Реалії відбудови Гостомельської громади у цифрах і фактах

Реалії відбудови Гостомельської громади у цифрах і фактах

Гостомельська селищна громада, яка однією з перших прийняла удар повномасштабного вторгнення на Київщині, продовжує повставати з руїн. Станом на початок 2025 року тільки житлових будинків вдалося відновити 1 950, що становить майже дві третини пошкоджених та зруйнованих осель громади. Крім цього, працює механізм виплати компенсацій на ремонти та надання сертифікатів на покупку нового житла. Очевидно, що враховуючи масштаби руйнувань та велику кількість залучених до відбудови сторін, задовольнити інтереси всіх одразу не видається можливим. Це породжує нові виклики та навіть викликає скандали, які вказують на необхідність вдосконалення управління відновленням та дають поштовх для нових можливостей.

Масштаби руйнувань та результати відбудови

Як стало відомо з відповіді Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА) на інформаційний запит КВ, станом на початок 2025 року на території однойменної громади повністю та частково відновлено понад 1 950 будинків, що були пошкоджені внаслідок збройної агресії росії.

За даними адміністрації, на момент деокупації внаслідок бойових дій було понівечено понад 3 100 житлових будинків. З них, як зазначається, близько 820 домоволодінь були повністю зруйновані та потребували демонтажу й відбудови “з нуля”, а решта – поточних чи капітальних ремонтів. Ще два будинки зазнали пошкоджень вже після деокупації внаслідок ворожих обстрілів.

Реалії відбудови Гостомельської громади у цифрах і фактах

Наслідки бойових дій для Гостомеля

Звідки гроші?

У Гостомельській СВА наголосили, що з перших днів деокупації громади для її відбудови залучаються всі можливі джерела фінансування.

“Поточні та капітальні ремонтні роботи тривають та виконуються спільними зусиллями як за рахунок Фонду ліквідації наслідків збройної агресії (державний бюджет, – КВ), спільно з програмою United24 (фандрейзингова платформа, – КВ), так і за рахунок місцевого бюджету та волонтерських організацій. Залучалися матеріально-технічні ресурси таких організацій, як GEM, “Карітас України”, Товариства Червоного Хреста України, а також благодійної організації «АДРА Україна», міжнародної організації з міграції (МОМ) та інших. Окремо хотілось зазначити, що в селі Мощун завдяки програмі “Місія Хансена в Україні”, було побудовано 6 нових будинків для родин, які втратили житло”, – розповіли в Гостомельській СВА.

До демонтажу також долучаються кошти місцевого бюджету та міжнародних благодійних організацій, зокрема, ПРООН в Україні. За свіжими даними адміністрації, спільними зусиллями демонтовано 357 будинків.

В керівництві громади додали, що два будинки, які були пошкоджені після деокупації від ворожих обстрілів, відремонтували за рахунок місцевого бюджету.

Разом з цим, за інформацією Гостомельської СВА, функціонують і інші механізми допомоги. Зокрема, власникам повністю зруйнованого майна надається компенсація для відбудови або придбання нового житла відповідно до постанови Кабміну від 30.05.2023 року № 600. За цією програмою погоджено 561 сертифікат (270 – в Гостомелі, 97 – Горенці, 76 – Мощуні, 20 – Озерах та 98 у садових товариствах, що відносяться до громади). На відбудову житла схвалено 145 заяв (33 – в Гостомелі, 28 – Горенці, 54 – Мощуні, 11 – Озерах та 19 – в садових товариствах).

Крім цього, житло відновлюється через послугу «єВідновлення» (постанова Кабміну від 21.04.2023 року № 381), яка передбачає виплату компенсації на придбання будматеріалів чи самостійне замовлення робіт власником пошкодженої оселі. Скільки коштів було сплачено жителям громади через «єВідновлення», в Гостомельській СВА не уточнили.

Ціна питання і хід відбудови

З огляду на те, що відновлення житла Гостомельської громади здійснюється з численних джерел фінансування, прорахувати загальну його вартість вкрай складно. Частково оцінити масштаби можна через один із механізмів проведення відновлювальних робіт – публічні закупівлі.

Згідно з даними модуля аналітики BI.Prozorro, з часу деокупації Київщини через публічні закупівлі Гостомельська СВА та обласна адміністрація замовили ремонтних та демонтажних робіт для житлових будинків громади на понад 430 млн гривень.

