Баришівська ОТГ є однією з найбільших на Київщині і тією із небагатьох, кому вдалося повністю сформувати свою громаду. Сьогодні її бюджет сягає 200 млн гривень. Громада вже розробила план стратегічного розвитку на найближчі сім років, заручившись підтримкою експертів з ЄС. І вже реалізує у рамках співфінансування проєкти «Поліцейський офіцер громади» та створення добровільних пожежних дружин.
Як стало відомо KV, у серпні Баришівська ОТГ одержала звіт про стратегічну екологічну оцінку проєкту Стратегії розвитку громади на 2020-2027 роки.
І, як повідомила KV начальник управління економічного розвитку та координатор робочої групи з розробки Стратегії Надія Слухай, одержала громада вже позитивні висновки від Департаменту охорони здоров’я. Тепер громаді залишається затвердити проєкт Стратегії на сесії. Орієнтовно засідання заплановано на 20 вересня.
«У написанні документу нам допомагали експерти Київського регіонального офісу “U-LEAD з Європою”. Більшість громад цьогоріч відклали написання Стратегії у зв’язку із коронавірусною та економічною ситуаціями. Ми ж вирішили завершити цей процес, враховуючи, що громада вже повністю сформована і зміни не передбачаються. Працювала робоча група із залученням спеціалістів, яка провела дев’ять онлайн-засідань. Стратегія розроблена саме до 2027 року, відповідно до регіональної та державної стратегій”, – розповіла вона.
За словами Надії Слухай, Стратегію розробляли так, щоб вона не була політично заангажованою і не мала жодного політичного впливу, особливо після виборів. Для цього проводилися обговорення серед населення, бізнесу, залучалися іноземні експерти. Від жителів надходили зауваження, які вже враховані в документі.
“Дуже хотілося, щоб депутати наступного скликання врахували цю Стратегію, над якою ми працювали більше, ніж півроку, з лютого цього року. Адже в її реалізацію не включені жодні політичні аспекти”, – додала вона.
Читайте: В Барышевской ОТО начал работу центр психологической поддержки для родителей и медиков
Дорожня карта ОТГ
Баришівська ОТГ є однією з найбільших в Київській області – займає площу в 68 785 га з населенням більше 27,7 тисяч осіб. Як громада, Баришівська селищна рада була утворена ще в 2018 році. До ОТГ увійшло 80% від усього Баришівського району, а це 28 населених пунктів, які входять до складу 18 старостинських округів з центром у селищі Баришівка.
Станом на 2018 рік, перше місце за чисельністю населення посідає у громаді саме смт Баришівка – 10,851 тис. осіб.
До мережі закладів освіти ОТГ входять 15 шкіл (більше 3,5 тис. учнів) та шість дитсадків (615 вихованців), функціонує міжрайонний навчально-виробничий комбінат. Первинну та невідкладну медичну допомогу мешканці можуть одержати в 25 медзакладах, а діти оздоровитися в обласному санаторії “Поляна”. Діють 47 громадських організацій та товариств. Крім того, на території працює 23 клуби, 22 бібліотеки та два музеї, спортивні заклади, дві ДЮСШа, спортивний комплекс “Прогрес” та відділення інваспорту. Є низка об’єктів туристичного та історичного значення (монументи, церкви), а також парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва, заказники тощо.
Читайте: Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Великі плани
Як зауважила начальник управління економічного розвитку, жителі ОТГ при опитуванні схвально відгукувалися про роботу дошкільних установ, закладів культури та позитивно оцінили рівень надання ОТГ освітніх послуг.
“На думку населення, у першу чергу, громада має більше працювати над зменшенням рівня безробіття, ремонтом вулиць і доріг між населеними пунктами, благоустроєм і розвитком малого та середнього бізнесу. На останніх позиціях – підтримка агрохолдингу та розвиток туризму. У той час, коли місцеві підприємці, які брали найактивнішу участь в опитуванні, туристичний напрямок висунули на перший план, решта ж завдань збіглася з думкою населення. Крім того, для бізнесу важливо, щоб громада забезпечила і підтримку корпоративного руху, і лише в останню чергу – ремонт доріг і розвиток сфери дозвілля”, – підкреслила Слухай.
Читайте: Барышевская ОТО наняла специалистов по благоустройству
Також вона повідомила, що на підставі Стратегії розвитку, на виконкомі вже схвалено і План економічного розвитку громади.
