Столична міськрада не без скандалу затвердила попередній звіт своєї тимчасової контрольної комісії (ТКК) з питань перевірки видатків бюджету під час війни. Таким чином, депутати прийняли до відома чимало фактів порушень у роботі низки структурних підрозділів КМДА та підзвітних їй комунальних закладів. Зокрема, йдеться про чисельні зловживання при проведенні ремонтних робіт в госпіталі ветеранів війни в Пущі-Водиці, на яких, за попередніми даними окремих журналістів та депутатів, міська скарбниця, внаслідок завищення цін на будівельні матеріали, може втратити до 600 млн гривень. При цьому, зі звіту було виключено рекомендацію щодо звільнення низки посадовців, які явно причетні до вказаних “гріхів” – серед іншого, це стосується директорки Департаменту охорони здоров’я КМДА Валентини Гінзбург (на колажі в центрі). Разом з тим, у столичному муніципалітеті вже очікують кримінальні справи щодо порушників законодавства і анонсують нові викриття, адже робота ТКК продовжена ще на один рік.
Як стало відомо KВ, 9 листопада 2023 року депутати Київради затвердили попередній звіт ТКК Київради з питань перевірки видатків бюджету Києва під час дії правового режиму воєнного стану (проєкт рішення №08/231-1201/ПР від 28 вересня 2023 року).
Суб’єктами подання цього документу виступила група депутатів, які входять до складу вищезгаданої ТКК. У сесійній залі за його затвердження проголосували 62 депутати.
Згідно з прийнятим рішенням, Київрада взяла до відома виявлені факти порушень у роботі низки структурних підрозділів столичної мерії та підзвітних їй комунальних закладів. Зокрема, йдеться про кричущі порушення при здійсненні ремонтних робіт в КНП “Київський міський клінічний госпіталь ветеранів війни”, ненадання інформації на запити ТКК Департаментом охорони здоров’я Київської міськдержадміністрації (КМДА) тощо.
Крім того, депутатський корпус продовжив термін роботи даної ТКК ще на один рік та виніс виконавчій владі 8 доручень та рекомендацій. Серед іншого, Департаменту економіки та інвестицій КМДА було рекомендовано у подальшому подавати проєкт Програми економічного та соціального розвитку на розгляд народних обранців лище з поадресними переліками об’єктів, на яких планується здійснювати капітальні ремонти чи реконструкцію. Також Київрада рекомендувала чотирьом структурним підрозділам КМДА та підзвітним їм КП здійснити заходи щодо завершення реконструкції нейро-реабілітаційного центру по вул. Рогозівській, 6.
Підготовка попереднього висновку роботи контрольної комісії була пов’язана у тому числі з тим, щоб столична влада могла планувати бюджетні витрати на 2024 рік саме з урахуванням вже виявлених недоліків та зловживань в роботі чиновників, а сама перевірка повинна тривати і далі.
Що важливо, за пропозицією комісії з питань регламенту, депутатської етики та запобігання корупції, Київрада виключила з попереднього звіту три рекомендації щодо кадрових питань. Так, ТКК пропонувала закликати міського голову Віталія Кличко звільнити директорку Департаменту охорони здоров’я Валентину Гінзбург та керівника КНП “Київський міський клінічний госпіталь ветеранів війни” Бориса Борисова, але до кінцевого варіанту даного рішення ці рекомендації не увійшли. Справа в тому, що при голосування за таку категоричну постановку питання сильно не вистачало голосів: за проєкт рішення з такими рекомендаціями проголосував лише 31 народний обранець.
Бурхливе обговоренння
Під час розгляду даного питання в сесійній залі голова вказаної ТКК Зоя Ярош (фракція “Голос”, на колажі праворуч) повідомила депутатам, що комісія встановила чимало порушень та недоліків в роботі структур, які розпоряджаються коштами столичного бюджету – як загальних, так і конкретних.
Так, Ярош зазначила, що Програма економічного та соціального розвитку Києва (ПЕСР – документ, за яким у столиці фінансуються капітальні ремонти та реконструкції) проходить громадське обговорення “не повністю” – на “суд” киян виноситься тільки її описова частина. Також, за словами депутатки, частина даної програми не має обгрунтування щодо фінансування робіт з їх поадресним переліком – у ПЕСР прописуються потреби щодо виділення бюджетних коштів, але на що конкретно чиновники їх збираються витрачати, депутатам не завжди зрозуміло.
