Нацполіція спіймала посадовців КМДА на “розпилах” при розробці програми для обліку комунального майна

Нацполіція спіймала посадовців КМДА на “розпилах” при розробці програми для обліку комунального майна

Столична Нацполіція розслідує можливі розтрату і привласнення бюджетних коштів при розробці та впровадженні програмного модулю “Облік та відображення об’єктів нерухомого майна територіальної громади Києва”. Усього в 2017-2023 роках Департамент комунальної власності КМДА мав перерахувати за такі роботи 17,52 млн гривен трьом компаніям. Втім, як встановило слідство, після першого договору цю систему довелося “переробляти”, а надалі деякі роботи виконувалися по декілька разів в рамках реалізації різних угод. Також правоохоронцям стало відомо, що чиновникам “за гроші” розробили “безкоштовний” сайт. Наразі точний розмір збитків, нанесених бюджету Києва правоохоронцям ще потрібно встановити – для цього треба провести вилучення низки документів, відповідні експертизи тощо. Таким чином очільнику профільного департаменту столичної мерії Андрію Гудзю (на колажі), вочевидь, доведеться готуватися до чергової підозри – на додачу до декількох інших підозр та обвинувачень, висунутих йому в останні роки. 

Як стало відомо КВ, наразі столичні правоохоронці в рамках кримінального провадження №12023100070002329 розслідують можливі “бюджетні розпили” за участі посадовців Департаменту комунальної власності Київської міськдержадміністрації (КМДА) при розробці програмного модулю “Облік та відображення об`єктів нерухомого майна територіальної громади Києва”.

Вказана справа була відкрита ще 15 листопада 2023 року. Її фігурантам попередньо інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч.3 ст. 191 Кримінального кодексу України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб,

Що встановило слідство

27 квітня 2017 року між Департаментом комунальної власності КМДА і ТОВ “Еф Ді Ай Кампані” було укладено договір на створення першої черги програмного модулю “Облік та відображення об’єктів нерухомого майна” інформаційно-аналітичної системи “Управління майновим комплексом територіальної громади Києва”. Загальна вартість робіт мала скласти 2,93 млн гривень, але в результаті ця угода була розірвана через виконання її умов не у повному обсязі, а компанія отримала лише 1,1 млн гривень. 

Зазначимо, що, у тендерній документації вказувалося, що існуючий на той час програмний комплекс Департаменту комунальної власності КМДА був недостатньо інтегрований до зовнішніх інформаційних ресурсів та не забезпечував повної автоматизації усіх процесів управління комунальним майном. Саме цим і обгрунтовувалась необхідність розробки нового Модуля. Він мав забезпечити облік майнових об`єктів, автоматизувати процеси, пов`язані з використанням та управлінням цими об`єктами, тощо.

Втім, за даними слідства, результати впровадження у 2018 році в дослідну експлуатацію нового Модулю продемонстрували, що він не у повній мірі відповідає потребам користувачів, оскільки недостатньо інтегрований до зовнішніх інформаційних ресурсів та не забезпечує повної автоматизації усіх процесів управління майновим комплексом, які здійснюються Департаментом комунальної власності КМДА. 

У зв’язку з цим надалі вказаний структурний підрозділ столичної мерії ініціював модернізацію та модифікацію даного програмного комплексу. Ці роботи мали на меті “забезпечити сумісність структури вхідних та вихідних форм та структур баз даних, що використовуються департаментом, забезпечити максимальну сумісність інтерфейсу користувачів тощо. При цьому, чиновники взяли до уваги зміни у нормативно-правовій базі, які відбулися протягом 2019-2020 років та відповідно до яких потрібно було “переробити” окремий функціонал Модулю.

Наслідком цього стало укладання Департаментом комунальної власності КМДА трьох угод на модернізацію, інтеграцію, наповнення та інші “видозміни” Модулю. Йдеться про договори від 5 серпня 2021 року (підрядник – ТОВ “Смарт Сіті Україна”, вартість робіт – 3,48 млн гривень)), від 16 листопада 2022 року (підрядник той самий, 7,95 млн гривень) та від 25 липня 2023 року (ТОВ “Солюшн ЮА”, 4,99 млн гривень). За даними системи Prozorro, по першим двом угодам підрядник отримав усі “обіцяні” йому кошти, а от щодо третього договору інформація відсутня.

