Упродовж року громади Київщини оббивають владні кабінети у пошуках грошей на утримання освітньої мережі. Більшості вже вкрай не вистачає субвенції на виплати заробітних плат вчителям, немає у бюджеті й коштів на енергоносії школам. Субвенції нині вистачає лише малим громадам і тим, хто встиг оптимізувати освітні заклади. Новим викликом став опалювальний сезон. Швидке зростання цін на газ теж значно здорожчує утримання закладів освіти. Тож в громадах запевняють – без дотації не протримаються до весни.
Як стало відомо KV, на початку жовтня у Верховній Раді піднімали питання, що міським тергромадам не вистачає освітньої субвенції з державного бюджету. Особливо на покриття заробітної плати вчителів.
Подібними скаргами з усіх областей “завалили” й Асоціацію міст України. Тергромадам не вистачає грошей на зарплати вчителів, на утримання яких Міносвіти коштів не передбачило. Наприклад, на Прикарпатті вчителі однієї місцевої громади навіть оголосили страйк, а чиновники подали до суду на Кабмін, Міносвіти, оскільки через адмінреформу та нову формулу нарахування держсубвенції вчителі залишилися без зарплати. На зарплати педагогів не вистачає там 35 млн гривень.
“Сценарії не дуже хороші. Якщо в місцевому бюджеті теж немає коштів, то як місцева влада повинна забезпечити оплату вчителям? Ми очікуємо, що наприкінці року буде перерозподіл освітньої субвенції”, – зазначила експерт з питань освіти Асоціації міст України Тетяна Куценко.
У вересні Асоціація міст України надала Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій пропозиції до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2022 рік” №6000 від 15.09.2021 щодо забезпеченості повноважень органів місцевого самоврядування у сфері освіти вже на наступний рік.
В Асоціації наголошують, що загальний обсяг видатків освітньої субвенції, передбачений проєктом Держбюджету, становить 108 млрд гривень. За підрахунками АМУ для забезпечення оплати праці педагогів в повному обсязі освітня субвенція має складати не менше 146 млрд гривень.
“За результатами аналізу Формульного розрахунку освітньої субвенції на 2022 рік виявлено, що зменшено кількість ставок для педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти на майже 7 тис., при тому, що у порівнянні з минулим роком, чисельність учнів зросла майже на 100 тис.; для 766 громад підвищено розрахункову наповнюваність класів (РНК), при цьому 726 громад має фактичну наповнюваність класів значно меншу […]”, – йдеться у повідомленні АМУ.
Тож в Асоціації впевнені, що у 2022 році в обсягах освітньої субвенції знову не врахують видатки на оплату праці педагогів, що здійснюють педагогічний патронаж дітей, які за медпоказами навчаються вдома, не вистачатиме коштів і для оплати праці вихователів груп подовженого дня; не вистачатиме коштів на оплату праці тимчасово відсутніх вчителів. Також може не вистачити коштів і на підвищення заробітної плати вчителям.
На їхню думку, затверджена у такому обсязі освітня субвенція не відповідатиме потребам громад на оплату праці вчителів і призведе до заборгованості по заробітній платі, до зменшення гарантованих державою надбавок та скорочення педпрацівників.
Тож АМУ просила передбачити 7 млрд гривень субвенції на протипожежні заходи в закладах освіти та 5,5 млрд гривень субвенції на реалізацію реформи шкільного харчування. Крім того, – 20 млрд гривень додаткової дотації на заклади освіти та охорони здоров’я; 14,4 млрд – на відшкодування місцевим бюджетам коштів на підвищення заробітної плати працівникам закладів дошкільної і позашкільної освіти та 2,8 млрд гривень субвенції на боротьбу з COVID-19 для закладів загальної середньої освіти. А також недопустити вилучення залишків освітньої субвенції.
