Виповнився рік командування НГУ бригадним генералом Олександром Півненком

Виповнився рік командування НГУ бригадним генералом Олександром Півненком

Сьогодні добігає кінця перший рік перебування на посаді командуючого Національною гвардією України (НГУ) бригадного генерала Олександра Півненка.

Про призначення Олександра Півненка на посаду Президент Володимир Зеленський повідомив 8 липня минулого року у Львові, під час зустрічі із звільненими з полону захисниками «Азовсталі» Денисом Прокопенком, Святославом Паламарем, Сергієм Волинським, Олегом Хоменком, Денисом Шлегою, які саме повернулися з Туреччини.

«Серед нас зараз є Герой України Олександр Півненко, потужний воїн Нацгвардії, бойовий офіцер, відзначився в боях проти російських окупантів, зокрема, в боях за Бахмут. Я призначив Героя України Олександра Півненка командувачем Національної гвардії України», – сказав Президент, принагідно побажавши новому командувачу Нацгвардії «звільнення всієї нашої землі, повернення всіх наших людей, а також омріяної перемоги».

38-річний командир НГУ професійно займається легкою атлетикою, тайським боксом і карате, змагається в бігу з перешкодами, бігає марафони та напівмарафони, а курсантом побив рекорд Харківського інституту танкових військ по підйомам з переворотами на турніку. Олександр Півненко займається міським альпінізмом і запевняє, що так виробляються навички для штурму будинків, а також стрибає з парашутом: пройшовши навчання за програмою AFF, зараз має допуск до стрибків з парашутом типу «крило», а не більш простий «купол».  

Служба в Нацгвардії для Олександра Півненка почалась 20  років тому в загоні особливого призначення «Омега», потім – в загоні спеціального призначення та боротьби з тероризмом 1-шої бригади оперативного призначення, тобто в підрозділах, діяльність яких традиційно не є дуже публічною. Перед цим майбутній генерал закінчив Криворізький ліцей з посиленою фізичною підготовкою, Військовий інститут танкових військ НТУ «ХПІ» та Національний університет оборони України.

Як і інші його побратими, Олександр Півненко брав участь у бойових діях з 2014 року, певний час був керівником Східного територіального управління НГУ. На посаді командира загону спецпризначення «Омега» подаючи власний приклад, отримав берет з відзнакою – це те саме, що колись краповий берет. Щоб отримати його, бійці виконують нормативи з тактичної, вогневої, військово-медичної підготовки, вирішують низку завдань на логіку, метають гранати на дальність, долають психологічні виклики, виконують силові вправи в умовах, наближених до бойових дій. У фіналі претенденти виходять на ринг, де мають протистояти професійним кікбоксерам, майстрам з рукопашного бою, бойового самбо, дзюдо. Відповідний іспит відбувається раз на рік.

З початком масштабного вторгнення російської федерації під командування Півненка перейшла 3-тя бригада оперативного призначення, що стримувала російські війська на підступах до Харкова. Зокрема, її бійці знищили кілька колон російської техніки на кільцевій, а 6 березня 2022 року збили над містом літак, одного з пілотів якого взяли в полон. Також бригада брала участь у звільнені Малої Рогані, Циркунів, Кутузівки, Дементіївки, Руської Лозової. На циркунівському перехресті БТР-4Е з командиром упритул зіштовхнувся з російською бронетехнікою, знищивши в ході швидкоплинного бою танк Т-72 і БМП. По самому «Буцефалу» теж були влучання з РПГ, але він витримав.

Потім була участь у вересневому контрнаступі і витісненні окупантів з Харківщини. Півненко називав запорукою успіху цієї операції той факт, що на цьому напрямку українським силам вдалося створити кількісну перевагу і завдяки прориву змусити росіян «втратити управління передньою лінією».

Пізніше гвардійці виконували завдання у Соледарі.

Найбільш складним завданням, яке довелося виконувати майбутньому командувачу стала оборона Бахмуту. Це були дуже важкі бої в міських умовах, де наші позиції перемішувалися з ворожими і кулі могли прилітати звідки завгодно. Сам Півненко називав згодом захист Бахмуту «обороною на виснаження противника» – тут, як і в Маріуполі знайшли собі могилу тисячі росіян.

За бої під Бахмутом майбутній командуючий отримав звання Героя України. Наприкінці березня Володимир Зеленський вручив йому золоту Зірку Героя біля монументу Батьківщині-матері, під час випуску курсантів Національної академії Національної гвардії. А уже на початку липня, як вже казалось, 37-річному Півненку було довірено керувати уже всією Національною гвардією, таким чином він став одним з наймолодших командувачів в українських військових підрозділах.  