Так, Гостомельська СВА уклала 327 договорів на проведення поточних ремонтів житлових будинків громади, пошкоджених внаслідок військової агресії росії (адреси) на загальну суму 88,9 млн гривень. Як свідчать дані модуля, 66 договорів були підписані у 2022 році, 235 – у 2023 році, та 26 – у 2024-му.

Із загальної кількості договорів найбільше – 244 – стосуються поточних ремонтів в будинках Гостомеля. Решта угод укладені на виконання робіт в трьох селах громади: Озерах – 36 договорів, Горенці – 26 та Мощуні – 20.

Станом на початок 2025 року 233 договори є виконаними і оплата по ним проведена. Виконання 72 триває, а 22 договори – розірвали за згодою сторін або через технічні помилки при завантаження документації.

Реалії відбудови Гостомельської громади у цифрах і фактах

Відбудова Гостомеля на прикладі будинку по вул. Свято-Покровська, 73 (джерело – КОДА)

На демонтаж будинків Гостомельська СВА підписала 122 договори (адреси) загальною ціною 27,66 млн гривень. В Гостомелі таких робіт замовили для 80 осель, в Озерах – 17, в Горенці – 19, а Мощуні – 6. За свіжими даними, 103 з цих угод значаться як успішно завершені, по двом роботи тривають, ще 17 – розірвали.

Обласна адміністрація Київщини замовляє капітальні та поточні ремонти в Гостомелі через свій Департамент регіонального розвитку (ДРР КОДА). Ця структура підписала 42 відповідних договори загальною ціною 315,07 млн гривень (адреси). З цих угод 30 були укладені в 2022 році, та по 6 в 2023 та 2024 роках. Станом на початок поточного року виконання робіт, згідно з опублікованою інформацією, по всім цим підрядам триває.

Крім цього, як раніше повідомляла КВ, одразу після деокупації ДРР КОДА замовляв поточні ремонти в Гостомелі та Мощуні поза Prozorro на основі розпорядження Кабміну від 10.04.2022 року № 280-р. Це робилося, щоб якомога оперативніше відремонтувати будинки з незначними пошкодженнями для повернення максимальної кількості мешканців у свої домівки. На тому етапі виконували заміну вікон в будинках та ремонтували дахи з не дуже великими пошкодженням.

Читайте: Поранена Київщина: хто, як і за скільки відновлює житло у Гостомелі та Мощуні

Виклики відбудови

Відновлення Гостомельської громади є непростим процесом, адже до нього долучено багато сторін – місцева влада, власники пошкодженого та зруйнованого житла, підрядники, громадські активісти та міжнародні партнери. Через різноманітність їхніх інтересів, робота не завжди проходить гладко і навіть супроводжується скандалами. Зокрема, нещодавно інформаційний простір сколихнула заява генерального директора французької компанії Neo Eco про факти хабарництва в Гостомельській СВА у ході відбудови.

КВ звернулася за коментарем з цього приводу до Гостомельської СВА. Там розповіли, що ТОВ “Нео-Еко Україна”, яке було долучене до відбудови селища, вимагало передати у його користування земельну ділянку під будівництво нових житлових будинків. Саме це і стало “каменем спотикання”, адже селищна військова адміністрація не має повноважень розпоряджатися землею.

“У зв’язку із відсутністю повноважень щодо передачі в оренду земель комунальної власності (оскільки селищної ради в Гостомелі нині немає, – КВ) Гостомельською селищною військовою адміністрацією було запропоновано альтернативний варіант відновлення, відповідно до якого за ТОВ «Нео-Еко Україна» залишались питання контролю фінансування та виконання робіт з проєктування та будівництва, а військова адміністрація, як управитель земельної ділянки, виступила б у ролі замовника будівництва. Це до речі також слугувало б додатковою гарантією захисту прав добросовісних власників та користувачів житлових приміщень в будинках, які були зруйновані та підлягають відновленню”, – зауважили у Гостомельській СВА.

Але такий варіант, як наголосили в адміністрації, не влаштовував ТОВ «Нео-Еко Україна» і в подальших переговорах, в який брало участь керівництво КОВА, компанія  відмовилась від будь-яких обговорень щодо інших шляхів співпраці.

Історія співпраці з французькою компанією 

Нагадаємо, у вересні 2022 року Київська обласна державна (військова) адміністрація та Neo Eco уклали меморандум про співпрацю, в межах якої компанія планувала відбудувати 6 житлових будинків, школу та дитячий садок. Ця угода набрала широкого розголосу через те, що передбачала використання демонтованих конструкцій будівель для нового будівництва на основі новітніх технологій.