Грошей додадуть
Наприкінці вересня Парламентський Комітет частково підтримав пропозиції АМУ до Держбюджету-2022 в освітній сфері. Зокрема Комітет оцінив проєкт Держбюджету як такий, що не задовольняє в повній мірі потреби освітньої галузі. І ухвалив рішення збільшити загальнодержавні видатки. А саме: освітню субвенцію на 17,8 млрд гривень, на 250 млн гривень субвенцію на створення навчально-практичних центрів, на 256,3 млн гривень – субвенцію на НУШ та на 500 млн гривень – на “Спроможну школу”. Також мають продовжити в наступному році і фінансування заходів спрямованих на боротьбу з СOVID-19 у школах, виділивши 1 млрд гривень.
Проте не врахували пропозицію АМУ щодо збільшення додаткової дотації на здійснення переданих з держбюджету видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров’я до 20 млрд грн. Так, з огляду на зростання цін на природний газ для бюджетних установ більш ніж удвічі, утримання закладів освіти може значно подорожчати. Не підтримав Комітет і пропозицію АМУ не вносити зміни до Бюджетного кодексу щодо вилучення залишків освітньої субвенції.
“Ці залишки були передбачені з метою мотивації громад для оптимізації мереж, орієнтуючись на розрахункові показники Формули освітньої субвенції, та для розвитку освітньої сфери у громадах. Натомість вилучення залишків освітньої субвенції призведе до демотивації громад, які спромоглися оптимізувати освітню мережу, і може спричинити припинення оптимізації в подальшому”, – наголошують в АМУ.
На місцях
Як повідомляла KV раніше, у червні громади Київщини також жалілися на те, що їм не вистачало освітньої субвенції на покриття заробітних плат, тож поставало питання щодо оптимізації шкільної мережі. Проблеми з виплатами зарплат почали виникати саме у великих міських громадах через зміну системи розрахунку субвенції, що призвело до зменшення надходження сум на утримання одного учня. Не вистачало громадам коштів не лише на покриття заробітної плати, а й на енергоносії.
А деяким не вистачало і держсубвенції на комплектацію матеріально-технічної бази початкових класів за програмою Нової української школи. На місцях бідкалися, що розмірів субвенції для запровадження реформи НУШ недостатньо. Хвилювало керівників і те, чи взагалі встигнуть її використати до нового навчального року. Були й такі громади, кому треба було шукати гроші на утримання взагалі всієї навчальної мережі.
Читайте: Лупайте сю скалу: громадам Київщини не вистачає грошей для Нової української школи
Тож громади сподівалися, що Міносвіти, Мінфінансів проаналізує стан незабезпеченості за І півріччя і дофінансує органи місцевого самоврядування і їм викроять додаткові кошти на покриття заробітних плат й енергоносіїв.
Чи відбулися позитивні зрушення з того часу і чи вдалося вирішити ситуацію з боргами, KV поцікавилися у керівників місцевих громад.
Голова Фастівської міської громади Михайло Нетяжук:
На сьогодні додаткового фінансування так і не було передбачено. Більше того, наразі у зв’язку з подорожчанням енергоносіїв, це питання ще більше погіршилося. І тому плануємо дуже голосно піднімати питання з приводу виділення не додаткової освітньої субвенції, тому що її, на жаль, не можна використовувати на енергоносії, а будемо ставити питання про дотацію із державного бюджету для покриття незабезпеченості і по енергоносіям і заробітним платам. Дотепер не розуміємо по яким цінам і як буде надходити газ. Меморандум підписаний, але і досі “Нафтогаз Трейдинг” не підписав договори з тепломережами. Якщо це буде по тим цінам, які зафіксовані в меморандумі, зокрема, 16 800 для бюджетної сфери, то у громади незабезпеченість освіти буде в районі 16 мільйонів гривень. Ще не варто забувати, що паралельно зараз дуже гостро стоїть питання з охорони здоров’я. Адже Фастів вже постачає тепло у медзаклади. Заклади середньої освіти йдуть на канікули, проте дитячі садочки ніхто ж не закриває. І ми об’єктивно змушені починати опалювальний сезон за комерційною ціною, а вона вже зараз доходить до 50 тисяч за 1 тис. куб.м. Тому сподіваємося, що саме з держбюджету буде виділено дофінансування місцевих бюджетів на енергоносії. Зараз ніякої фінансової підтримки щодо опалення не передбачено. І Київське регіональне відділення АМУ підготувало звернення до Київоблради та КОДА, щоб передбачити дані кошти з обласного бюджету. І звісно, щоб надалі КОДА піднімала це питання на рівні держави.
