Згідно рішення РНБО, введеного в дію указом Президента Зеленського, Кабмін має створити міжвідомчі групи, які за три місяці мають дослідити – чи є в державних органах, у тому числі в обласних та Київській міській держадміністраціях посадовці, що отримали необгрунтовані рішення МСЕК щодо інвалідності. Якщо такі випадки знайдуть – присвоєння груп інвалідності мають переглянути, а якщо будуть на те підстави – то звернутися до правоохоронців.
Про це КВ дізналася з президентського указу №732/2024 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22 жовтня 2024 року “Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів”.
У згаданому рішенні РНБО, зокрема, даються вказівки уряду щодо
- “утворення Міністерством охорони здоров’я України разом з Державним бюро розслідування, Службою безпеки України, Національною поліцією України, обласними, Київською міською військовими адміністраціями (виділено КВ) у тижневий строк робочих груп із перевірки рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів (далі – робочі групи)”;
- “у тримісячний строк доповідь про результати перевірки робочими групами обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення інвалідності посадовим особам державних органів, у разі виявлення фактів необґрунтованого прийняття таких рішень – ініціювання їх перегляду в установленому порядку та інформування за наявності підстав правоохоронних органів, а також інших уповноважених органів для вжиття ними відповідних заходів реагування”.
Як інформувала КВ, 22 жовтня 2024 року РНБО під головуванням Президента України Володимира Зеленського провела засідання, на якому розглянула ситуацію з МСЕК та зловживаннями з боку посадових осіб різних державних органів з отриманням інвалідності.
Голова Служби безпеки України Василь Малюк і міністр внутрішніх справ Ігор Клименко доповіли щодо перевірок і розслідування кримінальних правопорушень. За їхніми словами, є багато фактів зловживань і фальшивих інвалідностей посадовців.
Окрема увага була до ситуації в системі органів прокуратури. Щодо цього доповідав Генеральний прокурор Андрій Костін, який після слів Зеленського про “персональну відповідальність” подав у відставку.
Читайте: Генпрокурор Костін подав у відставку після скандалів з МСЕК та масовою “інвалідністю” прокурорів
За даними СБУ, підозру вже отримали 64 посадовця МСЕК, а також скасовано понад 4 тис. висновків про інвалідність. Дев’ятьох осіб засуджено.
Скандал спалахнув після того, як журналісти оприлюднили дані про те, що в прокуратурі катьма керівного складу в Хмельницткій області мають висновки МСЕК про другу групу інвалідності. Очільницю тої МСЕК Тетяну Крупу нещодавно було затримано, її підозрюють у незаконному збагаченні (під час обшуків були знайдені гроші в різних валютах на мільйони доларів).
ДБР вивчатиме ті “списки ухильників”, які знайшли у Крупи. Там вказані прізвища та діагнози людей.
Читайте: Зеленський підписав указ про ліквідацію МСЕК з 31 грудня
Фото: Пресслужба Президента
Олексій Ігнатьєв