Recovery construction forum Ukraine, який об’єднав представників влади і будівельну спільноту для обговорення поточних викликів галузі та ефективної координації зусиль щодо відбудови України, відбувся в столиці 11 квітня. Форум відвідало понад 2 тисячі осіб, серед яких – представники громад, будівельного бізнесу, архітектори та студенти будівельних спеціальностей.
Як передає кореспондент КВ, на форумі розглядалися теми державної політики відбудови України, труднощі, які виникають у будівельного бізнесу в умовах сьогодення, як змінився попит в умовах великої кількості руйнувань тощо.
Перший блок обговорення був присвячений державній політиці відбудови України. Відкрив його Лев Парцхаладзе, Президент Конфедерації Будівельників України. Перша доповідь, Наталії Козловської, заступниці міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України, стосувалася поточних пріоритетів відновлення громад та інфраструктури, інструментів і ресурсів, які надаються громадам для їх участі у процесі відновлення. Окрему увагу Козловська приділила ефективній координації між різними відомствами та місцевими органами влади у процесі відбудови.
“Якщо щось відбувається, то лише завдяки симбіозу держави та ринку. Дякую тим, хто підтримує нас в реалізації рішень, інколи підказуючи, що не буде працювати, і що потрібно удосконалити”, – зазначила замміністра розвитку громад.
Заступниця голови Держагентства відновлення та розвитку інфраструктури України Валерія Іванова розповіла про зони відповідальності Агентства, в які входять великі інфраструктурні об’єкти, транспортна інфраструктура та логістика. А ще – контрольно-пропускні пункти перетину кордону, прифронтова інфраструктура, відновлення пошкоджених та зруйнованих міст і сіл, житла та соцінфраструктури. Наприклад, за два роки відремонтували 330 мостів.
“Уже впроваджено моніторинг і аналіз закупівель – ми верифікуємо з експертами тендерну документацію на відсутність дискримінаційних критеріїв. Також оцінюємо ефективність закупівель, аналізуємо кошториси, покращуємо підходи”, – зауважила Іванова.
Своєю чергою, очільник Держінспекції архітектури та містобудування України Олександр Новицький поділився механізмами забезпечення прозорості роботи ДІАМ. Зокрема, він відзначив роль автоматизації процесів одержання дозвільної документації для прозорості. Так, за минулий рік збільшилася кількість звернень за об’єктами будівництва середніх (СС2) та значних (СС3) наслідків (відповідальності).
“Для нас будівельник – бізнесмен, який створює додану вартість. Ми стоїмо, як і від першого дня існування, чітко і впевнено на нульовій толерантності до корупції. Якщо ви не мали досвіду – зверніться, і перевірте”, – запевнив Новицький.
За словами Новицького, цьогоріч назріло рішення і вже є проєкт постанови КМУ, аби повернутися до повноцінного ліцензування.
“Ми вже на фінішній прямій, коли зможемо повернути нормальне ліцензування, але з врахуванням минулого досвіду. Для того, щоб створити зручний сервіс, який буде переважно автоматичним. А там, де автоматичний режим не спрацює з технічних причин, будуть наші співробітники, які готові надати фахову допомогу”, – зауважив він.
На думку голови Національної Асамблеї людей з інвалідністю України Валерія Сушкевича, всі державні органи мають працювати і над доступністю простору, адже враховуючи велику кількість воїнів з пораненнями, сьогодні це питання є надважливим.
Голова правління “Укрфінжитло” Євген Мецгер відзвітував про дієвість програми “єОселя”, зауваживши, що цього року до кредитування доєдналися ще чотири банки, 2 553 родини вже одержали житло, а 70 українців придбали приватні будинки. У фокусі програми – вимушено переміщені особи.
Також він представив нововведення у програмі “єВідновлення”, які незабаром стануть доступними. Це – сертифікат, як перший внесок за іпотекою, можливість купити краще і більше житло, зручна інтеграція програми в застосунку “Дія”.
Зокрема, засновник “Креатор-Буд” Ігор Гуда додав, що сьогодні дієвим інструментом є саме малоповерхове будівництво, що здійснюється швидко (процес зведення, підключення до “єОселя” та реалізація). Наразі компанія бере активну участь у відбудові та відновленні, зокрема, забезпечуючи житлом військових.
Президент КБУ Лев Парцхаладзе представив ініціативу КБУ щодо необхідності розробки типових проєктів об’єктів соціальної інфраструктури, адже проєкти, готові до реалізації, дозволять відбудувати зруйноване швидше та якісніше.
Віталій Бойко та Андрій Гарбузюк, логісти бригади “Буревій”, представили учасникам заходу можливість допомоги військовим через збір FPV-дронів у рамках ініціативи “Крила архітекторів”, закликавши присутніх об’єднувати зусилля.
Також в рамках Форуму розглянули можливості підтримки громад та роль бізнес-асоціацій у процесах відбудови.
