Троєщині сестрі депутата Київради
09:00 Столичні правоохоронці зацікавилися відведенням 1,23 га землі на вул. Оноре де Бальзака 68/18 (Троєщина) в оренду ТОВ “Гарант Проф Інвест” під житлову забудову.…
Підозри на 5,3 млн гривень: посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на “бюджетних розпилах”
Підозри на 5,3 млн гривень: посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на “бюджетних розпилах”
09:00 Нацполіція продовжує слідство щодо можливих “бюджетних розпилів” при проведенні низки капітальних ремонтів столичних зелених та “відпочинкових” зон. В рамках кримінального провадження, відкритого в…
Banner
QlU7mDx4