Білогородська сільрада не пішла на легалізацію КМ “Літо” в природозахисній зоні

Білогородська сільрада не пішла на легалізацію КМ “Літо” в природозахисній зоні

У селі Бобриця Бучанського району тривають скандали навколо будівництва котеджного містечка (КМ) “Літо”. На минулому тижні Білогородська сільрада, до складу якої входить цей населений пункт, не затвердила ДПТ, який мав би легалізувати це будівництво, змінивши цільове призначення землі. Проти цього виступають і місцеві мешканці, і екологи, і окремі депутати сільради. Справа в тому, що ця територія входить до заплави річок Ірпінь та Бобриця (прибережна зона, де будівництво де-факто заборонено), а інфраструктура села може не витримати “додаткового” навантаження. Голова “екологічної” комісії Київської облради Роман Титикало також вчергове нагадав, що будівництво 6 з 50 будинків в запланованому КМ проводилося з 2021 року без дозвільних документів і що дана територія входить до “Смарагдової мережі”, яка має особливий природоохоронний статус.

Як стало відомо КВ, 16 травня 2025 року Білогородська сільрада не підтримала проєкт рішення “Про затвердження містобудівної документації “Детальний план території (ДПТ) земельних ділянок площею 3,70 га для розміщення садової забудови в межах Бобрицької сільської ради Бучанського району Київської області за межами населеного пункту”.

За ухвалення цього документу під час пленарного засідання цієї ради проголосували усього 6 депутатів із 20 присутніх (необхідний мінімум – 14 голосів).

Що не так з цим ДПТ

Проєкт цього ДПТ був розроблений ще у 2021 році. Він охоплює 14 земельних ділянок в заплаві річок Бобриці та Ірпінь із цільовим призначенням “для ведення особистого селянського господарства”. Цим документом передбачена подальша зміна цільового призначення цієї землі біля села Бобриця на “для індивідуального садівництва”

Білогородська сільрада не пішла на легалізацію КМ “Літо” в природозахисній зоні

Ділянки на кадастровій карті

Згідно з ДПТ, де-юре це робиться задля того, щоб у подальшому там можна було побудувати 45 садових будинків (фактично, теж саме, що і індивідуальний жилий будинок), які займуть територію 2,28 га. Однак де-факто на сьогодні вже йдеться про легалізацію будівництва котеджного містечка (КМ) “Літо”. Будівельні роботи зі зведення цього містечка, незважаючи на їх явну незаконність, вже давно розпочалися – в 2021 році там “з’явилися” перші 6 “коробок” будинків. За попередніми планами забудовників, усього там планується будівництво 50 будинків. При цьому, забудовники не отримали погодження на такі роботи від відповідних державних органів – Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ, працювала до вересня 2021 року) або Державної інспекції архітектури та містобудування (ДІАМ, почала працювати з вересня 2021-го).

Крім того, частину території цього ДПТ планується відвести під громадську забудову (0,13 га), ще деяку частину – під зелені насадження (0,04 га). Решту землі мають зайняти інженерні мережі, сільськогосподарські угіддя та вулично-дорожня мережа (проєктом передбачено облаштування трьох вулиць). При цьому, в документі уточнюється, що там відсутні мережі централізованого водопостачання, водовідведення, електромережі тощо.

Що цікаво, у проєкті ДПТ немає жодної згадки про те, що на забудовників покладено низку обмежень через те, що ці землі знаходяться неподалік водойм, у зв’язку з чим даний документ не проходив процедуру стратегічної екологічної оцінки.

Під час пленарного засідання Білогородської сільради проти затвердження цього документу виступили місцеві мешканці та окремі депутати. Свою незгоду вони пояснювали тим, що дана забудова ведеться в поймі річки Бобриця і що ДПТ не отримав погодження архітектурно-містобудівної ради при Київської обласній військовій адміністрації (КОВА). Відповідно, на думку опонентів цього рішення, спочатку вказаний документ має бути підтриманий чиновниками із центрального органу влади Київщини – із розрахунку на те, що подібні ДПТ на рівні “області” раніше не схвалювалися.

