Загальна сума доходів держбюджету в 2023 році прогнозується Кабінетом міністрів у 1 трлн 279,1 млрд гривень, видатки плануються в обсязі 2 трлн 573,4 млрд гривень. Таким чином дефіцит бюджету, закладений урядом в проект бюджету, що вноситься у Верховну Раду (ВР), складає 1 трлн 294,3 млрд гривень. Уряд збирається покривати дефіцит запозиченнями, а економити – на органах державної влади.
Про це *КВ стало відомо з повідомлення Урядового порталу за підсумками засідання Кабінету міністрів під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля 13 вересня 2023 року.
Згідно урядового повідомлення, проект держбюджету передбачає, зокрема, такі пріоритетні напрями:
-
національна безпека та оборона – 1 141,1 млрд гривень або 17,8% внутрішнього валового продукту (ВВП);
-
охорона здоров’я – 175,7 млрд гривень;
-
освіта – 155 млрд гривень;
-
пенсійне забезпечення та соціальний захист – 835 млрд гривень;
-
підтримка ветеранів війни – 6,8 млрд гривень;
-
Резервний фонд – 17,4 млрд гривень;
-
Фонд ліквідації наслідків збройної агресії – 19 млрд гривень;
-
Фонд розвитку підприємництва – 16 млрд гривень;
-
Надання грантів бізнесу – 1,37 млрд гривень.
Дефіцит бюджету передбачено на рівні 20% ВВП, перекриття якого заплановано за рахунок державних запозичень в обсязі 1 трлн 686,8 млрд гривень (з них для погашення державного боргу – 415 млрд гривень).
“Майже 50% всього бюджету буде спрямовано саме для сектору безпеки й оборони. Це зарплати військових, забезпечення армії, ремонти й закупівлі техніки та зброї і ще багато інших важливих для оборони речей. Якщо порівняти з бюджетом, який ми подавали на 2022 рік, то зростання видатків на безпеку й оборону буде більш ніж у 4 рази”, – прокоментував у своїй промові на уряді Денис Шмигаль підготовлений Мінфіном проект державного бюджету.
За словами прем’єр-міністра, другий пріоритет бюджетних видатків у 2023 році – пенсії, субсидії, допомога малозабезпеченим родинам, виплати внутрішньо переміщеним особам, витрати на медицину та освіту, це ще 35% від всіх видатків у проекті бюджету.
“Це більше 800 млрд грн. Важливо, що Уряд буде збільшувати допомогу адресно саме тим, хто цього найбільше потребує, зокрема ми передбачаємо збільшення фінансування Пенсійного фонду з бюджету на більш ніж 30 млрд гривень. Іншими словами: з кожної бюджетної гривні 50 копійок піде на армію та безпеку, ще 35 копійок — на соціальні виплати, медицину та освіту”, – сказав Шмигаль.
Всі інші видатки, додав прем’єр, будуть скорочуватися: “Головна стаття економії — це зменшення видатків на органи державної влади. Ми зменшуємо кількість чиновників, урізаємо зарплати та премії. За винятком силових структур, видатки на утримання органів державної влади буде скорочено на 11,6 млрд гривень, порівняно з 2022 роком”.
Читайте: Кабмін підготував для внесення у ВР проект держбюджету-2023
Фото: УП / НБУ