ДБР розслідує факти можливих порушень законодавства при будівництві “апартамент-готелю” на вул. Курганівській (місцевість Звіринець, Печерський район). Наразі слідчі встановили, що ця забудова здійснюється всупереч цільовому призначенню ділянки – на ній можна зводити лише приватний будинок. При цьому, у ДБР деколарують, що відповідальність за це мають понести чиновники, які нічого не зробили, щоб зупинити це будівництво. Скандали навколо даного будмайданчика тривають не перший рік. Забудовнику – ТОВ “Дружба народів СНД”, яким володіють азербайджанські бізнесмени – довелося отримувати дозвіл на проведення робіт через суди, але надалі служителі Феміди визнали це будівництво самочинним. Разом з тим, ще одне кримінальне провадження по цій історії, яке розслідувалося з 2019 року, не принесло результатів – попри те, що правоохоронцям навіть на деякий час вдалося добитися накладення арешту на землю.
Як стало відомо КВ, наразі правоохоронці вивчають можливі порушення законодавства при будівництві апартамент-готелю на вул. Курганівській, 7.
Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №62019000000001296 від 19 серпня 2019 року. Розслідування проводиться Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань (ДБР) за фактом ймовірного вчинення злочинів, передбачених одразу п’ятьма статтями Кримінального кодексу України, а саме:
- ч. 1 та ч. 3 ст. 197-1 (самовільне зайняття земельної ділянки і самовільне будівництво);
- ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків);
- ч. 2 ст. 364 (зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки);
- ч. 2 ст. 364-1 (Зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права, що спричинило тяжкі наслідки);
- ч. 2 ст. 366 (службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки).
Що розслідується
У ході слідства правоохоронці встановили, що будівництво здійснюється на ділянці площею 0,1 га з кадастровим номером 8000000000:82:096:0011 – на цій землі вже знаходиться 10-поверхова недобудована будівля, поруч встановлений баштовий кран, а сама територія огороджена парканом. Замовником цих робіт виступає – ТОВ “Дружба народів СНД”.
За даними слідства, відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства, який був складений одним із органів (ймовірно, Департаментом земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА). – КВ), ця ділянка використовується з порушенням вимог Земельного кодексу України. Йдеться про те, що будівництво апартамент-готелю здійснюється на земельній ділянці, яка має цільове призначення “для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва”.
Разом з тим, правоохоронцям стало відомо, що, згідно з містобудівними умовами та обмеженнями (МУО) на проєктування цієї забудови, які були видані Департаментом містобудування та архітектури КМДА 23 серпня 2018 року, на їхнього замовника було покладено зобов’язання, цитуємо, “до проектування привести земельну ділянку, а саме її цільове призначення, у відповідність до намірів забудови”. Слідчі встановили, що “на папері” це було зроблено – 14 грудня 2018 року державний реєстратор одного із КП вінс до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно зміни щодо цієї ділянки. Тоді у реєстрі з’явилися відомості, що вона має цільове призначення “для будівництво та обслуговування будівлі готелю”.
Втім, за інформацією ДБР, насправді цільове призначення даної землі не змінилося – вочевидь, йшлося про порушення відповідної процедури. Про це правоохоронцям стало відомо відразу від декількох офіційних джерел. Так, “попереднє” цільове призначення було зазначено у витязі з Державного земельного кадастру від 7 травня 2020 року. Крім того, ці ж факти слідчим підтвердили і столичні чиновники. Зокрема, 15 лютого 2024 року в Департаменті земельних ресурсів КМДА у відповідь на звернення правоохоронців зазначили, що цей структурний підрозділ не отримував звернень щодо зміни цільового призначення даної ділянки, а Київрада, відповідно, не приймала рішень, які б погоджували такі зміни, як це передбачено українським законодавством.
Крім того, слідчі з’ясували, що дозвіл на проведення цього будівництві було отримано забудовниками через суд. Мовляв, Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) при КМДА ще 6 червня 2019 року відмовився його видавати – у тому числі якраз через невідповідність цільового призначення ділянки намірам забудови.
“Таким чином, посадові особи органів (їхні назви у судових ухвалах приховані, але, більш ніж очевидно, йдеться в тому числі й про структурні підрозділи КМДА. – КВ) не вчинили дієвих заходів стосовно припинення противоправного будівництва за вказаною адресою, а навпаки – легалізували його шляхом видачі документів дозвільного характеру, у тому числі МУО на проєктування забудови земельної ділянки з порушенням вимог містобудівного законодавства”, – зазначено в судових ухвалах по цьому слідству.