Таку позицію підтримав і Роман Титикало – юрист і голова комісії Київської облради з питань екології, природокористування, мисливства, водних ресурсів, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій (обраний від “Європейської солідарності”). У своєму виступі на пленарному засіданні Білогородської сільради він зазначив, що дане будівництво суперечить чинному законодавству. 

“Ці будиночки зведені без дозвільних документів, без будь-чого. Ці землі входять в прибережні смуги річки Ірпінь. Відповідно до законодавства, дана територія входить до “Смарагдової мережі” (або мережа Емеральд, тобто європейські території особливого природоохоронного інтересу. – КВ). Затвердження ДПТ на природоохоронній території  є порушенням чинного законодавства”, – підкреслив Роман Титикало.

Читайте: Київщина екологічна: як область стала лідером України зі створення об’єктів природно-заповідного фонду

Передісторія

Мешканці Бобриці вже не перший рік борються із вказаною забудовою. На їхнє переконання, вона може стати прецедентною, і в майбутньому їхній населений пункт може “перетворитися” в Софіївську Борщагівку – тобто, село із неконтрольованою забудовою, чия інфраструктура вже ледве витримує навантаження від “нових” жителів.

Так, ще у 2021 році депутат Білогородської сільради Роман Іваненко (обраний від “Європейської солідарності”, представляє округ №3, до якого входить у т.ч. село Бобриця) висловив низку претензій до проєкту вищезгаданого ДПТ і будівництва КМ “Літо”. Серед іншого, він вказав на невідповідність Детального плану території Генеральному плану села Бобриця, що “веде до порушень всіх нормативних розрахунків по навантаженнях на інфраструктуру”. Так, відповідно до Генплану, на двох ділянках запланована рекреаційна діяльність, під яку і прораховувалося відповідне інфраструктурне та соціальне навантаження. Мовляв, будівництво на цих ділянках 50 індивідуальних житлових будинків призведе до незапланованого збільшення навантаження на інфраструктуру в 50 разів.

На фоні цього ним спільно з колегами було зареєстровано звернення до Голови Білогородської сільради з проханням притягнути власників вищезгаданих земельних ділянок до адміністративної відповідальності з накладенням штрафу за нецільове використання земельних ділянок, звернутися до ДІАМ з клопотанням не реєструвати повідомлення про початок виконання підготовчих робіт та повідомлення про початок виконання будівельних робіт на цій території, подати позов до суду з вимогою зобов’язати власників ділянок зупинити самочинне будівництво та привести земельні ділянки до попереднього стану тощо.

У тому ж році до Білогородської сільради з приводу цієї забудови зверталися і мешканці Бобриці. Вони, серед іншого, зазначили, що “житлова забудова сільськогосподарських земель призводить до їх фактичного знищення, створює зайве навантаження на інфраструктуру села (дороги, інженерні комунікації тощо), тягне за собою неконтрольований водозабір з свердловин та викид каналізаційних стоків”. У зв’язку з цим громадяни просили “негайно вжити необхідних заходів для усунення порушень”.

Білогородська сільрада не пішла на легалізацію КМ “Літо” в природозахисній зоні Білогородська сільрада не пішла на легалізацію КМ “Літо” в природозахисній зоні

КМ “Літо” станом на кінець 2021 року (фото місцевих мешканців)

Після цих звернень на даній території відбулося декілька перевірок. Так, за інформацією Романа Іваненка, ДАБІ виносила приписи щодо низки ділянок під майбутнім КМ “Літо” – вочевидь, йшлося про приписи щодо зупинки робіт. Крім того, у грудні 2021-го перевірку провело і Головне управління Держгеокадастру в Київській області – тоді ним було зафіксовано, що десять з цих ділянок використовуються не за цільовим призначенням.

