Уряд змінив правила карантину в Україні – посилюються обмеження не лише для “червоної”, а й для “жовтої” зони епіднебезпеки. В Київській ОДА роз’яснили нові обмежувальні заходи, що запроваджуються в регіоні для протидії Covid-19. Основне правило – обов’язкова наявність Covid-сертифікату.
Про це KV стало відомо із онлайн-брифінгу заступника голови Київської ОДА Олега Торкунова щодо ситуації з захворюваності на Covid-19 в Київській області.
“За добу, 29 листопада, в Київській області захворіло на коронавірус 694 мешканця, тому числі – 64 дитини. 33 людини, на жаль, померло. Триває вакцинація. Протягом минулої доби від ковіду щеплено понад 12 тисяч мешканців Київського регіону. Всього маємо більше 785 тисяч вакцинованих жителів Київщини однією дозою і майже 652 тисячі тих, хто пройшов повний курс вакцинації”, – розповів Олег Торкунов.
Нововведення
Розповів Торкунов і про нові правила карантину на території України та, зокрема, на Київщині. Так, 24 листопада уряд змінив правила карантину в Україні, які набудуть чинності вже шостого грудня.
За його словами, посилення, в першу чергу, зачепить невакцинованих громадян. І пояснив, що уряд вимушений піти на вказані заходи для зменшення навантаження на медичну систему для збереження життя громадян, які досі не прийшли до пункту щеплення, щоб захистити власне життя.
Обмеження “жовтої” зони
Найбільше зміни стосуватимуться правил “жовтого” рівня епіднебезпеки.
“Тепер громадські заклади, заклади культури, спортзали, ресторани тощо можуть працювати за умови вакцинації всього персоналу, принаймні однією дозою або при наявності негативного тесту чи сертифікату про одужання. Це ж правило стосується і прийому відвідувачів. Вони повинні бути вакциновані принаймні однією дозою або мати сертифікат про одужання чи негативний тест”, – говорить він.
Також відтепер у межах “жовтого” рівня заборонено відвідування закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більше як 50% учнів та співробітників, робота закладів освіти, в яких вакциновано менше 100% персоналу, проведення масових заходів, робота кінотеатрів, театрів, інших закладів культури, робота закладів громадського харчування, крім роботи на виніс та доставки, а ще – робота спортзалів, басейнів, діяльність закладів з розміщення, крім готелів, санаторних і соціальних закладів, міжобласні та міжнародні перевезення.
Додали нові норми і для “зеленого” рівня. Зокрема додалася заборона регулярних та нерегулярних перевезень пасажирів у міському та внутрішньо обласному громадському транспорті у кількості більше, ніж сукупна кількість місць для сидіння та 50% місць для стояння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу.
Ця норма також буде чинна і в межах “жовтого” рівня. Тобто, якщо регіон перебуває у “жовтій” зоні, то громадський транспорт у конкретному населеному пункті має дотримуватись саме таких правил перевезень.
Крім того, чинними для будь-яких рівнів епіднебезпеки залишаються такі норми. А саме: забороняється робота закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більше як 50% здобувачів освіти та співробітників. Забороняється перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу та забороняється самовільно залишати місце самоізоляції чи обсервації.
“Ці правила не скасовуються, навіть, за наявності Covid-документів. Всі інші обмеження, передбачені “жовтим” рівнем, не будуть діяти, якщо всі працівники та відвідувачі матимуть один із документів. Це – “жовтий” Covid-сертифікат або паперова довідка форми 063/О, чинні 30 днів, “зелений” Covid-сертифікат, міжнародне свідоцтво про вакцинацію, іноземний Covid-сертифікат про щеплення вакцинами дозволеними ВООЗ, негативний результат ПЛР або експрес-тесту на визначення антигену, сертифікат про одужання від Covid-19″, – зауважив він.
І роз’яснив, що для роботи та відвідування закладів на “жовтому” рівні достатньо одержати хоча б одне щеплення та мати хоча б “жовтий” внутрішній Covid-сертифікат, або тимчасову довідку, видану лікарем, який проводив щеплення.
Варто зауважити, що термін дії “жовтого” сертифіката відтепер – 30 днів, раніше він був чинним 120 днів.
Обмеження “червоної” зони
Замголови КОДА роз’яснив і низку обмежень “червоного” рівня епіднебезпеки, що запроваджуються в регіоні.
Зокрема забороняється робота закладів громадського харчування, крім адресної доставки та замовлень на винос, робота торгових центрів та інших розважальних закладів, робота закладів освіти, крім дитячих садочків і початкових класів, робота непродовольчих ринків і магазинів, портзалів, басейнів та фітнес-центрів. А також – проведення масових заходів, робота закладів культури, крім історико-культурних заповідників, проведення кіно та відеозйомки.
Важливо, що вказані обмеження не будуть діяти у тих випадках, якщо 100% співробітників та відвідувачів вказаних закладів будуть повністю імунізовані та матимуть “зелений” Covid-сертифікат або негативний результат ПЛР чи експрес-тестування на антиген або сертифікат про одужання.
Обмеження та відповідальність
“Зверніть увагу! “Жовтий” Covid-сертифікат не буде чинним на “червоному” рівні епіднебезпеки. Для дотримання карантинних вимог бізнес має перевіряти у відвідувачів всі Covid-сертифікати в спосіб зчитування QR-коду мобільним додатком “Дія”. Після зчитування на смартфоні перевіряючого відображається статус Covid-сертифіката – чинний чи нечинний. Без перевірки та зчитування, Covid-сертифікат не вважається наданим та перевіреним. Важливо, для зчитування не потрібно додаткових засобів, достатньо своєю “Дією” зчитати QR-код”, – додав замголови КОДА.
Тобто представники закладів мають не просто запитувати про наявність чи перевірити візуальну наявність сертифікату, на вході закладу має стояти співробітник закладу з термометром для вимірювання температури та смартфоном для зчитування QR-коду Covid-сертифікату.
Так, у випадку відсутності у відвідувачів чи співробітників необхідних документів, власник закладу може понести відповідальність за статтею порушення правил щодо карантину людей Кодексу України про адміністративне правопорушення. Мова йде про штраф від 34 до 170 тис. гривень.
Крім того, робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих продовольчих магазинів на “червоному” рівні не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил.
І на завершення брифінгу додав, що водночас, починаючи з “помаранчевою”, тобто сигнального рівня, місцева влада може ухвалювати додаткові заходи щодо посилення протиепідемічних правил в регіоні.
Нагадаємо, що Київська ОДА спрямує з обласного бюджету на розвиток медичної сфери пристоличного регіону понад 10 млн гривень
Читайте: В минувшее воскресенье в Украине против COVID-19 вакцинировались почти 94 тысячи человек
Крім того, відтепер сертифікат про вакцинацію з програми “Дія” можна скачати і на смартфон у форматі ПДФ. Раніше завантажити документ можна було лише з порталу.
Читайте: Що треба знати про новий штам ковіду Omicron
Загалом за минулу добу, 29 листопада, в Україні 226 059 осіб було вакциновано проти COVID-19. Першу дозу отримали 71 124 особи, повністю імунізовано – 154 935 осіб.
Читайте: За добу на коронавірус захворіли 694 жителя Київщини
Фото: колаж KV