ВР не відкрила декларації топ-чиновників для суспільства, обмежившись відновленням “закритих” декларацій

ВР не відкрила декларації топ-чиновників для суспільства, обмежившись відновленням “закритих” декларацій

Верховна Рада (ВР) прийняла проект закону, що відновлює декларування в умовах воєнного стану. Це стосується осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Однак прийнятий документ зазнав критики і в сесійній залі, і поза її межами: деякі народні депутати розцінили прийнятий документ як половинчастий; антикорупційні активісти ж упевнені, що “дірки” в деклараціях прописані в законі не задля безпеки в умовах війни, а щоб приховати реальні статки декларантів. Тим більше, що декларації за цей і два попередні роки все одно не відкриватимуть на загал. У кулуарах Ради припускають: проголосований сьогодні текст Президент не підпише й ветує “з технічних причин” – з огляду на невдоволення фінальним текстом міжнародних партнерів, які й в умовах війни вимагають від Києва боротьби з корупцією на вищих щаблях української влади.

Про це KВ дізналася з повідомлення нардепа Ярослава Железняка з сесійної зали Верховної Ради 5 вересня 2023 року.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

За даними Железняка, народні депутати проголосували у другому читанні та в цілому законопроект №9534 “Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану” 329 голосами.

У першому читанні законодавчі зміни були проголосовані влітку цього року. Враховуючи воєнний стан, пропонувалося обмежити публічний доступ до деякої (але не всієї) інформації в деклараціях. На думку антикорупційних активістів, “дірки” в деклараціях були прописані в законі не задля безпеки в умовах війни, а щоб приховати реальні статки декларантів.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Цей законопроект передбачає подання декларацій тими, хто повинен це робити (депутати, міністри, очільники обласних та Київської міської адміністрацій, високопосадовці державної влади й місцевого самоврядування), за поточний рік і попередні роки, тобто за 2021 і 2022 роки.

Проект закону також передбачає відновлення призупинених на час дії воєнного стану спецперевірок для осіб, які претендують на державні посади.

У прийнятому документі враховано, що військовослужбовці, окрім представників військово-лікарської комісії та територіального центру комплектування, полонені, громадяни на тимчасово окупованих територіях не повинні подавати декларації до закінчення воєнного стану або деокупації території.

Водночас, зауважила співголова фракції “Європейська солідарність” Ірина Геращенко, парламент не підтримав поправку про обов’язкове декларування радників Офісу Президента України Володимира Зеленського (керівник Офісу – Андрій Єрмак), членів наглядових рад і держпідприємств.

Железняк підкреслив, що не пройшла й інша важлива депутатська поправка – стосовно відкриття декларацій вже зараз: “Головна правка 371- про відкриття декларацій, не набрала голосів: 199. Не впевнений, що це зарахують як виконання одного з структурних маяків МВФ” (нардеп вважає, що зважаючи на це закон не буде підписаний Президентом Зеленським: “буде в результаті технічне вето”).

Нагадаємо, електронне декларування для чиновників ВР скасувала навесні 2022 року на час дії воєнного стану у зв’язку з повномасштабним вторгненням Російської Федерації в Україну.

Ухвалення закону про відновлення декларування необхідне Україні для початку переговорів про вступ до Європейського Союзу.

Читайте: НАЗК “безпечно” поновило доступ до реєстру корупціонерів

Фото: ілюстративне, з відкритих джерел

КиївВлада

Автор:
Олексій Ігнатьєв
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
Бюджет Києва-2025: на що чиновники планують витратити 90 млрд гривень
09:00 Столична влада ухвалила бюджет Києва на 2025 рік та внесла зміни до Програми економічного та соціального розвитку (ПЕСР) в частині видатків на наступний…
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
Що отримали кияни за понад тридцять років будівництва Подільського мостового переходу
09:00 Перший день зими в столиці ознаменувався запуском руху легкових авто одним з найвідоміших довгобудів столиці – Подільським мостовим переходом, який зʼєднав Поділ та…
Banner
QlU7mDx4