Білогородська сільрада не пішла на легалізацію КМ “Літо” в природозахисній зоні

Рендери КМ “Літо”

Ще один скандал мав місце у жовтні 2022 року. Тоді Служба безпеки України (СБУ) затримала депутата Боярської міськради і ексголову Києво-Святошинської райради Вадима Гедульянова та його можливого спільника, ексзаступника голови Борщагівської сільської ради Павла Коркіна, на отриманні хабара в розмірі 45 тис. доларів за можливе сприяння цій забудові.

Так, слідством, яке здійснювало Головне управління Нацполіції в Київській області, було встановлено, що до цих осіб звернувся громадянин Роман Коршунов, який “потребував допомоги” у зміні цільового призначення вказаної землі, затвердження вищезгаданого ДПТ, а також знятті арешту з цих ділянок і закриття кримінального провадження по ним (про яку саме справу йшлося, у відкритих джерелах КВ не вдалося знайти інформацію). Правоохоронці попередньо встановили, що Вадим Гедульянов пообіцяв вирішити деякі з цих питань – начебто використовуючи свій вплив на депутатів Білогородської сільради (Гедульянов обирався і до Києво-Святошинської райради, і до Боярської міськради від “Європейської солідарності”). Що стосується арешту, то це питання начебто “мало було порішатися” через звязки фігурантів у правоохоронних органах.

Читайте: СБУ затримала депутата Боярської міськради та ексзаступника голови Борщагівської сільради

Вказані грошові кошти передавалися цим особам двома “траншами” – спочатку 10 тис. доларів, а потім 35 тис. доларів. І саме після другої частини хабара Гедульянова і Коркіна було затримано. При цьому, слідчі Нацполіції встановили, що насправді ці фігуранти “фактично не мали наміру [нічого] робити і лише бажали шляхом обману протиправно заволодіти коштами”. Наразі слідство щодо Гедульянова і Коркіна завершено – відповідну справу передано на розгляд Києво-Святошинського районного суду Київщини, найближче засідання по цій справі заплановане на 26 серпня 2025 року. Їм офіційно інкримінується шахрайство (ст. 190 Кримінального кодексу України).

Білогородська сільрада не пішла на легалізацію КМ “Літо” в природозахисній зоні

Затримання Гедульянова (фото СБУ)

Що стосується КМ “Літо”, то ділянками під ним володіє низка фізичних осіб. При цьому наразі офіційний сайт цього котеджного містечка не працює, а на порталі “ЛУН” зазначено, що продажі будинків у ньому не здійснюється.

Білогородська сільрада не пішла на легалізацію КМ “Літо” в природозахисній зоні

Скріншот нині непрацюючого сайту КМ “Літо”

Читайте: Таємнича реконструкція дитсадка у Білогородці або як КВ добувала інформацію через омбудсмена

Фото: колаж КВ

Олександр Глазунов

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Білогородська сільрада не пішла на легалізацію КМ “Літо” в природозахисній зоні
Білогородська сільрада не пішла на легалізацію КМ “Літо” в природозахисній зоні
13:00 У селі Бобриця Бучанського району тривають скандали навколо будівництва котеджного містечка (КМ) “Літо”. На минулому тижні Білогородська сільрада, до складу якої входить цей…
Для добудови школи в селі Чайки змінили підрядника, але тільки формально
Для добудови школи в селі Чайки змінили підрядника, але тільки формально
09:00 Борщагівська сільрада за понад 140 млн гривень замовила продовження будівництва школи в селі Чайки, що триває пʼятий рік. Підрядником обрали ПрАТ “Агробудмеханізація”, що…
“Кримінальний Оленич”: покарання одіозного ексзаступника Кличка за сприяння забудові парку “Нивки” не відбувається з незрозумілих причин
“Кримінальний Оленич”: покарання одіозного ексзаступника Кличка за сприяння забудові парку “Нивки” не відбувається з незрозумілих причин
09:00 ДІАМ і правоохоронні органи наразі роблять все, щоб унеможливити будівництво висотного житлового комплексу (ЖК) на території  об’єкта природно заповідного фонду – парку “Нивки”. …
Banner
QlU7mDx4