Заступник голови Ради директорів КБУ, віцепрезидент Асоціації українських банків, голова правління “Глобус Банк” та фінансовий експерт Сергій Мамедов звернув увагу, що в другій половині 2023 року кредитні портфелі банків зросли на 35 млрд гривень або на 16% від зростання ВВП.
На думку ж президента УСПП Анатолія Кінаха сьогодні найболючішим питанням для бізнесу залишається доступ до ресурсів через масштаби руйнувань.
Також спікери обговорили труднощі, з яким стикається бізнес в умовах війни, зокрема, представники будівельного бізнесу розповіли, як змінився попит в умовах великої кількості руйнувань.
Так, менеджер з маркетингу “Вюрт-Україна” Віктор Жинжер, зауважив, що почастішали проєкти посилення фундаментної частини після ракетного удару, нарощування існуючої монолітної плити за допомогою технології “постармування” (post-REBAR).
Комерційний директор “Капарол Україна” Андрій Король представив досвід компанії у технічному підборі рішень, документальному оформленні та повному технічному супроводі нових об’єктів будівництва ключових гравців ринку України. А комерційний директор компанії Kvertus Сергій Скорик проінформував про останні досягнення у захисті від дронів. Наразі їхня компанія здатна виготовляти тисячі пристроїв на місяць та має унікальний бойовий досвід протидії ворожим дронам.
Під час дискусійного обговорення “Відбудова громад: можливості, планування та інновації” громади представили власний досвід відбудови та роботи з міжнародними фондами для залучення коштів, основні потреби й пріоритети. Обговорили також, з чого варто розпочинати громадам, зокрема, в межах розробки комплексного плану відновлення.
У свою чергу, представники фондів та міжнародних організацій розповіли, яку підтримку надають вони громадам, зауваживши, що пошук коштів часто викликає труднощі, адже для виділення фінансування потрібно представити готовий проєкт, а це також додаткові ресурси.
Також експерти взяли участь у дискусійній панелі присвяченій технічному регулюванню та стандартам відбудови. Вони розглянули тренди та інновації, які є можливими і перспективними для використання у відбудові та корисними для громад.
Так, під час форуму директор ДП “Національний інститут розвитку інфраструктури” Артем Безуглий розповів як прискорити впровадження інновацій в будівництво. Важливим, на його думку, є використання активної комунікації, створення адекватної нормативної бази для впровадження інновацій (будівельні норми, гармонізація EN тощо), удосконалення системи ціноутворення в будівництві, науково-технічний супровід на етапі проєктування та виконання будробіт.
Під час обговорення сучасного девелопменту представили аналітику та актуальну статистику нерухомості. Так, учасники форуму наголошують, темпи будівництва зменшилися, і це також впливає на терміни експлуатації, а географічний фокус змістився на західні регіони. Також зараз збільшується попит на складські приміщення, і девелопери поступово розширюють цей ринок.
Архітектори презентували власні кейси готові до реалізації та досвід втілення проєктів відновлення. Так, голова комітету КБУ з питань нормативної та законопроєктної діяльності, юрист у сфері будівництва та нерухомості, керівниця Sempra Law Ольга Сидорчук та головний архітектор Ірпеня Михайло Сапон представили практичний кейс покрокової відбудови: з моменту одержання містобудівних умов і до отримання дозволу на будівництво.
Під час Recovery Construction Forum Ukraine також розіграли чотири сертифікати загальною сумою 1 мільйон гривень від Caparol Україна з-поміж територіальних громад. Так, сертифікати по 250 тис. гривень на відбудову одержали Чорнобаївська, Світловодська та Кіптівська громади, й одна громада на Київщині – Бородянська.
Нагадаємо, що організаторами форуму виступили Конфедерація будівельників України КБУ та Міжнародний виставковий оператор Premier Expo Ukraine, інформаційним партнером на рівні з іншими стала “КиївВлада”. Стратегічні партнери форуму – Caparol Україна, Würth – Ukraine, Kvertus, фінансовий партнер: Глобус Банк. Також партнерами є EURO Forwarding, Penetron Україна, Укрекспертиза Груп, Євробуд, Egis in Ukraine, ПБФ ГРУП.
Галузеві партнери: Асоціація міст України, Всеукраїнська Асоціація об’єднаних територіальних громад, Асоціація малих міст України, Всеукраїнська асоціація громад, ГО “Клуб мерів”, Американська торговельна палата в Україні (American Chamber of Commerce in Ukraine), European Business Association, Асоціація фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АФНУ), Український союз промисловців і підприємців, ICC Ukraine, Асоціація “Укрцемент”, Асоціація Інженерів-Консультантів України (AECU), Міждержавна гільдія інженерів-консультантів, CBRE Ukraine
Читайте: У Києві відбудеться Recovery Construction Forum Ukraine
Фото: сайт заходу
КиївВлада