“Ми є членами ініціативи Євросоюзу “Мери – за економічне зростання” і спільно писали цей План, який також у вересні депутати мають затвердити. І надалі цей документ буде направлено в Брюссель на розгляд єврокомісії. Якщо ми будемо відповідати їхнім європейським баченням, то надалі зможемо співпрацювати і разом реалізовувати економічні проєкти, залучати їх як інвесторів. Загалом плануємо реалізувати три цілі. Перша – вивести економічну спроможність ОТГ на рівень першої п’ятірки по області. Друга – надавати послуги за європейськими стандартами, третя – розбудувати сучасну та функціональну інфраструктуру”, – додала вона.
Читайте: Учителям Барышевской ОТО передали субвенцию на зарплаты
Економічну спроможність громада планує збільшити за рахунок створення сприятливого бізнес-клімату. Для цього в ОТГ проведуть інвентаризацію нерухомого майна та землі, розроблять детальні плани територій просторового планування (4,5 млн гривень), створять Раду підприємців (200 тис. гривень) та Центр інвестиційного розвитку підприємницьких ініціатив (4,7 млн гривень).
Крім того, громада розвиватиме високотехнологічне та екологічне сільське господарство. Для досягнення цієї цілі сформують кластери з виробництва екологічної і чистої продукції (1,5 млн гривень) та кооперативи (300 тис. гривень) для її виробництва і переробки, розроблять програму підтримки суміжних галузей виробництва (700 тис. гривень).
Просуватиме ОТГ і туристичну галузь. Будуть розроблені спеціальні каталоги та промопродукція, удосконалена відповідна інфраструктура та розміщена туристична навігація. Щодо розвитку інфраструктури та громадського простору, то Баришівська ОТГ розробить план “Сталого енергетичного розвитку та клімату”. Громада вже подала заявку на підписання “Угоди мерів – Схід”. Це – міжнародна компанія, яка займається реалізацією енергоефективних заходів.
Крім того, в великих планах – впровадження проєктів “Поліцейський офіцер громади” (2,5 млн гривень), добровільних пожежних дружин (1,5 млн гривень), мобільний ЦНАП (1,3 млн гривень).
“Уже цього року ми плануємо відкрити поліцейську станцію на базі Подільського старостинського округу, де працюватиме діючий поліцейський. Але він працюватиме на окремо визначеній території і його не будуть залучати до інших справ поліції. Проте матиме більше повноважень, аніж дільничний інспектор і звітуватиме саме голові ОТГ. У приміщенні вже зроблено ремонт, купуємо автомобіль. У планах – відкрити 5 таких станцій. Сьогодні ж, на 28 населених пунктів, працює лише три дільничних.
Баришівка має місто-побратим в Баварії. З ними реалізовано багато проєктів, із нових – створення добровільних пожежних дружин. Сьогодні громада вже прийняла відповідне рішення щодо її створення в Лукашівському старостинському округу. Плануємо заснувати сім таких дружин”, – розповіла Слухай.
Крім того, найбільше коштів планують витратити на реалізацію проєкту “Сучасний заклад освіти, медицини, культури і спорту” – 95 млн гривень, “Питна вода” – 167 млн гривень, “LED -світло” – 4,5 млн гривень, на ремонт доріг – 157 млн гривень, а на благоустрій парків та інфраструктури – 115 млн гривень тощо.
Економічна складова
“Звісно, що бюджету ОТГ на всі ці плани не вистачить. Тому громада працює над тим, щоб залучати до реалізації проєктів якомога більше коштів від донорів. Як співфінансування таких проєктів, як поліцейський громади та добровільні дружини. Працює над одержанням грантів. Сьогодні в ОТГ напрацьовано 22 проєкти і більшість з них реалізується за рахунок залучення державних та обласних коштів. Щоб Стратегія була здійсненною, то на її реалізацію, за попередніми розрахунками, має бути виділено не менше 30% з бюджету громади”, – резюмувала Слухай.
Загалом у 2020 році бюджет громади прогнозується у розмірі 237,6 млн гривень, в тому числі офіційні трансферти на рівні 86,9 млн гривень. Основними ж джерелами формування бюджету є: податок на доходи фізичних осіб – 92,9 млн гривень, плата за землю – 17,1 млн гривень, єдиний податок – 27,4 млн гривень, акцизний податок – 8,3 млн гривень.
На території ОТГ основний напрям спеціалізації – сільське господарство (116 агропідприємств). Валове виробництво сільгосппродукції становить майже 89% від загального обсягу виробництва. Діє і два свинокомплекса ТОВ “Нива Переяславщини”.
