На тему проведення щеплення від COVID-19 вже висловилися багато як вітчизняних, так і зарубіжних експертів. Тому з огляду на це потрібно кілька слів від професійної медичної спільноти.
Україна отримала від медичної індустрії Радянського Союзу потужну фармакологічну промисловість – близько 70% від усіх потужностей в СРСР. Одним з флагманів в цій промисловості було виробництво різних типів вакцин і лікарських препаратів для проведення щеплень населення. Останніми роками фармакологічна індустрія в Україні розвивалась і модернізувалась кращими світовими лінійками виробництва ліків. На сьогодні українські фармакологічні компанії експортують ліки до 81 країни світу, відповідають всім міжнародним вимогам – з 2009 року мають відповідність нормам GMP згідно стандартам ЄС.
Але виробництво ліків спрямовано на масовий ринок без урахування індивідуальних потреб пацієнта. За останні роки фактично зникла (скорочена) мережа аптек індивідуального виготовлення лікарських препаратів за рецептами, коли в США, країнах ЄС, Японії це дуже популярний фармацевтичний напрямок.
Власне додаткову вартість лікарського препарату створює фасування діючої речовини в певну форму для її подальшого вжитку. Діючі речовини беруться всіма виробниками в кількох країнах світу і вже далі починається виробництво ліків. Половину фармацевтичного ринку займає США, 20% – країни ЄС, 16% – країни Африки, Азії та Океанії, 8% – Японія. Потрібно зазначити, що в США, країнах ЄС та Азії розвинено виробництво лікарських препаратів та їх фасування безпосередньо в аптечних мережах при лікарнях, що суттєво впливає на ціну. В Україні навпаки купують готові, певного дозування лікарські препарати, без урахування індивідуалізації.
Розробка окремого препарату – тривалий процес у 12-13 років з вартістю до 2.6 млрд доларів США. Якщо ми говоримо про виробництво вакцин, то це рутинний процес виробництва великих фармкомпаній для сезонних епідемій чи вікових щеплень, які ми проводимо щосезону або відповідно до календаря щеплень. COVID-19 є незвичайною за резонансом й поширенням інфекцією, яка призвела до безпрецедентних наслідків серед економік світу та людства в цілому.
Розмірковувати в реаліях сьогодення щодо проведення вакцинації населення потрібно швидко, але помірковано. Аналізувати фармакодинаміку вакцин повинні профільні фахівці: фармакологи, епідеміологи та інфекціоністи. Якщо дискусія точиться про вплив вакцин на різні генетичні механізми ДНК чи РНК, то кожен фармаколог і генетик дуже складно може прогнозувати дію навіть “рутинних” препаратів на людину, а особливо антибіотиків чи противірусних препаратів.
Окремо потрібно сказати про паспорт вакцинації. Це стара метода, яка існує в кожній медичній карті, де зазначаються наші щеплення від народження і протягом усього життя. Вся медична спільнота, яка виїздить на навчання закордон, повинна надавати копію листа щеплень. У сімейного лікаря в електронній системі ця виписка займає секунди, при наявності паперових носіїв – хвилина. В такому випадку країна, куди мандрує громадянин, розуміє епідемічні ризики його в’їзду. В умовах глобальних епідемій це є справедливий і чесний захід безпеки. Для більшості наших громадян вже звично при поїздках до країн Африки, Південної Америки та Азії робити палітру додаткових щеплень і надавати відповіні довідки, що є обов’язковою умовою в’їзду до даної країни.
Тому, з урахуванням всього зазначеного, щодо вибору вакцини на COVID-19, на мою думку, потрібно орієнтуватись на:
1) виробника з попереднім досвідом виробництва вакцин для масового вжитку;
2) великі потужності виробництва. Важливо швидко і в необхідній кількості отримати вакцину;
3) логістичні особливості, з урахуванням реалій великої території України, для розповсюдження препарату за певних умов його зберігання;
4) країну виробника – логічно обирати з гегемонів Світового фармакологічного ринку;
5) з урахуванням мінливості (мутації) вірусу COVID-19 купувати технології для власного виробництва вакцини, зважаючи, що більшість великих гравців з виробництва ліків представлені в Україні.
Людське життя – найвища цінність і завдання влади зберігати його усіма можливими ресурсами!
Віктор Яцик, нейрохірург, фахівець з управління охороною здоров’я, радник Київського міського голови