Зупинити Atomic Heart: до річниці великої війни московія вирішила повернути срср і розпочала пропагандистський гейм-наступ в усьому світі

Зупинити Atomic Heart: до річниці великої війни московія вирішила повернути срср і розпочала пропагандистський гейм-наступ в усьому світі

На роковини виступу путіна із визнанням “лнр” та “днр” московія підняла нову хвилю гібридного пропагандистського наступу. В світі розпочався продаж релізу Atomic Heart – відеогри із “альтернативною історією радянського союзу”, яка романтизує рашистський міф та збирає персональні дані гравців по усьому світу. За командою розробників гри стоїть головний кремлівський інтернет – пропагандист, фанат путіна та ідеолог різних пропутінських кампаній, власник порталів “дни.ру”, “взгляд.ру”, “russia.ru” та купи еротичних сайтів, колишній депутат госдуми рф  Костянтин Риков.

На початку лютого український геймер Harenko на сервісі YouTube виклав англомовний ролик для західної аудиторії із закликом не купувати гру, який за два тижні зібрав більше 1,8 млн переглядів. KВ також закликає СБУ підтримати ініціативу щодо заборони гри в Україні, а Міністерство закордонних справ України втрутитись в ситуацію та зупинити пропагандистську кампанію в світі.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Вчора, 21 лютого, російська студія Mundfish розпочала продаж Atomic Heart, яка романтизує комуністичну ідеологію та спонукає гравця змінити на краще своє ставлення до рашистських вбивць.

Зупинити Atomic Heart: до річниці великої війни московія вирішила повернути срср і розпочала пропагандистський гейм-наступ в усьому світі

За два тижні до того український геймер Harenko зняв англомовний ролик для західної аудиторії з закликом не купувати гру, який за першу добу набрав більше 1,1 млн переглядів та водночас викликав на себе напад орківської ботоферми. Реакція російських ботів передбачувана: Harenko розвінчує гібридну спецоперацію та називає речі своїм ім’ям.

Геймерська спільнота України об’єдналась в бажанні донести інформацію про те, що Atomic Heart – це пропагандистська кампанія Кремля, а не звичайна гра. Тепер це стало зрозуміло й західному гравцю.

Про випуск гри стало відомо Міністерству цифрової трансформації України. Заступник міністра Олександр Борняков пообіцяв, що Мінцифра звернеться з офіційним листом до компаній Sony, Microsoft та Valve з проханням повної заборони продажу цифрових версій цієї гри на території України.

“Так само ми закликаємо обмежити розповсюдження цієї гри в інших країнах через її токсичність, потенційний збір інформації даних користувачів і можливість передачі їх третім особам у росії, а також потенційне використання грошей, залучених з купівель гри, на ведення війни проти України”, — сказав заступник міністра.

Він наголосив, що розробка гри відбувалася на гроші, які мають походження з російських підприємств і банків, що потрапили під санкції, і є системно важливими для російського уряду. “Тому ми закликаємо ігнорувати цю гру всіх користувачів. Хочемо наголосити також для західної аудиторії, що розробники гри не вийшли з публічною заявою про засудження путінського режиму та кривавої війни, яку росія розв’язала проти України”, — підсумував Борняков.

Але ж ситуація набагато серйозніша, ніж відсутність публічної заяви розробників гри, і заходи реагування повинні відповідати.

Bioshoсk в СРСР

Відеогра Atomic Heart позиціонується розробниками як Bioshoсk в срср. В ній  описуються події альтернативної історії 50-х років, коли радянський союз вийшов із Другої світової війни науково та технологічно передовим, досягнувши піку розвитку з холодним ядерним синтезом та розумними роботами.

Зупинити Atomic Heart: до річниці великої війни московія вирішила повернути срср і розпочала пропагандистський гейм-наступ в усьому світі

Вчений Дмитро Сєченов створює за допомогою ШІ (пластичний електронакопичувач) легіон роботів, які контролюють всю фізичну працю, дозволяючи людям жити розкішним життям. Головний герой – психічно неврівноважений майор КДБ “Нечаєв”, якого професор Сєченов посилає поліпшити ситуацію на об’єкті 3826.

Геймплей зосереджений навколо боротьби з натовпами різних типів ворогів, починаючи від звичайних роботів і закінчуючи жахливими невідомостями. При цьому гра переповнена сувенірами та пам’ятними речами на тему срср – від пиття згущеного молока прямо з банки до справжніх прапорів і символів срср із серпом і молотом.