Голова Боярської міської громади Олександр Зарубін:
Ситуація із освітньою субвенцією така, як і у всіх громадах – її не вистачає. З приводу цього питання неодноразово зверталися і в область, але поки що безрезультатно. Боргів по заробітній платі немає, але субвенція недорахована. І сьогодні по освітній субвенції недофінансування складає близько 8 млн гривень. Всі ці питання наразі намагаємося закривати через місцевий бюджет.
Про аналогічну проблемну ситуацію щодо браку освітньої субвенції KV повідомили також голова Узинської міської громади Віталій Гринчук та голова Сквирської міської громади Валентина Левіцька.
Без боргів
Куди краще ситуація наразі у сільських та невеликих міських громадах. Як наголосила KV голова Студениківської сільської громади Марія Лях, наразі субвенції вистачає лише тому, що вчасно була проведена оптимізація навчальної мережі.
“Громаді пощастило, тому що наповненість в наших сільських школах відповідає тій формулі, за якою нараховується субвенція. Ми створили філію для опорного навчального закладу, знизивши ступінь одного закладу з І-ІІІ до І-ІІ ступенів. Ми взагалі повністю закрили по всіх параметрах наповненість класів. Тому сьогодні ми маємо достатню субвенцію. Тож боргів по зарплаті, енергоносіям у громаді немає. І якщо громадам не вистачає субвенції, то тоді вже необхідно думати, як оптимізувати навчальні заклади. Інакше ніяк. Прикро, що держава переклала ці рішення на місцеве самоврядування: хочете утримувати малокомплектні школи – витрачайте власні кошти, не хочете – оптимізуйте. Тому місцева влада змушена рахувати кошти і відповідно йти шляхом оптимізації закладів освіти. В основному від цього страждають сільські громади”, – говорить очільниця громади.
Голова Ржищівської міської тергромади Крістіна Чорненька також запевнила, що в них не має бути боргів по заробітній платі, але вже значно зростають тарифи на енергоносії.
“У нас заборгованості не буде. Зрозуміло, що хотілося б поліпшити заробітну плату та умови для вчителів, але на все що планували, освітньої субвенції має вистачити. Сьогодні більш турбує питання по опалювальному періоду. Ситуація поки що незрозуміла. На території громади діють лише приватні котельні і ті, що працюють від газу, ціна завищена. У січні контракти були укладені, але протягом року постійно змінювалась ціна і контракти розривалися. Наразі ми не можемо вийти на тендер, процедури відбуваються по третьому колу. Підписаний меморандум, що гарантує фіксовану ціну на паливо. Але незрозуміло, коли він вступить в дію. Говорять, що він запрацює з 2022 року. Покриття ж видатків за спожиті закладами освіти енергоносії лежить на місцевому бюджеті і зараз вони суттєво піднялися в ціні”, – додала Чорненька.
Вистачає розподілених коштів за освітньою субвенцією і Кагарлицькій громаді.
“Громаді більш-менш вистачало на цей рік освітньої субвенції для закриття основних питань. Звичайно, що хотілося би одержувати набагато більшу суму підтримки, але сьогодні дякуємо і тому, що маємо”, – прокоментував ситуацію заступник голови Кагарлицької міської громади Іван Семцов.