Також на території діють промислові та комунальні підприємства, 5 ринків, 206 магазинів. Провідними бюджетоутворюючими галузями промисловості є: харчова, хімічна та деревообробна. Основу промислового потенціалу складають майже 33 підприємств, які дають 14,1% надходжень до бюджету. Найбільші з них: ТОВ “Ультра Лезер”, (виробництво шкіри), ПАТ “Молнія” (пластмасової застібки), ТОВ “Кондитерський дім “Шантіль” (кондитерські вироби), ТОВ “Укрполімерконструкція” (полімерні труби), нідерландська філія ТОВ “Хеч Тек Україна” (виготовлення складових для промислових інкубаторів). А в 2018 році в селі Коржі введено в експлуатацію завод по виробництву металоконструкцій ТОВ “Металогальва Україна”.
До трійки ж найбільших платників податків у громаді відносяться ТОВ “Агро-С” (сплачено 11192,8 тис. гривень ПДФО), ПАТ “УІФК-Агро” (6979,4 тис. грипень) та ТОВ “Українська хендлінгова компанія” (3840,1 тис. гривень).
Станом на січень 2020 року середня заробітна плата по громаді складала трохи більше 10 тис. гривень. Для порівняння середня зарплата в Студениківській ОТГ – 11,7 тис. гривень, в Березанській – 10,8 тис. гривень.
Точка зору
Голова Баришівської районної ради Володимир Гуменюк:
Баришівська ОТГ вже самостійна на 99%. На останній сесії, 27 серпня, район вже передав до громади у розпорядження всі комунальні заклади, первинну ланку, районний трудовий архів. До цього, поступово, передавались заклади освіти, культури, водоканал, тепломережа тощо. Тож наразі райрада працює над підшиванням архівних справ і готується до ліквідації. У кожної ж громади є свій потенціал. Баришівська ОТГ має вдале географічне розташування. Громада розташована неподалік Борисполя, міжнародної траси Київ-Харків і в 100 км зоні від Києва. Тож ОТГ інвестиційно приваблива, адже район – сільськогосподарський. І розвиток цієї галузі із вторинною переробкою может стати основою для наповнення бюджету. Плюс є території для залучення нових інвесторів. У всіх же селах є низка основних проблемних питань – це транспортне сполучення, доступна первинна медицина, інвентаризація земель сільгосппризначення для наповнення бюджету, оновлення комунальної техніки для вирішення питань благоустрою.
І безумовно – надалі майбутній розвиток громади буде залежати від команди, яка прийде після виборів. Навіть більше – команди професіоналів. Тому ті, хто працював у цій сфері і добре себе зарекомендував за 5-10 років, повинні народним волевиявленням підтвердити свій статус. Але у нас кожні вибори – чергова несподіванка. І запроваджена партизація 100% відіб’ється на кінцевому результаті. Є багато “реваншистів”, які очікують на повернення до влади. І питання в тому, чи пройде на голову ОТГ кандидат з досвідом, практикою роботи в органах місцевого самоврядування і чи зможе в цьому партійному різнобарв’ї створити більшість. Впевнений, монобільшості не буде у жодної партії. В ОТГ буде 26 депутатів, і 14 з них від однієї політисили – це неможливо. Важко навіть уявити як населення шукатиме свого кандидата у цьому величезному партійному спискові. Тож під питанням і якість голосування. Ці вибори продемонструють, наскільки готові українці до змін.
Читайте:
Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться
Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести
Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы
Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе
Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета
Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу
Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов
Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине
Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием
Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине
Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться
Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА
Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района
Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов
Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения
Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы
“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда
Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться
Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов
“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году
Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины
Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно
Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали
Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской
Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром
“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села
Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения
Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА
Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново
Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время
Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы
Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины
Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина
Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета
Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО
Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину
Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины
Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы
Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села
Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину
Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке
Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат
Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет
Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА
Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы
Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение
Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины
Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню
Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА
Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета
Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год
Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву
Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону
Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО
Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц
Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО
Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины
Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина
Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО
Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община
Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы
Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА
Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением
Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины
Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода
Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции
Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново
Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины
Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины
Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года
Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин
Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света
Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю
Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой
Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов
Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел
Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин
Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины
Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал
Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО
Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение
Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин
Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин
Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад
Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план
Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад
Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України
Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня
Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання
Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району
Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад
Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді
Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Фото: колаж KV