Крім того, за словами Зої Ярош, ТКК вважає за необхідне продовжити роботи з реконструкції нейро-реабілітаційного центру по вул. Рогозівській, 6 (на базі Київської міської лікарні №11 Дніпровського району, розпочалися в 2019 році). За інформацією голови тимчасової контрольної комісії, кошторисна вартість даного об’єкта складає трохи менше 237 млн гривень, але станом на сьогоднішній день на цих роботах освоєно лише близько 17 млн гривень. Як встановила ТКК, наразі реалізація цього проєкту зупинена у зв’язку з відсутністю фінансування.
Але найбільше резонансу, і під час роботи ТКК, і під час розгляду її попереднього звіту, в сесійній залі викликала інформація щодо проведення ремонтних робіт в Київському міському клінічному госпіталі ветеранів війни на вул. Федора Максименка, 26 (Оболонський район). Підрядником цих робіт є ТОВ “Абсолют Клімат”, яке було єдиним учасником відповідних тендерів. При цьому, за інформацією Зої Ярош, деякі роботи розпочалися ще до укладення договорів підряду (їх підписання відбулося 29 вересня). Про це ТКК стало відомо в тому числі завдяки тому, що, згідно календарного графіку по цим роботам, підрядник мав за два дні вересня здійснити заміну вікон майже на 6 млн гривень, що здається нереальним.
“Ми здійснили виїзне засідання 15 вересня. На той момент були проведені тендери на ремонт з 4 по 11 поверх дванадцятиповерхової будівлі площею 34 тис. кв.м. Загальна сума за тендерами – понад 1,1 млрд гривень. З них більше 504 млн гривень це ремонт фасаду, покрівлі та заміна вікон. На момент виїзного засідання договір (вочевидь, договори. – KВ) ще не було укладено. Проте, незважаючи на це, було виявлено фактичне проведення капітального ремонту першого шару покрівлі на суму 10 млн гривень, ремонт фасаду в декількох місцях, заміну існуючих придатних двосекційних металопластикових вікон на трисекційних меншого розміру. Відсутність дозволу на початок будівельних робіт та затвердженої проєктної документації, відсутність погодженого Департаментом будівництва та житлового забезпечення КМДА завдання на проєктування – все це є кричущими порушеннями містобудівного законодавства і порядку проведення публічних закупівель”, – розповіла Зоя Ярош.
Також голова ТКК вказала на те, що члени комісії досі не отримали кошторисну документацію по цим роботам – ні від Департаменту охорони здоров’я КМДА, ні від самого госпіталю, незважаючи на запити. У депутатів є претензії і щодо відсутності інших важливих документів по даному ремонту. На думку Зої Ярош, важливість цих “папірців” для депутатів важко переоцінити, адже фактично половина капітальних видатків бюджету Києва на поточний рік, які передбачені вищезгаданому департаменту, складає саме фінансування робіт в госпіталі ветеранів війни. Більше того – в результаті вартість робіт має зрости до 1,5 млрд гривень, адже в цьому закладі ще потрібно буде здійснювати ремонт на чотирьох поверхах (на 1-3-ому та 12-ому).
“Щодо самої тендерної процедури – госпіталь не оприлюднив проєктно-кошторисну документацію, опублікувавши лише дефектні акти, у яких було вказані лише загальні обриси робіт, і надавши лише тиждень на розробку проєктно-кошторисної документації учасниками. Це є відповіддю на питання, чому на тендер заявлявся лише один учасник, який, як ми зафіксували на виїзному засіданні, був допущений до виконання робіт до завершення навіть тендерної процедури. Серед наданої до ТКК дозвільної та технічної документації містяться документи, в яких не підписані завдання на проєктування, відсутні додатки до зведеного кошторисного розрахунку вартості обєкта, а в експертних звітах відсутні підписи всіх експертів”, – розповіла Зоя Ярош.
Крім того, вона зазначила, що наразі роботи в госпіталі ветеранів війни мають бути припинені через позицію контролюючих органів, та навела конкретні дані стосовно можливих завищень цін при реалізації цього проєкту.