Також у ДБР встановили, що вищезгадані будівельні роботи частково проводяться на сусідній ділянці з кадастровим номером 8000000000:82:096:0012 площею 0,03 га (цільове призначення – “для індивідуального житлового, дачного і гаражного будівництва”). При цьому, правоохоронцям стало відомо, що в Державному земельному кадастрі відсутні відомості, які засвідчують право ТОВ “Дружба народів СНД” на користування цієї землею – виявляється, вона належить на праві постійного користування іншим особам.
Під час розслідування правоохоронці вже отримали низку дозволів від Печерського районного суду на проведення виїмок документів, які необхідні ДБР для подальшого вивчення фактів по цій справі. Зокрема, 4 березня 2024 року слідчим дозволили вилучити документи, які зберігаються в ДП “Центр державного земельного кадастру”. Йдеться про електронні файли, у яких зазначені дані стосовно державних реєстраторів, нотаріусів та інших осіб, які вчиняли реєстраційні дії щодо вищезгаданих земельних ділянок; щодо документів, на підставі яких здійснювалися ці реєстраційні дії тощо.
Крім того, 5 серпня 2024-го, той же суд дозволив ДБР провести тимчасовий доступ до документів, які зберігаються в офісі ТОВ “Дружба народів СНД” – у даному випадку йшлося про заяву щодо видачі дозволу на будівництво, яку ця компанія подала до профільного департаменту КМДА. Вона необхідна правоохоронцям, зокрема, для того, щоб отримати зразок підпису директора даної ТОВки – у подальшому слідчі плануються із залученням судових експертів здійснити експертизу почерку фігурантів даної справи.
Варто зазначити, що в рамках цього слідства ДБР вивчає факти низки порушень при проведенні робіт і на інших будмайданчиках – про це свідчить, наприклад, вищезгадана кількість статей Кримінального кодексу, які інкримінуються фігурантам даної справи. Зокрема, йдеться про житловий комплекс (ЖК) на вул. Євгена Маланка, 101, про який раніше писала КВ.
Так, у ході слідства правоохоронці встановили, що посадовці органів державної влади, які здійснюють правозастосовні та правоохоронні функції у сфері земельного та містобудівного контролю, налагодили систему незаконної видачі та реєстрації дозвільних документів, що дають право на здійснення містобудівної діяльності, видачі МУО, інших документів дозвільного характеру на початок будівництва, реєстрації документів про готовність об`єкту до експлуатації, сертифікатів відповідності, ліцензій, проведенні перевірок контролюючими органами.
На переконання ДБР, наслідком таких незаконних дій є те, що замовники будівництва, розуміючи незаконний характер робіт, покривають свої витрати за рахунок інвестора. Крім того, з метою уникнення оподаткування та для залучення готівкових коштів забудовники використовують фірми-оптимізатори, які за фіктивними, тобто безтоварними угодами, мінімізують базу оподаткування.
“Поряд з цим, в ході процесу будівництва мають місце непоодинокі факти нецільового використання земельних ділянок, відхилення від проєкту будівництва на користь збільшення будівельних обсягів, будівництва без дозвільних документів та відповідних погоджень, які пов’язані зі зловживаннями повноваженням службових осіб відповідних органів при незаконних діях у сфері безпосереднього дотримання містобудівного законодавства замовниками та підрядниками будівництва, що містять ознаки відповідних кримінальних правопорушень”, – зазначено в судових ухвалах по цьому провадженню.
Передісторія
Земля на вул. Курганівській, 7 опинилася у приватній власності наприкінці минулого століття – тоді це були чотири ділянки, які КМДА передала чотирьом фізичним особам “для обслуговування жилого будинку і господарських будівель та ведення особистого підсобного господарства”. Надалі ці ділянки декілька разів змінювали власників, були певним чином об’єднані, і протягом 2017-2018 років їхнім власником стало вищезгадане ТОВ “Дружба народів СНД”, яке придбало її “частинами”. Схожа ситуація із сусідньою ділянкою, яка з кінця 90-х років знаходиться в постійному користуванні чотирьох громадян.
Як зазначалося вище, 23 серпня 2018 року Департамент містобудування та архітектури КМДА видав ТОВ “Дружба народів СНД” МУО на проєктування будівництва апартамент-готелю на вул. Курганівській, 7. Наразі у Єдиній державній електронній системі в сфері будівництва (ЄДЕССБ) відсутня повна версія даного документу, тому усі вихідні дані майбутньої забудови, погоджені чиновниками, наразі фактично “приховані”.
Надалі, 31 травня 2019 року, ТОВ “Дружба народів СНД” звернулося до Департаменту з питань ДАБК при КМДА щодо видачі дозволу на проведення робіт з будівництва апартамент-готелю на вул. Курганівській, 7, висотою 9-10 поверхів. Втім, 6 червня того ж року чиновники повідомили компанії про відмову в наданні такого погодження.
