Минулого тижня Верховний Суд залишив у силі рішення суду першої інстанції про витребування на користь територіальної громади міста Києва земельних ділянок на вул. Архітектора Городецького, 6-а у Печерському районі міста Києва. Було встановлено, що іноземна компанія, яка ймовірно, пов’язана з екснардепом Олександром Супруненком, незаконно отримала земельні ділянки біля Майдану вартістю понад 37 млн гривень та має повернути їх столичній громаді.
Про це КВ стало відомо з повідомлення Київської міської прокуратури.
Слідчими було установлено, що у 2009 році рішенням Київської міської ради земельну ділянку площею 0,5 га продали товариству для будівництва, експлуатації та обслуговування підземного багатоповерхового паркінгу з вбудованими та прибудованими приміщеннями адміністративного призначення. У 2010 році укладено договір купівлі-продажу та видано державний акт на право власності на землю.
“Водночас в межі вказаної земельної ділянки входить прибудинкова територія житлових будинків по вул. Архітектора Городецького, 4, 6-а та проїзд до неї, а також розташовано технологічні споруди Київського метрополітену, що згідно з вимогами законодавства, виключає можливість продажу землі у приватну власність”, – йдеться у повідомленні.
Надалі рішення Київської міської ради та договір купівлі-продажу землі скасовано судами як незаконні. Однак, спірна земельна ділянка, яка входить до зони регулювання забудови І категорії та архітектурної охоронної зони, неодноразово перепродавалась між пов’язаними суб’єктами господарювання та в подальшому була поділена на 3 нові земельні ділянки, власником яких стала іноземна приватна компанія. Справа з 2017 року неодноразово розглядалась судами, поки Верховний Суд погодився з доводами прокурора та висновками Господарського суду міста Києва щодо наявності підстав для витребування на користь територіальної громади міста земельних ділянок в історичному районі Києва.
Рішення суду остаточне та не підлягає оскарженню.
За даними Чесно: Компанія, яка, незаконно отримала земельні ділянки біля Майдану, ймовірно, пов’язана з екснардепом Супруненком.
Як у 2019 році писали “Наші Гроші”, суд витребував від приватної британської компанії «Голденберг Ассетс Лтд» три земельні ділянки загальною площею 0,52 га поблизу Майдану Незалежності у Києві: йдеться про ділянки 0,06 га по вул. Хрещатик, 13-Б, 0,28 га по вулиці Архітектора Городецького, 4-6 і 0,18 га по вулиці Архітектора Городецького, 8-А.
Раніше це була єдина ділянка по вул. Архітектора Городецького, 6-а. У 2009 році Київрада ухвалила рішення, а у 2010 році – продала цю ділянку ТОВ «Престижбудсервіс» за 15,9 млн грн для будівництва підземного багатоповерхового паркінгу з торговими і адміністративними приміщеннями.
Надалі у 2011-2012 рр суди визнали рішення Київради 2009 року про продаж ділянки протиправним і скасували його. Суди встановили, що це прибудинкова територія житлових будинків № 4 та № 6 по вулиці Городецького, до якої входить також і проїзд між зазначеними будинками.
Крім того, у подальшому у 2013-му Печерський райсуд визнав недійсним і договір купівлі-продажу ділянки. Проте, під час перегляду цього рішення в апеляції «Престижбудсервіс» перепродав ділянку фірмі «Городецький пасаж», яка, у свою чергу, перепродала ділянку кіпрській компанії «Сенатум Холдінгс Лімітед». «Сенатум» роздробив ділянку на три частини і перепродав їх компанії «Голденберг Ассетс Лтд» (Goldenberg Assets Ltd).
Суд дійшов висновку, що Goldenberg Assets Ltd є добросовісним набувачем ділянок, проте компанія не стала легітимним власником спірних ділянок, оскільки їх власником залишається територіальна громада в особі Київради. Позов подала Київська місцева прокуратура №6. У жовтні 2018 року Госпсуд Києва позов задовольнив. А у березні 2019 року Північний апеляційний госпсуд залишив це рішення в силі.
ТОВ «Престижбудсервіс» у 2017 році було ліквідоване. Станом на 2009-2012 засновниками фірми були Сергій Нікіташ та ПАТ «Вадес Кепітал Менеджмент». Наприкінці 2012-го «Престижбудсервіс» переоформили на Людмилу Шабатіну, яка була акціонеркою «Асвіо банку» братів Супруненків. У 2013-2015 рр. компанія була записана на десять компаній, частина з яких контролювалась ТОВ «Мелоріс Груп», а інша частина – ТОВ «Праденс», співзасновником яких був Євген Ворчилов, що теж був акціонером «Асвіо банку». Надалі засновником фірми стало ТОВ «КУА «СіПіДжі Ассетс Менеджмент».
Раніше компанія «Голденберг Ассетс Лтд» разом із Олександром Супруненком, були співзасновниками ТОВ «Паладіс» і ТОВ «Юридичний центр «Еквітас».
Як писала КВ, згідно з розслідуванням журналістів, черговий скандал навколо землі розгорівся через те, що Київська міська рада передала півгектара землі в Голосіївському районі компанії, пов’язаній з оточенням братів Супруненків, використовуючи так звану “туалетну схему”. Спочатку на ділянці з’явилася фіктивна споруда, що дало можливість забудовнику вимагати землю під нею. Хоча місцевим мешканцям обіцяли не приймати рішень без їхньої згоди, депутати проголосували за передачу ділянки в рамках іншого рішення. Скандал знову порушує питання прозорості та законності землевідведення у Києві.
Читайте: “Башта на кону”: Київрада ризикує пам’ятником архітектури заради житлової багатоповерхівки
Фото: Київської міської прокуратури
КиївВладаОксана Олійникова