“13 жовтня Держаудитслужба винесла висновок про результати моніторингу процедури закупівлі щодо трьох тендерів по капітальному ремонту фасаду та капітальному ремонту 11 поверху. У висновках зазначається, що замовник та учасник не оприлюднили кошторисну документацію, тому Держаудитслужба вирішила припинити зобов’язання за договором. Журналісти “Наші гроші” завдяки запитам депутатів Верховної Ради України, які теж зацікавлені цим скандальним тендером, отримали кошториси і виявили завищення у 2-4 рази за будівельними матеріалами. Наприклад, двокамерні металопластикові вікна оплатять по 10,2 тис. гривень за 1 кв.м. Тобто, не за вікно, а за “квадратний метр”. Це без встановлення. Це удвічі перевищує ринковий рівень (ймовірно, маються на увазі “ринкові ціни”. – KВ). Алюмінієві фасади для облицювання фасаду вчетверо дорожчі найдорожчих пропозицій в “Епіцентрі”, а фасадні дюбеля – втричі”, – підкреслила голова ТКК.
При цьому, за словами Зої Ярош, вже 27 жовтня було оголошено новий тендер на технічний нагляд за ремонтом фасаду госпіталю ветеранів війни на суму майже 7 млн гривень. Це, мовляв, свідчить про те, що роботи все ж продовжуються, а договір на їх виконання не було розірвано – всупереч вказівкам Держаудитслужби. Зоя Ярош зазначила, що матеріали цього звіту вже направлені до правоохоронних органів та Національного антикорупційного бюро (НАБУ).
Депутат Київради Микола Конопелько (фракція “Слуга народу”) у свою чергу заявив, що у нього та його колег є низка питань по цьому звіту до міського голови Віталія Кличка, профільного заступника голови КМДА (вочевидь, йшлося про Миколу Поворозника. – КВ), секретаря Київради Володимира Бондаренка і вищезгаданої Валентини Гінзбург. Втім, окрім Бондаренка, жоден з цих посадовців не був присутнім у сесійній залі під час обговорення даного документу, а тому звернення Конопелька фактично було риторичним.
“Чи ви погоджуєтесь, що нахабність керівництва Департаменту охорони здоров’я КМДА вражає? Як ви відноситесь до таких дій його керівництва? Брехати на засіданнях ТКК, що будівельні роботи по тендеру на 500 млн гривень не проводяться, а виїзна комісія фіксує, що там будівництво проходить величезними кроками. Не надавати інформацію на запити ТКК, а потім все ж дуже швидко надавати її, коли запахло смаженим. Надавати інформацію не в повному обсязі та просто не приходити на засідання ТКК. Звинувачувати депутатів у заангажованості на сторінці в Facebook. “Ховати” реконструкцію під ремонти і “освоювати” мільярди бюджетних коштів. Допустити завищення цін. Чи ви толеруєте таку позицію КМДА?”, – зазначив Микола Конопелько.
Також народний обранець анонсував нові викриття з боку даної ТКК, адже комісія досі продовжує свою роботу, і навіть після оприлюднення попереднього звіту вже має нові проміжні результати у виявленні порушень.
“Робота ТКК триває. Після цього, на декількох засіданнях, було виявлено нові зловживання, котрі будуть включатися до наступних звітів. І це стосується не тільки департаменту охорони здоров’я, хоча там [порушення] найбільш кричущі. Керівники декількох закладів охорони здоров’я вже очікують на кримінальні справи – про це вони казали в особистому спілкуванні під час засідань ТКК. І вони розуміють, що їх таким чином “підставили”, і це відбувається роками. Скільки закладів охорони здоров’я ремонтувалися або реконструювалися в останні роки? І там по всім буде викриватися дуже багато фактів зловживань”, – пообіцяв Микола Конопелько.
Разом з тим, депутат Григорій Маленко (фракція “Голос”) звернув увагу, що, якщо брати до уваги інформацію про двократне завищення цін при реконструкції госпіталю ветеранів війни, столичні платники податків могли “переплатити” за ці роботи до 600 млн гривень У зв’язку з цим, на думку народного обранця, Київрада повинна продемонструвати в сесійній залі свою позицію стосовно даного питання. Його колега по фракції Тарас Козак підтримав такий спіч та висловив наполягання, що затверджувати попередній звіт потрібно без урахування вищезгаданого рішення регламентної комісії. Втім, такі аргументи, як зазначалося вище, все ж не подіяли.