Усі ці угоди були направлені на “підвищення рівня обслуговування населення за рахунок централізації та спрощення доступу до інформаційних систем та сервісів, які впроваджені в місті”, на “автоматизацію бізнес-процесів” тощо. Крім того, модернізація Модулю, згідно з цими договорами, передбачала  можливість його подальшої взаємодії та інтеграції з іншими компонентами та інформаційними системами (зокрема, системою БТІ, системою “Prozorro” тощо). Також ці роботи були направлені на те, щоб створити функціонал для можливості інформаційної взаємодії даної системи з архівом справ оформлення свідоцтв про право власності на об`єкти комунальної власності Києва до 2003 року, які зберігалися у Департаменті комунальної власності КМДА у паперовому вигляді.

Вже під час цього слідства, після вивчення тендерної документації та документів, які надавали учасники тендерів, правоохоронцями було встановлено, що вимоги стосовно виконання робіт дублювалися протягом 2017-2023 років, що свідчить про виконання одних і тих самих робіт під виглядом інших. Також слідчим стало відомо, що ТОВ ”Смарт Сіті Україна” і ТОВ “Солюшн ЮА” у своїх документах, поданих для участі у відповідних аукціонах, вказували одних і тих самих працівників, які працюють у обох компаніях. Як зазначають у Нацполіції, це свідчить про пов’язаність цих суб’єктів господарювання між собою. 

Крім того, правоохоронці встановили, що один із сайтів, які мали б розробити підрядники в рамках реалізації цих угод (про який саме сайт йдеться, в судових ухвалах не уточнюється, але, схоже, це сайт Департаменту комунальної власності КМДА. – КВ), був розроблений за допомогою “безкоштовної Системи Керування Вмісту” – CMS «Wordpress». При цьому, слідчі зафіксували, що перелік вільних комунальних об’єктів для оренди на цьому сайті реалізований у вигляді звичайного посилання на інший інтернет-портал. 

“Враховуючи вищевикладене, вбачаються неправомірні дії з боку посадових осіб Департаменту комунальної власності КМДА, ТОВ “Смарт Сіті Україна” і ТОВ “Солюшн ЮА” з метою підробки актів виконаних робіт та розкрадання бюджетних коштів під час створення та модернізації програмного модулю “Облік та відображення об’єктів нерухомого майна” інформаційно-аналітичної системи “Управління майновим комплексом територіальної громади Києва”, – зазначається в судових ухвалах по цьому слідству.

У рамках цієї справи правоохоронці вже провели низку дій на встановлення обставин правопорушень. Так, у березні 2024-го вони отримали від Подільського районного суду Києва дозвіл на отримання документів у одному з банків щодо руху коштів по рахунках низки підприємців, яким один із вищезгаданих підрядників перераховував кошти, у т.ч. за “інформаційно-консультативні послуги та розробку програмного забезпечення”. У лютому 2025 року слідчим було надано дозвіл на отримання в Департаменті комунальної власності КМДА бекапів (резервних копій) вказаного Модулю. А у минулому місяці, у травні, правоохоронці отримали дозвіл на вилучення у тому ж департамент документації по першій угоді, укладеній з ТОВ “Еф Ді Ай Кампані” – у т.ч.   протоколи випробувань, акти приймально-здавальних випробувань, акти здачі-приймання робіт тощо. Усе це, вочевидь, потрібно для проведення експертиз, в рамках яких буде встановлено точний розмір збитків, нанесених бюджету міста.

Що відомо про фігурантів

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Еф Ді Ай Кампані” було зареєстроване у липні 2011 року в Києві, але з лютого 2022-го ця компанія має “прописку” в Харкові. Із того ж періоду її керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром вказано громадянина Узбекистану Санджара Рахімова (проживає в місті Сурхандаріо в цій же країні). До нього власниками вказаної ТОВки були харків’янин Ярослав Мещеряков (з січня 2017-го по травень 2018-го), киянин Еміль Купайгородський (з травня 2018-го по жовтень 2020-го) та ще один мешканець столиці Сергій Гришкін (з вересня 2020-го по лютий 2022-го, спочатку був співвласником разом з Купайгородським).

