Чи загрожує Україні продовольча і екологічна криза внаслідок підпалу агрополів рашистами?

Олена Криворучкіна
Олена Криворучкіна

Народна депутатка України, заступниця голови комітету ВРУ з питань екологічної політики

Останні дні в медіа-просторі активно обговорюється тема потенційних ризиків для українського агросектору внаслідок масових пожеж на полях, спровокованих діями країни-терориста. Тема умисного підпалу агрополів турбує усіх: від експертів та медіа до пересічних громадян. Адже ризик залишитися без врожаю лякає усіх.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

І цифри дійсно лячні: з початку військової агресії рф Оперативним штабом по фіксації еко-збитків внаслідок дій рф, головним координатором якого я є, зафіксовано понад 3000 пожеж на площі більше 1,5 млн. га. Серед них лісові пожежі близько 270 тис. га, пожежі на сільськогосподарських землях 690 тис. га, в інших природних комплексах близько 480 тис. га.

Підписуйтесь на “КиївВладу”

 Але не все так погано, як здається на перший погляд. З точки зору захисту довкілля підпал агрополя рашистами нічим не відрізняється від практики випалювання бур’янів та стерні, яка поширена в Україні. Практика спалювання стерні є шкідливою (людям найближчих сіл немає чим дихати, гинуть зайці та гризуни), тому це звісно не шкода в порівнянні з місцем бойових дій, де забруднюється ґрунт важкими металами, але й не законна практика. Тому за неї значно збільшені штрафи в Україні з минулого року, а власники та користувачі землі несуть особисту відповідальність, щоб не спалювали стерню. Але, повертаючись до підпалів полів з боку рашистів, в довгостроковій перспективі такі дії значної небезпеки для України не несуть.

Єдине виключення – це випадки, коли агрополе стало безпосередньо полем бою. з усіма наслідками цього. У такому випадку ґрунту може бути завдано різні типи шкоди: починаючи від потрапляння в нього хімікатів з самих бомб та снарядів і до азбестового пилку, який використовується на бронетехніці для покриття гідравлічних ліній і як тепловий екран.

В той же час хочу наголосити, що російська тактика варварських підпалів завдає значної шкоди лісам, лукам. Адже такі пожежі можуть знищувати цінні оселища, рідкісні види флори та фауни. На відновлення цих екосистем можуть піти роки чи десятиліття. Деякі з них можуть бути втрачені, що є непоправною шкодою. Тим паче, що Україною неодноразово були зафіксовані випадки, коли рашисти не лише влаштовували пожежі, в тому числі на тимчасово окупованих територіях, а й не дозволяли профільним службам і навіть місцевим мешканцям боротися з вогнем. Так, наприклад, на Херсонщині орки знищили понад 1000 га лісу. І треба не забувати, що ліси – це не лише комерційна деревина, але й інструмент регулювання вмісту вуглецю, річкового стоку, а також знищення лісової еко-системи (від багатьох видів рослин до птахів та тварин). Тому наслідки знищення зелених масивів матимуть довгострокові наслідки. Оперативний штаб продовжує здійснювати фіксацію та розрахунок збитків, заподіяних навколишньому природньому середовищу, і ми повинні зробити все для притягнення агресора до відповідальності.

Олена Криворучкіна, Народна депутатка України, заступниця голови парламентського комітету з питань екологічної політики

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
09:00 Правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при будівництві житлових будинків на більш ніж 6,9 га землі столичного Академмістечка. Мова йде про забудову на земельних…
У Київраді збираються передати оточенню Кушніра землю під історичною будівлею “лісопильні Сніжка”
У Київраді збираються передати оточенню Кушніра землю під історичною будівлею “лісопильні Сніжка”
09:00 У столиці розгорається черговий скандал щодо знищення історичної забудови. Мова про будівлю “лісопильні Сніжка” на вул. Турівській, 29-а у Подільському районі, земельну ділянку…
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
09:00 Нацполіція вивчає факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітальних ремонтів та реконструкцій парків “Юність” та “Орлятко” у Солом’янському районі Києва.…
Banner
QlU7mDx4