Не обійшлось і без “ліричних відступів”. Наприклад, членкиня фракції “Слуги народу” Лілія Пашинна “посварила” народних обранців за обстановку у сесійній залі під час розгляду даного проєкту рішення, заявивши, що депутати себе поводять, цитуємо, “як в обєзьянніку”. Це було повязано з тим, що більшість її колег не слухали доповідь Зої Ярош, ходили по залі та обговорювали питання, які, вочевидь, ніяк не були пов’язані з темою дискусії.
Спроба депутатського контролю
Як повідомляла KВ, рішення про створення ТКК з питань перевірки видатків бюджету Києва під час дії правового режиму воєнного стану було прийнято міськрадою на засіданні 13 липня 2023 року.
Даний орган, зокрема, повинен перевіряти передумови публічних закупівель, обґрунтування предмета закупівлі, розмір бюджетного призначення та очікувану вартість закупівлі. За результатами перевірки ця комісія повинна надати Київраді пропозиції “щодо мінімізації корупційних ризиків у процесі проведення публічних закупівель та коригування пріоритетності витрат з міського бюджету Києва під час війни”. Крім вищезгаданої Зої Ярош, до складу цієї ТКК увійшли 7 депутатів міськради з різних фракцій. Початковим рішенням про створення цієї комісії передбачалося, що даний орган буде працювати протягом шести місяців.
Головною причиною створення даної комісії стали скандали навколо сумнівних закупівель, які протягом останнього року здійснюють різні міські структури. Серед таких, нагадаємо – закупівля музичних інструментів в укриття для психологічного розвантаження дітей на понад 890 тис. гривень та комплектів овочерізок на понад 1,5 млн гривень Управлінням освіти Дніпровської районної в Києві державної адміністрації (РДА), заміна плитки на перетині вул. Пирогова та бул. Шевченка вартістю майже 3 млн гривень, яку замовляло КП ШЕУ Шевченківського району, тощо.
Читайте: У Київраді перевірять обгрунтованість видатків з міського бюджету під час воєнного стану
У серпні 2023 року, під час одного із пленарних засідань Київради, Зоя Ярош поскаржилася секретарю Київради Володимиру Бондаренку на те, що низка структурних підрозділів столичної мерії та РДА не надто охоче надають інформацію для роботи даної ТКК, що суттєво укладнює роботу комісії. У відповідь на це Бондаренко надав протокольне доручення щодо вирішення даної проблеми та попередив чиновників, що в іншому випадку їх чекає “симетрична відповідь” з боку столичного муніципалітету.
Ще один скандальний епізод мав місце минулого місяця. Так, 2 жовтня 2023 року, невдовзі після публікації попереднього звіту вказаної комісії, Департамент охорони здоров’я КМДА розмістив на своїй сторінці у Facebook допис, у якому висунув “вимогу” до депутатів “у найкоротші терміни доповнити звіт ТКК конкретними фактами”, а у випадку неможливості підтвердження звинувачень – вибачитися перед медичною спільнотою столиці. При цьому, “медичні чиновники” назвали усі звинувачення ТКК безпідставними та маніпулятивними.
Київрада раніше вже обговорювала попередній звіт по роботі вказаної ТКК на своїх пленарних засіданнях. Наприклад, 5 жовтня 2023 року низка депутатів відмовлялися ухвалювати питання щодо фінансування медичної сфери столиці за рахунок бюджету Києва, допоки в ній не буде наведено ладу – тобто, допоки міськрада не затвердить вищевказаний документ, а мер Віталій Кличко не звільнить Валентину Гінзбург. Але тоді все завершилося лише бурхливими розмовами.
Читайте: Мільярди на медицину: у Київраді прийняли нову програму і висунули вимогу щодо відставки Гінзбург
Нагадаємо, Валентина Гінзбург очолює Департамент охорони здоров’я КМДА з 23 жовтня 2017 року. Діяльність Департаменту охорони здоров’я з 1 листопада 2022 року вкотре контролює вищезгаданий перший заступник голови КМДА Микола Поворозник. Він же відповідав за цей напрямок у 2018-2020 роках. Протягом 2021-2022 років роботу вказаного структурного підрозділу столичної мерії контролювала інша заступниця голови КМДА – Ганна Старостенко.
фото: колаж КВ