“Такий підхід до демонстрації срср і комунізму проходить тонку межу між використанням для побудови світу та його вихвалянням, але є багато вагомих підстав вважати, що ця межа була перетнута прямо для просування та ідеалізації режиму срср і використання його як інструменту радянської та російської військової пропаганди, – підкреслює геймер Harenko. – І були події, які підтверджують це. Наприклад, спеціальна вітрина Atomic Heart для російської преси, яку стилізували під радянську естетику гри, а на прикраси не поскупилися. У рамках заходу відбулася вечеря у великому бенкетному залі, де можна було побачити радянські гасла — “Слава радянським інженерам!”. або “Товаришу, приєднуйся до суспільства майбутнього!”.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

В результаті, Сергій Мохов, провідний геймплейний дизайнер Remedy, справедливо звинуватив Mundfish у ностальгії за радянським режимом або навіть у його прославленні.

“Поки що гра отримала загальну позитивну оцінку, займаючи перші місця в списках ігор на таких сайтах, як PC Gamer, IGN і Gamescom, але давайте подивимося, хто насправді стоїть за нею?” – пропонує Harenko.

Російський (по)слід

Розробкою гри займалась невідома раніше російська студія Mundfish, яка опублікувала Atomic Heart, як свою першу гру. На сайті студії на даний момент немає згадок про те, що це російський геймдев. Історія компанії нібито починається з її запуску в 2017 році командою “чотирьох ентузіастів-однодумців” на Кіпрі, а саме: Євгенія Сєдова (засновник, фінансовий директор), Роберт Багратуні (гендиректор), Артем Галеєв (дизайнер) та Олег Городишенін (продюсер).

При цьому в російських ігрових та IT-ЗМІ студію згадували як російську, з офісом у Москві. У 2019 році навіть був репортаж з московського офісу студії, але після подій 2022 року компанія повністю відмовилася від того, щоб називатися суто російською, і подає себе як “міжнародну” та “поза політикою”.

Хоча презентацію гри разом із VK Play компанія Mundfish провела 24 ноября в москві, і перегляд фото з цієї презентації не залишає питань щодо того, чи є гра рашистською пропагандою.

Офіційно інвесторами Mundfish є китайська компанія Tencent, яка, за даними українських геймерів, вклала в неї не менше 10 млн доларів, та російські Gaijin Entertainment та GEM Capital, які мають в ній частки. Геймери помітили: перші дві компанії історично пов’язані із сферою віртуальних ігор, а для третьої це не властивий напрямок.

Tencent – китайська приватна інвестиційна холдингова компанія, заснована в 1998 році та зареєстрована на Кайманових островах. Спеціалізується на різних галузях високотехнологічного бізнесу, у тому числі різних інтернет-сервісах, розробках у галузі штучного інтелекту та електронних розваг. Нещодавна прихильники конфіденційності виявили, що Tencent поділився розмовами користувачів своїх додатків з китайським урядом. Компанія також використовувала штучний інтелект для ідентифікації та блокування створених користувачами зображень, які використовувались громадянами для обходу урядової цензури Китаю.

Gaijin Entertainment – угорський розробник відеоігор російського походження, який керується громадянином рф Антоном Юдінцевим. Спеціалізується на розробці комп’ютерних ігор і супутніх їм технологій. Штаб-квартира знаходиться в Будапешті, у 2022 році переїхав з Росії до Угорщини “щоб уникнути конфлікту та продовжити свою діяльність”.

Однак компанія відома проросійськими поглядами. Голова піар-відділу цієї компанії  Костянтин Говорун незаконно відвідував тимчасово окупований росією український Крим і неодноразово висловлювався на підтримку політики рф. Також компанія приймала участь у розробці “War Thunder”, гри, яка залучала рекламу “днр”-террористів.

Але найцікавішим спонсором є GEM Capital. Це російський фонд, заснований Анатолієм Палієм, який раніше працював у дочірній компанії “Газпрому” “Газенергосеть” та був бізнес-партнером члена ради директорів корпорації “Русал” Марка Гарбера. “Русал”, нагадаємо, належить російському олігарху Олегу Дерипасці, який перебуває під українськими та західними санкціями.

Коли через війну в Україні російські олігархи почали потрапляти під санкції, Палій створив інвесткомпанію GEM Capital, де зосередив багато активів. В 2019 році GEM Capital обмінялась активами з олігархом Яковом Голдовським. Для здійснення цієї угоди GEM Capital використав банк ВТБ, який з 2014 року знаходився під санкціями. Власником 75,5% акцій ВТБ є уряд рф. Після цієї операції GEM Capital почав інвестувати у відеоігри, зміщуючи фокус діяльності на інноваційні сфери.

