З жовтня 2022 року в Україні стартувала державна пільгова іпотека “єОселя”, якою можуть скористатися військові, правоохоронці, медичні працівники та працівники освіти. З наступного року цей список планується розширити. Експерти порталу ЛУН провели дослідження, згідно з яким, у Києві за програмою “єОселя” можна придбати однокімнатну квартиру площею не більше більше 52,5 м² на вторинному ринку.
Про це KВ стало відомо з прессрелізу порталу ЛУН.
“За результатами дослідження ЛУН, з пільговою іпотекою 3% на 20 років та з мінімальним першим внеском 20% людина без дружини/чоловіка та дітей може розраховувати на 1-2 кімнатну квартиру з ремонтом на вторинному ринку в Києві та Одесі, а у Львові лише на 1-кімнатну квартиру. Придбати квартиру більшої площі за цією програмою можливо для сімей, або якщо збільшити розмір першого внеску чи розглянути новобудови без ремонту”. – йдеться в релізі.
В релізі нагадується, що з жовтня в Україні стартувала державна пільгова іпотека “є Оселя”. Програма є продовженням попередньої державної ініціативи “Доступна іпотека 7%”. Скористатись пільговою 3% ставкою можуть військові, правоохоронці, медичні працівники та працівники освіти. Наступного року влада планує суттєво розширити цей перелік. Поки що решта категорій можуть претендувати на пільгові державні 7%, що все одно суттєво менше “чистих” банківських умов – 15-20%.
Згідно програми, площа квартири має бути не більше більше 52,5 м² на одну людину та по +21 м² на кожного члена родини.
Також є обмеження по вартості квадратного метра і максимальній сумі кредиту. Для людини без сім’ї в Києві вартість квадратного метру має бути не більше 46,7 тис. гривень та максимальна сума кредиту до 2,45 млн. гривень.
За даними ЛУН, середня вартість 1-кімнатної квартири з ремонтом в Києві на вторинному ринку становить 55 тис. доларів. Проте, згідно з дослідженням ЛУН, середня вартість саме куплених у вересні 1к-квартир була менша і становила 42 тис. доларів.
Середня ціна на двокімнатні в столиці 85 тис. доларів, але середня вартість придбаних минулого місяця була суттєво меншою – 69 тис. доларів.
“Отже, за результатами дослідження ЛУН, на пільгову іпотекою та з мінімальним першим внеском 20% людина без сім’ї може розраховувати на 1-2 кімнатну квартиру з ремонтом на вторинному ринку в Києві”, – йдеться в релізі.
Варто зазначити, що програма розповсюджується як на готове житло, так і на квартири ще на стадії будівництва, котрі відчутно дешевші. В останньому випадку забудовник має реєструвати на квартиру майнові права. Це відносно нова процедура, забудовники тільки починають таку реєстрацію, проте на вже збудоване житло в новобудові можна взяти іпотеку.
Так в Києві при мінімальному першому внеску можна розглядати варіанти вже збудованого житла у Голосіївському, Святошинському та Оболонському районах, майже всьому лівому березі, а також у значній частині передмістя в межах 5-15 км від Кільцевої дороги.
Для оформлення іпотеки заявки можна подати через сайт “Дія”. Необхідно заповнити форму, вказавши сімейний статус та загальний дохід домогосподарства. А також дані за житло, котре хочете оплатити. Тобто, спочатку обираєте, що плануєте придбати, та лише потім відправляєте заявку.
Всього у програмі беруть участь 5 банків: “Ощадбанк”, “ПриватБанк”, “Укргазбанк”, “Глобус” та “Скай Банк”. Згодом планується розширити цей список.
Нагадаємо, за півроку війни ціни на будівельні матеріали зросли на 25-60%. Ще подорожчали техніка та логістика, що неабияк впливає на собівартість будівництва.
Читайте: Дорогі квадрати: як дорожчають будматеріали для житла
Фото: KВ