Київські митники виявили під час митного контролю міжнародного поштового відправлення до Болгарії українську порцеляну ХХ століття. За висновками експертів, чотири порцелянові скульптурки мають культурну цінність, для вивезення яких за кордон потрібні дозвільні документи. Таких документів митникам надано не було, порцеляну вилучили до рішення суду.
Про це, як передає KВ, йдеться в повідомленні пресслужби Київської митниці.
Згідно з повідомленням, прямувало відправлення з порцеляною з Полтави до Болгарії. Для визначення можливої належності скульптур до культурних цінностей, митники скерували вкладення до Національного музею історії України.
“Як встановили експерти, виявлені митниками чотири порцелянові скульптурки – це “Балерини перед виступом”, “Бандуристка”, “Дівчина з бубликами” та “Воротар”, виготовлені в радянський час на українських порцелянових виробництвах, яких вже не існує”, – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що скульптурна композиція “Балерини перед виступом” (1976-1991 рр.,) виготовлена на Київському експериментальному кераміко-художньому заводі, а “Бандуристка” (1956-1972 рр.), виготовлена вже на Полонському заводі художньої кераміки.
“Всі вони авторства відомої скульпторки-фарфористки Оксани Жникруп, учасниці багатьох міжнародних виставок-ярмарків. Враховуючи визначене авторство, припинення діяльності обох заводів художньої кераміки, а також колекційну зацікавленість українською авторською порцеляною радянського періоду на європейському, українському та російському антикварних ринках, скульптурна пластика малих форм цієї майстрині має культурну цінність”, – зауважили митники.
Крім того, встановлено що робота “Дівчина з бубликами” (1966-1972 рр.) авторства Маргарити Павлової та “Воротар” (1964-1970 рр.) авторства В’ячеслава Гаркавця виготовлені на Полонському заводі художньої кераміки.
“Зокрема, “Воротар” яскраво демонструє період українського так званого “арт деко” або “неофункціоналізму строгих форм”, який проіснував в українському радянському декоративно-ужитковому мистецтві дуже короткий термін (кін. 50-60-ті рр. 20 ст.) Серед колекціонерів та поціновувачів української порцеляни вироби цього періоду користуються підвищеною зацікавленістю”, – йдеться в дописі.
Згідно чинного законодавства України, на вивезення культурних цінностей за кордон потрібні дозвільні документи. Таких документів митникам надано не було.
Порцелянові скульптурки вилучено до рішення судом у справі.
Нагадаємо, Київські митники затримали ексклюзивну скам’янілість юрського періоду при спробі незаконно переслати її за кордон. У посилці до США під виглядом “камінця” намагалися відправити палеонтологічний знахідку віком близько 161-165 млн років. Експертиза визначила, що предмет має культурну цінність як геологічна спадщина, його вилучено до рішення суду.
Читайте: Київські митники вилучили рідкісну гарднерівську порцеляну 19-20 століття (фото)
Фото: Київська митниця














