За 5 місяців харківський фактчек-бот “Перевірка” виявив 8 тисяч фейків в українському медіапросторі

За 5 місяців харківський фактчек-бот “Перевірка” виявив 8 тисяч фейків в українському медіапросторі

У лютому 2022 року в Україні запустили фактчек-бот “Перевірка” для відстеження фейків. За 5 місяців ресурс обробив понад 47 тис. запитів та виявив 8 тис. фейків.

Про це, як передає KВ, йдеться в повідомленні онлайн-медіа Gwara Media. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

У команді Gwara Media нагадали, що запустили безплатний бот “Перевірка” 28 лютого 2022 року у Telegram, а з липня бот став доступним і у Viber. За весь час роботи його користувачі надіслали понад 47 тис. запитів: новин, фото, відео українською та англійською. З цих запитів 8 тис. виявилися фейками.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Інструмент працює дуже просто — людина, що засумнівалася у правдивості новини надсилає інформацію боту. Він перевіряє новину спочатку автоматично через білі та чорні списки медіа, а потім передає на ручну перевірку волонтерам.

Команда факт-чекерів спростовує неправдиві повідомлення, вказує на маніпулятивні твердження та бездоказові новини протягом доби та працює сім днів на тиждень. Найбільш резонансні вкиди за день потрапляють у розсилку “Щоденної фейкотні”, на яку можуть підписатися користувачі бота. 

Завдяки аналізу великої кількості інформації, Gwara Media зібрала власний сірий список каналів, що частіше за інших поширюють неправдиві або неперевірені новини. 

Географія користувачів різноманітна, але команда концентрує зусилля, аби люди на окупованих територіях та у зонах бойових дій знали про таку можливість. Серед користувачів – люди з Нової Каховки, Херсону, Харківщини, Одеси, Краматорську, біженці у країнах ЄС та Молдові.

Найчастіше люди використовують “Перевірку” щоб:

  • Допомогти близьким підтвердити або спростувати життєво важливу інформацію. Зокрема через бот можна перевірити шахрайські повідомлення, несправжню гуманітарну допомогу, навести аргумент наданий незалежною стороною. 

  • Тренувати свою медіаграмотність. Після користування ботом та щоденного перегляду розсилки фейків 85% користувачів засвідчили, що стали краще розрізняти недостовірну інформацію та привчили себе перевіряти новини.

  • Знизити градус тривоги собі та близьким. Завдяки можливості швидко спростувати тривожну новину 82% людей підтвердили, що відчувають менший стрес у повсякденному житті.

  • Не розповсюджувати фейки. Імпульс одразу поширити важливі новини дуже важко перебороти, але тепер інформацію спочатку закидують у бот. 

Бот “Перевірка” рекомендовано до використання такими інституціями як Центр протидії дезінформації при РНБО України, Міністерство цифрової трансформації України, Національний проект з медіаграмотності “Фільтр”, Інститут масової інформації та IREX.

Дізнатися більше про бот “Перевірка” ви можете тут. Також користувачі мають можливість перевірити новину в Telegram або у Viber.

Нагадаємо, українців закликали не користуватися низкою нібито незалежних Телеграм-каналів, роботу яких насправді координує Кремль через свої спецслужби. Наразі виявлено 100 російських ТГ-каналів, які мімікрують під українські. 

Читайте: Українців закликають не користуватися телеграм-каналами, причетними до спецслужб країни-агресора

Фото: відкриті джерела

КиївВлада


Автор:
Олександр Попов
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Київ
09:00 В останній місяць літа поточного року столиця неабияк активізувалася в облаштуванні укриттів – на це пішло чверть всіх серпневих замовлень міста, які сягнули…
Битва за 723 га: Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський”
Битва за 723 га: Дачний кооператив намагається скасувати реєстрацію землі НПП “Голосіївський”
09:00 Обслуговуючий кооператив (ОК) “Гайок-МІ” в рамках двох судових справ намагається скасувати рішення Київради від 2012 року про відведення 723,69 га землі в постійне…
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Іванків
Справи насущні: скільки та на що у серпні 2024-го витрачав Іванків
09:00 У серпні поточного року бюджетні замовники селища Іванків Вишгородського району зробили замовлень майже на 2,7 млн гривень. Майже чверть цих грошей “пішла” на…
Banner
QlU7mDx4