Що стосується ТОВ “Смарт Сіті Україна” (зареєстроване у вересні 2019-го) і ТОВ “Солюшн ЮА” (зареєстроване у травні 2022-го), то очевидні зв’язки між цими компаніями, на які звернули увагу в Нацполіції, в системі Prozorro відсутні. Так, вони зареєстровані за різними адресами в Києві та їхніми власниками є різні громадяни – киянин Ігор Чурсін (перша ТОВка) та мешканець Полтави Вадим Дуда (друга).

Усі ці компанії є активними учасниками тендерів, які проводять різні державні та комунальні структури України. Так, за даними аналітичної системи Clarity Project, на рахунку ТОВ “Еф Ді Ай Кампані” 50 договорів на загальну суму 153,6 млн гривень, ТОВ “Смарт Сіті Україна” – 8 договорів на 42,7 млн, а ТОВ “Солюшн ЮА” – 4 договори на 17,1 млн гривень. При цьому, ТОВ “Еф Ді Ай Кампані” найактивніше співпрацювало зі столичним КП “Головний інформаційно-обчислювальний центр” (“ГІОЦ”) – 25 угод на 137,3 млн гривень.

Як повідомляла КВ, зробити інформацію про комунальну нерухомість публічною та спростити роботу чиновників КМДА щодо управління майном громади столичний мер Віталій Кличко обіцяв ще в 2014 році, коли вперше став очільником міста. Але розпочалися такі роботи лише через кілька років. Спочатку замовником розробки модулю “Облік та відображення об`єктів нерухомого майна територіальної громади Києва” виступало саме вищезгадане КП “ГІОЦ” – зокрема, ще наприкінці 2016 року воно уклало відповідний договір саме з ТОВ “Еф Ді Ай Кампані”, яке надалі отримало за свої роботи 3,45 млн гривень (дані станом на травень 2017-го). Проте, надалі впровадженням такої системи зайнявся вже Департамент комунальної власності КМДА – профільний структурний підрозділ, який працює саме в цій галузі.

При цьому, депутати Київради неодноразово висловлювали сумнів стосовно необхідності створення вказаного Модулю. Так, ще у 2017 році вони, серед іншого, зазначали, що інші програмні комплекси, які раніше створювалися за бюджетні кошти на замовлення вказаного департаменту, у його роботі та роботі інших підрозділів столичної мерії просто не використовуються. За інформацією депутатів, чиновники все рівно не звіряються з базами даних та інформаційно-аналітичними системами, тому що, цитуємо, “всім, хто знайомий з роботою цих баз даних і систем, відомо, що інформація в них неповна і неактуальна”. У зв’язку з цим окремі народні обранці дійшли висновку, що новий модуль також створюється лише для того, щоб освоїти кошти київського бюджету. 

Разом з тим, інші депутати висловлювали думки, що столичній владі потрібно підійти до цих питань більш комплексно – мовляв, керівництву міста потрібно створити єдиний реєстр об’єктів нерухомого майна комунальної форми власності із систематизованими даними про всі земельні ділянки, будівлі, споруди та приміщення, а також з даними з Єдиного реєстру прав власності на нерухоме майно територіальної громади.

Читайте: У Кличко начали списывать деньги на “открытие информации об имуществе Киева”

Нагадаємо також, Департамент комунальної власності КМДА у останні кілька років буквально “загруз” у різних корупційних  скандалах і кримінальних справах. Зокрема, майже кожні кілька місяців правоохоронці відкривають кримінальні провадження щодо посадовців цього структурного підрозділу через недоотримання грошових коштів за оренду і приватизацію комунального майна.

Наприклад, у справі щодо порушень при приватизації тенісних кортів на просп. Повітрофлотському, через яку столичний бюджет втратив, за попередніми оцінками, близько 47 млн гривень, підозри у службовій недбалості отримали директор Департаменту комунальної власності КМДА Андрій Гудзь та його заступник Юрій Плотніков. А в рамках провадження щодо незаконного звільнення ГО “АНПВДП” від сплати орендної плати за користування приміщеннями на вул. Івана Франка, 26, літ. Б, яке, ймовірно, призвело до збитків на суму близько 200 тис. гривень, за тією ж статею було повідомлено про підозри все тому ж Гудзю та його першому заступнику Олегу Шмуляру. 