«Ми військові. Де сказали, там і будеш служити. Йде війна. Якби я став командувачем до повномасштабного вторгнення, я б дуже радів. Вважав би, що це феєричний успіх. А зараз розумію, що це необхідність, щоб швидше виконати ту роботу, яка була поставлена. Війна все змінює, керівництво шукає кращих, щоб швидко діяти», — розповів Півненко у коментарі одразу ж після призначення. 

Протягом року йшло формування нової управлінської команди з людей, що пройшли випробуванням в боях. У підсумку була зібрана команда фахівців, кожен з яких опікується своїм напрямком професійним чи загальновійськовим.

Війна швидко еволюціонує, і людям важко встигати за все новими викликами, що постають перед нею. Старі кадри, достатньо професійні для мирного часу, замінювались молодими, що більш гнучко могли пристосовуватись до нових умов. Водночас творилася і нова комунікація між Головним управлінням та підрозділами, яка досягла такого рівня, що його не було з самого початку створення НГУ. У підсумку, сьогодні будь який військовий має можливість звернутися до свого командувача напряму. Може це й не завжди узгоджується зі статутами, але і пришвидшує вирішення завдань, і поглиблює мотивацію.

У відповідності до логіки війни мінялися і пріоритети: зараз це БПЛА, РЕБ, логістичне забезпечення. В структурі НГУ з’явилося управління безпілотників в частинах, відповідно, створені роти. Постійно вдосконалюється тактика знищення бронетехніки ворога. Розробка нових апаратів координується з Мінцифри, виготовлення їх налагоджено на власних потужностях.  Паралельно з еволюцією дронів, еволюціонує і РЕБ, в тому числі окопний. Міняються підходи і до бойової підготовки, все частіше впроваджується досвід загонів спеціального призначення, а це – й особистий досвід самого командуючого.

Серед основних завдань НГУ Олександр Півненко називав в тому числі і остаточне формування бригад для «Гвардії наступу», яке було розпочато ще за трагічно загиблого міністра МВС Дениса Монастирського. У підсумку було сформовано сім підрозділів, які уже виконують завдання на різних ділянках фронту. Управління за стандартами НАТО, підготовка на рівні загонів спецпризначення, забезпечення на рівні всіх інших збройних сил України – все це робить гвардійські частини привабливими для служби, тут немає проблеми з комплектуванням. Крім того, новоприбулим тут гарантовано двомісячну стандартну базову підготовку, яка для окремих спеціальностей (танкісти, снайпери) може бути продовжена ще на три місяці. Гвардія продовжує нарощувати спроможності і формує додаткові нові підрозділи для виконання задач на фронті.

Наймолодший підрозділ – 13-та бригада НГУ «Хартія» -уже відзначився в обороні на Лиманському напрямкові, звідки був оперативно перекинутий на північ Харківщини під час наступу ворога на Липці та Вовчанськ. Разом із своїми підлеглими на новий напрямок відбув і командувач, який залишався на лінії зіткнення до самої стабілізації ситуації. Командному пункту генерала Півненка доводилось постійно міняти локації, оскільки ворог полював в тому числі і за командувачем Нацгвардії.

Зокрема, командний пункт планувалось розмістити в приватному готелі біля озера – то ворог, дізнавшись про це, зніс його ракетами. У цих боях проявилося іще одне вміння Олександра Сергійовича – бути і командиром, і лідером одночасно. Під час відпрацювання бойових завдань у критичних ситуаціях загартовувалась довіра, здобувався авторитет. Нова команда йде за своїм лідером коли люди бачать, що командувач такий самий, як вони – і це є найкращою мотивацією.

Фото: сайт НГУ

КиївВлада

Микола Поліщук, журналіст і волонтер

 

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Люди війни: що нам відомо про бійців та командирів Національної гвардії
Люди війни: що нам відомо про бійців та командирів Національної гвардії
13:34 Війна – це тест для збройних сил і всього суспільства на здатність швидко еволюціонувати самим і, так само, оперативно реагувати на зміни в…
Капремонт шляхопроводу в Оболонському районі столиці довірили фірмі з орбіти донецького бізнесмена
Капремонт шляхопроводу в Оболонському районі столиці довірили фірмі з орбіти донецького бізнесмена
09:00 Незважаючи на те, що кияни вимагають від міської влади не зловживати коштовними дорожніми ремонтами під час війни, керівництво столиці, схоже, зменшувати обороти не…
Скандальний довгобуд: Київрада поновила договір оренди землі під ЖК “Оболонський бриз”
Скандальний довгобуд: Київрада поновила договір оренди землі під ЖК “Оболонський бриз”
09:00 Столична міськрада погодила поновлення договору оренди ділянки на просп. Оболонському, на якій будується скандально відомий ЖК “Оболонський бриз”. Заявляється, що вирішення земельного питання…
Banner
QlU7mDx4