Так, у профільному департаменті столичної мерії своє рішення пояснили, зокрема, тим, що вказана ТОВка не подала повний пакет документів, необхідний для отримання відповідного дозволу. Серед іншого, йшлося про відсутність технічних умов від КП “Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт” (“СУППР”) і Департаменту транспортної інфраструктури КМДА, ненадання акту обстеження зелених насаджень і документів щодо призначення генпідрядника тощо. Також чиновники вказали на те, що замовник отримував МУО і експертний звіт щодо однієї ділянки (з кадастровим номером – 8000000000:82:096:0011), а ось проектна документація розроблена не тільки на неї, а ще й на сусідню (з кадастровим номером – 8000000000:82:096:0012) тощо.
Крім того, у Департаменті з питань ДАБК при КМДА повідомили, що ТОВ “Дружба народів СНД” повинне було надати інформацію щодо зміни цільового призначення землі, враховуючи найменування об’єкта будівництва і вимоги МУО, а також привести у відповідність показники висотності на архітектурних кресленнях – враховуючи те, що в історико-містобудівному обґрунтуванні висотність забудови обмежується 27 м від земної поверхні.
У липні 2019 року ТОВ “Дружба народів СНД” звернулося до Окружного адмінсуду Києва (ОАСК) із позовом до вищевказаного департаменту – з вимогами визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у видачі дозволу, а також зобов’язати чиновників надати таке погодження. Вже 16 жовтня цей суд повністю задовольнив позов компанії. Зокрема, суддя Юрій Шрамко вказав на те, що українським законодавством не передбачена необхідність подання замовниками видачі дозволів на будівництво таких документів, як технічні умови від КП “СУППР”, акту обстеження зелених насаджень тощо.
Втім, цей успіх компанії був проміжним, адже надалі ця справа розглядалася апеляційним і касаційним судами “у два кола”. Тобто, вона “дійшла до третьої інстанції”, після чого була повернута до “першої” і розглядалася “заново”. І врешті-решт, 4 вересня 2022 року Касаційний адмінсуд за скаргою Департаменту з питань ДАБК при КМДА повністю відмовив ТОВ “Дружба народів СНД” у задоволенні його позовних вимог. При цьому, служителі Феміди дійшли висновку щодо “невідповідності цільового призначення земельної ділянки, на якій позивачем здійснюється будівництво, фактичним намірам забудови, є підставою вважати об’єкт самочинним будівництвом, зокрема, оскільки він будується на земельній ділянці не відведеній для цієї мети”.
Втім, ТОВ “Дружба народів СНД” змогло отримати погодження на будівництво ще під час цього судового спору – 4 вересня 2020 року Департамент з питань ДАБК при КМДА все ж видав важливий для забудовників дозвіл. Це сталося після того, як 29 липня того ж року Шостий апеляційний адмінсуд своєю постановою став на бік вказаної компанії. Що цікаво, не дивлячись на подальшу перемогу профільного департаменту в судах, вказаний дозвіл так і не було скасовано. Зазначимо, як і у випадку з “містобудами”, у ЄДЕССБ не опублікована повна версія цього документу – фактично там лише зазначалося, що генпідрядником цих робіт заявлено ТОВ “Кремень-Груп”.
При цьому, правоохоронці звертали увагу на можливі порушення при здійсненні цього будівництва і вже після відкриття вищезгаданої справи. Так, 27 грудня 2019 року Нацполіцією було відкрито кримінальне провадження №42019101060000374 за фактом самоправства при проведенні цих робіт (ст. 356 КК України). Тоді слідчі також вказували на те, що ця забудова здійснюється всупереч цільовому призначенню ділянки.
6 травня 2020 року Печерський районний суд наклав арешт на цю землю за клопотанням правоохоронців – це було зроблено, щоб її власник не міг нею розпоряджатися під час слідства, у тому числі продати. Втім, 26 серпня того ж року ТОВ “Дружба народів СНД” у судовому порядку оскаржило цей арешт. Надалі, схоже, ця справа більше не розслідувалася, принаймні активних дій правоохоронці більше не здійснювали – остання судова ухвала по даному провадженню датована 16 жовтня 2020 року.
Фігуранти – хто вони?
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Дружба народів СНД” було зареєстроване у жовтні 2016 року. Його засновниками та кінцевими бенефіціарами зазначено двох громадян Азербайджану – Іфтіхара Фараджова (зареєстрований у місті Алмати, Казахстан) і Мурада Касумова (на колажі в центрі, зареєстрований у Києві), який також є керівником цієї компанії.