Читайте:
Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться
Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести
Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы
Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе
Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета
Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу
Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов
Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине
Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием
Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине
Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться
Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА
Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района
Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов
Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения
Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы
“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда
Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться
Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов
“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году
Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины
Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно
Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали
Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской
Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром
“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села
Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения
Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА
Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново
Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время
Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы
Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины
Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина
Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета
Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО
Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину
Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины
Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы
Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села
Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину
Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке
Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат
Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет
Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА
Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы
Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение
Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины
Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню
Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА
Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета
Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год
Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву
Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону
Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО
Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц
Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО
Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины
Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина
Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО
Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община
Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы
Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА
Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением
Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины
Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода
Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции
Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново
Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины
Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины
Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года
Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин
Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света
Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю
Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой
Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов
Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел
Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин
Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины
Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал
Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО
Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение
Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин
Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин
Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад
Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план
Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад
Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України
Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня
Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання
Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району
Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад
Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді
Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Проєкт “Децентралізація”: Баришівка мітить у п’ятірку найбагатших громад Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Пісківська ОТГ хоче стати популярним курортом Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Бучанська ОТГ направить мільйони на розбудову комфортної інфраструктури
Проєкт “Децентралізація”: Великодимерська ОТГ проведе інвентаризацію землі
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини взялися ділити ОТГ на округи та обирати старост
Проєкт “Децентралізація”: Узинська ОТГ шукає 65 млн гривень на будівництво очисних споруд
Проєкт “Децентралізація”: держава переклала на старост владні компетенції сільських голів
Проєкт “Децентралізація”: обіцяні громадам землі за межами населених пунктів пустили з молотка
Проєкт “Децентралізація”: у тергромад Київщини бракує коштів на якісні адмінпослуги
Проєкт “Децентралізація”: на зміну дільничним у об’єднаних громадах прийдуть поліцейські офіцери
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2020 році
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини не можуть отримати від районів комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: статус і повноваження старост у громаді залежатимуть від Верховної Ради
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині почали ліквідовувати райони, перший на черзі – Згурівський
Проєкт “Децентралізація”: голови громад мають право накладати вето лише на прийняті рішення ради
Проєкт “Децентралізація”: ліквідації Баришівського району заважають комунальні борги
Проєкт “Децентралізація”: Миронівську райраду ліквідують із боргами по зарплаті
Проєкт “Децентралізація”: депутати ВРУ взялися за урбанізацію міст
Проєкт “Децентралізація”: Київщина втрачає першість у рейтингу заможності громад
Проєкт “Децентралізація”: майно та активи Бородянського району розділили між шістьма громадами
Проєкт “Децентралізація”: Обухівський район віддасть Букринський плацдарм на утримання області
Проєкт “Децентралізація”: пандемія та безгрошів’я блокують розвиток культпослуг на Київщині
Проєкт “Децентралізація”: Держгеокадастру дозволили і далі розпоряджатися землями Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Славутич збільшить бюджет за рахунок бізнес-парку та інвестицій
Проєкт “Децентралізація”: Васильківський район ліквідують упродовж місяця
Проєкт “Децентралізація”: уряд взявся за діджиталізацію тергромад
Проєкт “Децентралізація”: Київщина позмагається за гранти для розвитку громад
Проєкт “Децентралізація”: дві селищні громади Київщини заявили про бажання стати містом
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини формують партнерські об’єднання для збільшення ресурсів
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини планують оптимізацію освітніх закладів
Проєкт “Децентралізація”: громади та асоціації Київщини виступають за збільшення ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: громади можуть втратити мільйони разом з акцизом на тютюн
Проєкт “Децентралізація”: новоствореним райрадам Київщини бракує коштів на існування
Проєкт “Децентралізація”: громади просять уряд та Раду закріпити реформу на законодавчому рівні
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на дублювання повноважень та бідність
Проєкт “Децентралізація”: тергромади навчать, як правильно роздавати землю
Проєкт “Децентралізація”: із бюджетів громад вилучатимуть кошти на охорону культурної спадщини
Проєкт “Децентралізація”: громади масово розпродують комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на ProZorro
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини стурбовані вимогами закону щодо заснування ліцеїв
Проєкт “Децентралізація”: найуспішніші громади Київщини
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини хочуть зекономити на благоустрої за рахунок держсубвенції
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини шукають кошти на покращення послуг своїх КП
Проєкт “Децентралізація”: громадам Київщини роздали кошти на інфраструктуру та ремонт доріг
Проєкт “Децентралізація”: тепломережі столичного регіону загрузли у боргах
Проєкт “Децентралізація”: тривають дискусії щодо права власності на майно тергромад
Фото: колаж KV