Перенесення органів влади з Києва в регіони – стратегічний крок президента Зеленського, який впише його в історію як будівельника держави. Нові технології дуже швидко поглинають весь світ, і Україні вкрай необхідно бути на хвилі змін.
Розміщення всіх органів влади в одному замку, кварталі, місті до сьогодні було логічним, враховуючи необхідність швидкої комунікації між органами влади: листування, нарад, колегій і, звичайно, термінових викликів до керівництва.
Світ змінюється, розвиток науково технічних і цифрових можливостей дає надає свободу спілкування, економію часу і, найголовніше – економію державних ресурсів.
Сучасна історія знає цікаві приклади перенесення і будівництва нових столиць різних держав, до прикладу – місто Ведіан – нова столиця Єгипту, розташована в 45 км від Каїру, масштабний проєкт було розпочато ще в 2015 році. Керівництво Єгипта планує розпочати заселення вже в цьому році. Нова столиця розрахована на зростання населення до 5 млн. Треба розуміти, що першопричина будівництва нового міста – це перенаселення історичної столиці Каїра, це транспортні проблеми і екологічні проблеми і, звичайно, це можливість залучення міжнародних інвесторів ( майже 50 млрд дол ). Хоча, можливо, Ас-Сісі Абдул Фаттах Халіл (президент Єгипту), прийшовши до влади у 2014 році, просто захотів по–справжньому увійти в історію своєї держави.
м. Ведіан
Не менш цікава і амбітна історія зі столицею Бразилії, яка була перенесена з Ріо-де-Жанейро в нове місто Бразиліа президентом Жуселіну Кубічеком де Олівейро, який перед виборами у 1955р. сказав, що в разі перемоги перенесе столицю. Так і сталось – в 1960 році завдяки тисячам будівельників і бразильським архітекторам Лусіо Костой (розробник генерального плану) і Оскару Німейрі (більшість адмін. будівель збудована саме за його проєктами) Бразиліа отримала новий поштовх економічного розвитку.
м.Бразиліа
Палац Національного Конгресу Бразилії. Архітектор Оскар Німейр
Звичайно, ні в 1960, ні в 2015 роках жодна країна не могла собі дозволити великої розконцентрації владних установ суто з технічних причин.
А в 2021 році можемо собі дозволити.
Багато факторів сприяють такому кроку.
1. Діджиталізація (4G, 5G)
2. Децентралізація
3. Містобудівна ситуація в містах, регіонах і в Україні в цілому .
Третьому пункту необхідно присвятити окрему статтю, але той факт, що нарешті планомірно йде розробка генерального плану м. Києва, це дозволить врахувати суттєві зміни у вкрай важливому документі. Взагалі, ця ініціатива підштовхне регіони і міста до внесення змін у містобудівну документацію (генеральних планів, планів зонування території), які вкрай необхідні, наприклад, саме Одесі і Львову, та й, скоріш за все, і іншим регіональним центрам.
Впевнений , що ця ініціатива Президента змусить багато міст і областей змагатись за ці проєкти. Як наприклад Одеса і Харків можуть конкурувати за розташування міністерства юстиції (враховуючи найпотужніші юридичні школи в цих містах), або, наприклад , Одеса і Львів можуть стати найкращими претендентами на розміщення Міністерства Культури.
Історія знає багато позитивних прикладів живої конкуренції. Один з них відбувся, коли Австралія на початку ХХ століття обирала місто для розташування столиці. На той час за те, щоб стати столицею між собою конкурували такі вже розвинені міста, як Сідней і Мельбурн, а результат – столицею Австралії стала Канберра.
Столиця Австралії – Канберра
Ця історія доводить, що конкуренція породжує позитивно нове.
Впевнений, якщо ініціатива Володимира Зеленського буде супроводжуватись відкритими всеукраїнськими архітектурними конкурсами, кропіткою роботою містобудівників , архітекторів, аналітиків,соціологів, громадськості, ми отримаємо нове дихання держави через містобудування і нові архітектурні шедеври.
Нагадаю, вчора Олег Немчінов заявив про ініціативу Президента.
Артем Глущенко, заступник головного архітектора Одеської області