Верховна Рада (ВР) прийняла у другому читанні як закон проект акту, що дозволяє громадянам у будь-який час здобувати професійно-технічну освіту без одночасного проходження курсу загальної середньої освіти. Також буде дозволено безоплатно пройти курс навчання за іншою спеціальністю тим, хто вже закінчив професійно-технічний заклад, але з тих чи інших причин хоче опанувати нову професію. Законодавчі зміни викликані нестачею робочих рук, яка може виникнути в умовах воєнного стану й після нього.
Про це KВ стало відомо з повідомлення на сайті ВР за підсумками пленарного засідання Ради 19 червня 2022 року.
Законопроект №7293 “Про внесення змін до Закону України “Про професійну (професійно-технічну) освіту” щодо окремих аспектів підготовки кваліфікованих робітників в умовах воєнного стану та відновлення економіки” підтримали в другому читанні та в цілому 306 народних депутатів.
Законопроектом, зокрема, дозволено здобувати профтехосвіту без одночасного здобуття повної загальної середньої освіти; здобувати профосвіту за іншими професіями безоплатно впродовж життя через 3 роки після попередньої освіти за наявності страхового стажу від 2 років та вільних місць після зарахування здобувачів першої профосвіти.
Також спрямовано освітні програми на здобуття як повних, так і часткових професійних кваліфікацій. Передбачається, що це дозволить в умовах воєнного стану здійснювати підготовку і перепідготовку кваліфікованих робітників за короткостроковими програмами під конкретні потреби держави у відбудові країни
Скасовано прив’язку до реєстрації місця проживання особи до території відповідної територіальної громади. Законопроектом прямо забороняється закладам професійної (професійно-технічної) освіти відмовляти особам у прийнятті документів та у зарахуванні на навчання на умовах державного чи регіонального замовлення за відсутності реєстрації місця проживання особи на території відповідної територіальної громади. Як сказано в Пояснювальній записці до проекту закону, це “має запобігти наявним наразі необґрунтованим і безпідставним відмовам у зарахуванні дітей (особливо в умовах війни, коли багато дітей вимушено переїхали в більш безпечні регіони України). Також це має припинити ганебну практику звинувачення директорів закладів професійної (професійно-технічної) освіти, які все ж таки зараховували таких дітей, у нецільовому використанні коштів територіальної громади”.
Місцевим державним адміністраціям надається повноваження не просто “контролю”, а “сприяння (…) працевлаштуванню випускників закладів професійної (професійно-технічної) освіти, підготовка яких проводилася за державним замовленням та/або регіональним”.
Документ також передбачає можливість фінансування за публічні кошти не лише здобуття “первинної професійної підготовки”, а й “професійного (професійно-технічного) навчання, у тому числі перепідготовки чи підвищення кваліфікації робітників”, що має дозволити швидше здійснювати підготовку кваліфікованих робітників для потреб держави в умовах поглибленого війною дефіциту кваліфікованих робітників.
Нагадаємо, 15 червня набув чинності закон (2196-IX) про внесення учнів та викладачів профосвіти до переліку осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Документ, зокрема, розширює перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, доповнивши його такими категоріями громадян, як учні та викладачі закладів професійної (професійної-технічної) освіти, на рівні зі студентами та викладачами професійної перед вищою та вищою освітою.
Водночас відтермінування від мобілізації можуть отримати студенти ПТУ, які навчаються на денній або дуальній формі, а викладачам відтермінування надають тільки в тому разі, якщо заклад професійної (професійної-технічної) освіти – їх основне місце роботи й вони отримують там щонайменше 0,75 ставки.
Читайте: Зеленський підписав укази про продовження військового стану та мобілізації на 90 днів
Фото: “Голос України”