Гра привернула увагу аж чотирьох видавців: Xbox, 4Divinity, Focus Entertainment і VK Play. Останній, як відомо, є ігровим підрозділом колишнього Mail.ru, який, як відомо, тісно пов’язаний з російським урядом.

“Якщо Atomic Heart розробляється на гроші, отримані від підсанкційних російських компаній і банків, які є “системно важливими” для російського уряду, прибутки від гри можуть бути спрямовані на допомогу російському уряду в його вторгненні. Таким чином, купуючи Atomic Heart, гравці платять гроші компаніям, які підтримують агресивну політику та військові дії Російської Федерації”, – зазначає Harenko та закликає західних гравців відмовитись від покупки гри, а гроші задонатити “українським благодійним компаніям”.

Ідеолог раша весни

Та справа не тільки в російських грошах. Судячи зі всього, ідеологом цієї гри може бути головний кремлівський інтернет – пропагандист, ідеолог різних пропутінських кампаній, власник порталів “дни.ру”, “взгляд.ру”, “russia.ru” та купи еротичних сайтів, колишній депутат госдуми рф  Костянтин Риков.

Головні посади в команді розробників займають його люди – колишні підлеглі та працівники. Генерального директора Mundfish нібито звуть Роберт Багратуні, але його справжнє ім’я – Максим Зацепін. Раніше він обіймав посаду креативного директора в Mail.RU, який тепер представлений як VK, найбільша платформа соціальних медіа в Росії. Також Зацепін працював в компанії Newmedia Stars, де познайомився із засновницею Mundfish Євгенією Сєдовою –в минулому моделлю і власницею модельного агентства, яка в Newmedia Stars керувала відділом комп’ютерної графіки.

“За словами колишніх співробітників компанії, всі транзакції та чеки Mundfish здійснюються від її імені”, – підкреслює геймер.

Колишня модель нібито володіє часткою в компанії, і вона ж найчастіше дає інтерв’ю щодо діяльності компанії, відповідаючи на питання, які ставлять Максиму Зацепіну та згадуючи часи, коли вони разом працювали у Newmedia Stars на “Костю Рикова”. З чого можна припустити, що ідеолог “російської весни”, кампанії “за путіна” та “слава росії” Костянтин Риков нікуди не зник, а пішов в тінь та за допомогою своєї команди реалізує масштабний інтернет-проєкт в сфері гібридної війни та пропаганди.

Тим більше, що в маркетингу гри почали використовувати дуже звичну та знайому для Рикова тему еротики та сексу в інтернеті. “Вони пішли з іншим планом, щоб змусити типових геймерів купити їхню гру, що, звичайно, не інакше, як через сексуалізацію та об’єктивізацію жінок. Я говорю про пару жіночих роботів у стилі СРСР (з косою а-ля Юля Тимошенко), яких вони раптово додали в останні трейлери, щоб привернути увагу потрібної аудиторії, – розповідає геймер. – Ці ролики на YouTube набирають мільйони переглядів і швидко стають улюбленцями фанатів, які швидко почали поширювати чутки про можливу 6-годинну сцену сексу у відеогрі”.

Зупинити Atomic Heart: до річниці великої війни московія вирішила повернути срср і розпочала пропагандистський гейм-наступ в усьому світі

Більш того, на Mundfish були помічені деякі неймовірні умови обслуговування та політики конфіденційності.

“Зараз веб-сайт веде до 404, але комусь вдалося зробити ці скріншоти, – розповідає Harenko. – В документі вказано, що ваша інформація може бути передана російській державі, зокрема, ФСБ (Федеральна служба безпеки). І не лише ваше ім’я користувача, але й ваше повне ім’я, фізичну та електронну адресу, номер телефону, IP-адресу тощо”.

Зупинити Atomic Heart: до річниці великої війни московія вирішила повернути срср і розпочала пропагандистський гейм-наступ в усьому світіЗупинити Atomic Heart: до річниці великої війни московія вирішила повернути срср і розпочала пропагандистський гейм-наступ в усьому світі

Що робити

На думку геймерів, навіть заборона гри в Україні буде першим кроком у боротьбі з пропагандою. В подальшому треба добитися реагування на ситуацію зі сторони держави, зокрема Міністерства закордонних справ, яке, в свою чергу, має в повноваженнях звернутись до різних країн світу з проханням обмежити та навіть повністю заборонити її використання. 

В свою чергу, звичайні громадяни можуть приєднатись до інтернет-військ та прокоментувати ролик проти гри на YouTube.

Фото: скріни з YouTube

КиївВлада

Автор:
Аннабелла Моріна
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4