Бібліотеки для нас чи ми для бібліотек?

Анна Куценко
Анна Куценко

директор Киевского молодежного центра

Аналітики порталу rabota.ua проаналізували, в яких професійних сферах цього року була мінімальна кількість вакансій (до 30) і склали перелік непопулярних професій. З цілком зрозумілих причин в список “мінорних” вакансій потрапили бібліотекарі.

Для багатьох людей поняття бібліотеки вже зараз асоціюється не з установами, що видають книги напрокат, а з онлайновими базами даних, що містять електронні тексти. Цей тренд очевидний і неминучий, а деякі радикально налаштовані “прогресисти” вважають, що місця для “офлайнових” бібліотек в майбутньому і зовсім не залишиться.

Проекти оцифрування і систематизації бібліотечного контенту швидко розвиваються в усьому світі, незважаючи на помітний опір з боку книговидавців. Якщо вдасться вирішити проблеми копірайту, то подібної “хмарної” онлайн-бібліотекою можна буде скористатися з будь-якого пристрою, що має доступ в інтернет і екран, відповідний для читання.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Проблема тендерів, які не забезпечують оперативної поставки періодичної літератури, як того вимагає діяльність бібліотек, досить дорогі у виконанні для учасників торгів по обидва боки і не дозволяють проводити оперативну та об’єктивну роботу з постачальниками контрафактної продукції. Вони виграють тендер, передбачений законом і зникають разом з грошима. Під впливом цього закону відбувається поступове знищення “інституту підписки” на періодичні видання в бюджетній сфері, хоча у всьому світі визнано як найбільш ефективна, економічна і оперативна форма доведення інформації до споживача. Скорочення підписних тиражів – це істотне звуження інформаційного простору для величезного числа користувачів бібліотек.

З місця, куди люди приходили за інформацією, бібліотеки поступово перетворюються в місця “зустрічей за інтересами”. Затишні зали з книжковими стелажами, м’якими кріслами, де можна відпочити від міської метушні, випити кави, поспілкуватися з друзями, і знайти нових знайомих поступово привертають все більше людей, які втомилися від знеособленого спілкування в інтернеті.

Говорячи про бібліотеку, ми традиційно маємо на увазі сховище перш за все текстів. Тим часом, в сучасному світі накопичується все більше мультимедійної інформації – зображень, аудіо- та відеозаписів. Логічно припустити, що в бібліотеці майбутнього дані в різних форматах будуть органічно пов’язані.

Високотехнологічні засоби візуалізації – наприклад, сферичні проекційні екрани, просунуті системи доповненої реальності, голографічні проектори – поки занадто складні і навряд чи стануть повсякденними предметами побуту в найближчі роки. Але те, що надто дорого для приватного використання, може виявитися цілком прийнятним для публічних установ, в тому числі бібліотек.

Будь-яку нашу публічну бібліотеку можна перетворити в місце, де відвідувач може провести стільки часу, скільки йому необхідно, щоб відпочити, почитати, отримати необхідну інформацію. І не треба будувати якісь повітряні замки, а виходити з наявних площ. Найголовніше, щоб чиновники від культури допомагали бібліотеці розвиватися, а не згадували про бібліотеки тільки тоді, коли їм буде потрібно черговий папірець зі звітом.

У цій ситуації ми повинні використовувати різні методи, різні “приманки”, щоб не тільки не втратити основну читацьку базу, а й примножити її. Можна почати зі зміни структури бібліотек і штатного розкладу.

Треба позбутися від показухи: у багатьох бібліотеках більше уваги приділяється квіточкам, неінформативним виставкам, якимось куточках з рушниками, але при цьому відсутній вільний доступ до фонду, незручно розташовані місця для читачів, відвідувачів зустрічають байдужі обличчя бібліотекарів. Часто під інноваціями ховаються позбавлені сенсу організаційно-управлінські перебудови, коли, наприклад, зливаються дві бібліотеки, дитяча та доросла, її оголошують бібліотекою сімейного читання, але при цьому вона знаходиться в підвалі, який постійно затоплюється або ж модернізація зводиться до закупівлі меблів та технічного облаштування бібліотеки, як Центральна бібліотека ім. Т. Г. Шевченка для дітей, де реалізується програма “Юним киянам – сучасну бібліотеку”. Навряд чи ми отримаємо в цьому випадку більш високу якість обслуговування.

 Можна скільки завгодно аналізувати зарубіжний досвід публічних бібліотек, але перш за все треба розуміти, що наші бібліотеки і зарубіжні живуть за зовсім різними правилами: ми повинні враховувати ресурсну базу наших бібліотек, менталітет наших бібліотекарів, їх професійні уявлення.

Анна Куценко, директор Київського молодіжного центру

KиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
16:00 Цьогоріч дві громади Київщини – Козинська селищна та Феодосіївська сільська – вчергове отримали зі столичного бюджету по 5 млн гривень в якості компенсації…
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
09:00 Протягом червня 2024 року Рокитне Білоцерківського району Київщини здійснило публічних закупівель на 2,33 млн гривень. Найбільшою покупкою селища став модульний будинок, де цілодобово…
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
09:00 Правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при будівництві житлових будинків на більш ніж 6,9 га землі столичного Академмістечка. Мова йде про забудову на земельних…
Banner
QlU7mDx4