В січні 2023 року на замовлення Гостомельської СВА було укладено договір підряду, де підрядником виступило ТОВ «Нео-Еко Україна», а фінансуючою стороною – благодійна організація «БФ «Стійка Україна». А вже наприкінці березні було повідомлено про демонтаж за вказаним договором чотирьох житлових будинків на вул. Проскурівська 1, 2, 9, 12. ЗМІ повідомляли, що будівельні відходи сортували на місці: 10% небезпечного сміття відправляли на утилізацію, решту 90% – переробляли місці. Цей кейс ставили у приклад для інших громад, які зазнали руйнувань.

Читайте: Ірпінське сміттєзвалище в заплаві річки: кримінал, наслідки та перспективи

Реалії відбудови Гостомельської громади у цифрах і фактах

Переробка демонтованих конструкцій будівель в Гостомелі для подальшого використання у будівництві (джерело – Neo Eco)

В червні минулого року пролунали перші тривожні дзвіночки – в Neo Eco заявили про бюрократичні перешкоди на етапі оформлення землі. А вже восени стало відомо про вихід з проєкту Neo Eco, генеральний директор якої Барт Грюйер заявив про факти хабарництва Гостомельської СВА. Він розповів, що коли Neo-Eco, подала заявку на отримання дозволу на будівництво в Гостомелі, місцева військова адміністрація попросила компанію перевести кошти за багатомільйонний проєкт на її банківський рахунок під приводом того, що вона буде безпосередньо керувати проєктом. За словами Барта Грюйера, після відмови місцева адміністрація почала додавати нові вимоги та стимулювати компанію “давати конверти” певним людям.

Зранена, але незламна Гостомельська громада

Під час наступу російських на Київщину Гостомель став однією з перших цілей російських окупантів. Вони прагнули отримати контроль над цим селищем, щоб оточити та взяти в облогу Київ із заходу. Вранці 24 лютого росія почала атакувати аеродром в Гостомелі, тоді ж російські ракети почали розриватися біля цивільної забудови. За аеродром та селище точилися важкі бої, але його все одно окупували.

Під окупацією опинилися і три села однойменної громади – Озера, Мощун та Горенка. Село Озера не оминула така доля, бо воно знаходиться за кілька кілометрів від аеродрому, а Мощун та Горенка – стали на шляху окупантів до Києва через Пущу-Водицу. Ці населені пункти були стратегічно важливими, якби російські військові прорвали цю лінію оборони, то вийшли б на столичну Оболонь. Тому бої тут були справді героїчні, російські війська обстрілювали громаду і прилеглий ліс з артилерії, застосовували касетні і запалювальні боєприпаси.

Через ці трагічні події, населені пункти Гостомельської громади є одними з найбільш постраждалих в області. Зокрема, через Супутникову карту ООН рівень руйнувань в Гостомелі оцінили у 58%, а Горенки – 77%.

Під час окупації Гостомеля від рук рашистів загинув голова громади Юрій Прилипко.

Контрнаступ українських військ проти московських найманців розпочався 16 березня 2022 року. 1 квітня голова КОВА заявив, що російські війська залишили Гостомель, а 2 квітня Міноборони оголосило всю Київську область вільною від російських військ.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Фото: колаж КВ

Альона Мельник

КиївВлада

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Реалії відбудови Гостомельської громади у цифрах і фактах
Реалії відбудови Гостомельської громади у цифрах і фактах
09:00 Гостомельська селищна громада, яка однією з перших прийняла удар повномасштабного вторгнення на Київщині, продовжує повставати з руїн. Станом на початок 2025 року тільки…
Зупинити Київраду: столичні активісти у суді оскаржують рішення про передачу забудовнику землі під садибою Родіна
Зупинити Київраду: столичні активісти у суді оскаржують рішення про передачу забудовнику землі під садибою Родіна
09:00 В історії запланованого будівництва житлового комплексу (ЖК) “Franklin Concept House” на місці садиби Осипа Родіна (вул. Олеся Гончара, 71) може трапитися несподіваний фінал.…
Правоохоронці зупиняють скандальну забудову в курортній Пуща-Водиці
Правоохоронці зупиняють скандальну забудову в курортній Пуща-Водиці
09:00 Столичні правоохоронці мають непогані шанси повністю зупинити зведення котеджного містечка (КМ) “Пуща Residence” на вул. Квітки Цісик в Оболонському районі (у курортній зоні…
Banner
QlU7mDx4