Крім того, ці двоє посадовців наразі офіційно є обвинуваченими у справі щодо незаконного зупинення нарахування плати за оренду будівлі кінотеатру “Київ” на вул. Великій Васильківській, 19. Нагадаємо, внаслідок таких дій чиновників столичний бюджет недоотримав близько 22,3 млн гривень.

Читайте: Кримінальна приватизація: “тенісна партія Гудзя-Кононенка” могла коштувати бюджету Києва 47 млн гривень

А ось у справі щодо можливої службової недбалості при здійсненні приватизації знаменитої “труби” – критої пішохідної галереї біля залізничного вокзалу – у грудні минулого року підозри отримали все той же Андрій Гудзь і тодішній начальник юридичного управління Департаменту комунальної власності КМДА. Так, слідчі встановили, що орендар вказаного об’єкту – ТОВ “Парус-Ріелті” (схоже, входить до орбіти впливу одіозних братів Супруненків) – за допомогою чиновників столичної мерії змогло незаконно обійти процедуру аукціону шляхом здійснення т.зв. “невід’ємних поліпшень”. Наслідком цього, за даними Нацполіції, стало нанесення міському бюджету Києва збитків на суму від 63 млн гривень. 

Читайте: Топпосадовцям КМДА загрожує до 5 років в’язниці за продаж “труби” біля залізничного вокзалу

Не менше питань викликають і регулярні “втрати” громадою Києва комунальної нерухомості за різних обставин. Так, станом на початок 2025 року в столиці нараховувалося 47 об’єктів (загальна площа – майе 19,5 тис. кв.м.), які незаконно вибули з комунальної власності – або перереєстровані на різних громадян і компанії, або фізично захоплені колишніми орендарями. В усіх цих випадках мерією Києва і правоохоронцями ведеться робота щодо повернення даного майна громаді столиці – в рамках судових спорів та кримінальних проваджень. При цьому, за останні роки КМДА та правоохоронці все ж домоглись деяких результатів в даному напрямку – у 2020-ому захоплених комунальних об’єктів у столиці нараховувалося більше сотні. 

Читайте: Втрата майна: КМДА і правоохоронці намагаються повернути киянам 47 захоплених об’єктів

Зазначимо, Андрій Гудзь очолює Департамент комунальної власності КМДА з 5 листопада 2014 року. Звільняти з цієї посади його, схоже, ніхто не збирається. З червня 2022 року здійснення повноважень КМДА у галузі управління комунальним майном та приватизації забезпечує заступник голови КМДА Владислав Андронов (також є депутатом Київради від партії “УДАР”).

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Переплата як система: Нацполіція розслідує службову недбалість посадовців “Київміськсвітла”
Переплата як система: Нацполіція розслідує службову недбалість посадовців “Київміськсвітла”
09:00 Столичні правоохоронці наразі розслідують як мінімум три відносно нових кримінальних провадження за фактами службової недбалості з боку посадовців КП “Київміськсвітло”. Йдеться про ймовірні…
Командир розвідроти 100 омбр Максим Іващенко: "Війна змінилася, і ми повинні динамічно вдосконалюватись та відповідати адекватно"
Командир розвідроти 100 омбр Максим Іващенко: “Війна змінилася, і ми повинні динамічно вдосконалюватись та відповідати адекватно”
17:33 Старший лейтенант Максим Іващенко, який виконує обов’язки командира однієї з розвідувальних рот легендарної «Сталевої сотки», поділився своїм досвідом та думками про зміни, що…
Справа “Київ Терміналу”: російському бізнесмену “не світять” 24 млн доларів зі столичного бюджету
Справа “Київ Терміналу”: російському бізнесмену “не світять” 24 млн доларів зі столичного бюджету
09:00 Нещодавно була поставлена крапка у судовій справі про стягнення з бюджету Києва 24,46 млн доларів США (671,5 млн гривень) на користь ТОВ “Київ…
Banner
QlU7mDx4