Вказані особи можуть бути причетними і до інших гучних скандалів на будівельному ринку столиці. Зокрема, саме Фараджов і Касумов до вересня 2021 року були кінцевими бенефіціарами ТОВ “Юпітер Фінанс” (наразі власником компанії є Акшин Юсіфов – помічник чи експомічник народного депутата від “Слуги народу” Богдана Торохтія), яке є власником “Дачі з мезоніном” – столітньої будівлі на просп. Перемоги, 130/1 (Святошинський район). Як раніше писала КВ, київські активісти протягом останніх років закликали владу різних рівнів надати її захисний статус, але досягти своєї мети не змогли. Натомість власники, за даними відкритих джерел, мають на неї інші плани, через що близько трьох років тому ділянку під цією спорудою “оточили” будівельним парканом.
Читайте: “Дачу с мезонином” просят внести в реестр недвижимых памятников Украины
Посаду директора ТОВ “Юпітер-Фінанс” до 2016 року займав ексконсул Азербайджана в Об’єднаних Арабських Еміратах Ровшан Гарабагли.
ТОВ “Кремень-Груп” (генпідрядник будівництва на вул. Курганівській, 7) було зареєстроване у Києві в лютому 2016 року. Його керівником зазначено Петра Помєшкіна, засновником та кінцевим бенефіціаром – киянку Тетяну Непокульчицьку.
Як неодноразово повідомляла КВ, у столиці регулярно виникають скандали через зведення багатоповерхових будівель на землях, де можна будувати лише приватні будинки “на одного господаря” або дачні будинки. Найчастіше нечисті на руку забудовники отримують “законні” дозволи на будівництво типу “зблокованих будинків” на декілька поверхів, але по факту зводять повноцінні житлові комплекси, квартири в яких оформлюються, наприклад, під виглядом “частини домоволодіння”. Нерідко проти таких забудов виступають місцеві мешканці, які проживають у “справжніх” приватних будинках і яких лякає потенційне сусідство з багатоквартирними комплексами. Вони вказують на те, що такі території просто не призначені для ЖК – через відсутність необхідної кількості шкіл, дитячих садочків, неналежну інженерну інфраструктуру (на територіях садибної забудови відсутня централізована каналізація, а тому люди користуються т.зв. “вигрібними ямами”) тощо.
При цьому, у столичному муніципалітеті нерідко “сприяють” таким забудовам шляхом видачі відповідних МУО. Так, було, наприклад, у жовтні 2021 року, коли Департамент містобудування та архітектури КМДА дозволив обслуговуючому кооперативу “Київбуд-2” проєктувати будівництво триповерхового зблокованого житлового будинку з мансардою на вул. Козацькій, 55-Е, З, І, Ж. Цими “містобудами” фактично було легалізовано зведення багатоповерхівки на вже підготовлених під забудову чотирьох земельних ділянках загальною площею 0,4 га (на них тоді вже було знесено зелені насадження та вирито котлован), що знаходяться в зсувонебезпечній зоні та призначені для житлової садибної забудови.
Читайте: В КГГА разрешили проектировать многоэтажный дом на оползнеопасной территории Голосеева
Надалі на проведення робіт на таких ділянках нерідко звертають увагу правоохоронці. Наприклад, наразі столична Нацполіція розслідує порушення при будівництві житлового будинку на вул. Хвойній, 12-А, який зводиться на землі, що призначена для будівництва “звичайного приватного будинку”. Серед іншого, слідчим стало відомо, що при реалізації цього проєкту, ймовірно, було проігнорувано низку ДБНів. Забудовник – фізична особа Максим Ганцев – відкидає усі звинувачення: за його словами, він зводить “власний” будинок, а правоохоронці здійснюють на нього психологічний тиск і місцеві мешканці незаконно перешкоджають проведенню робіт. У свою чергу громада Бортничів вказує на те, що дана забудова може призвести до погіршення електропостачання, проблем із водопостачанням, екологічних проблем тощо. Крім того, місцеві мешканці заявляють про те, що забудовник залякує їх та членів їхніх родин.
Читайте: Нацполіція зацікавилася резонансною забудовою на столичних Бортничах
Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич (на колажі праворуч), який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.
Департаментом з питань ДАБК при КМДА з 13 січня 2020 року керує Оксана Попович. Діяльність цього департаменту з 2018 року контролює заступник голови КМДА Вячеслав Непоп (на колажі ліворуч).
Читайте: Забудова Щекавиці: правоохоронці борються, в КМДА ігнорують
Фото: колаж КВ
Іван Кулик
КиївВлада