Як учні Сівковича колупали рейтинг Зеленського та про ризики «грузіфікації України».
Давним-давно в Україні перебувала місія МВФ, але не звичайна місія, а фіскальна. Зустрічались вони з нашою податковою владою, з профільним заступником (точніше заступницею) Міністра фінансів, і народили на цих зустрічах документ із назвою «національна стратегія доходів».
Тут потрібно звернути увагу на два важливих моменти:
1) ставленики якого з депутатів тоді і зараз очолюють податкову владу? (правильно – Гетманцева);
2) в якому комітеті парламенту раніше працювала заступниця міністра фінансів?
Документ вийшов невдалий, його покритикували, отримали черговий транш від МВФ і забули. І от настав час його виконувати. Скажу одразу, що МВФ, в принципі, все одно як позичальник (Україна) буде збалансовувати бюджет (як і завжди, це звичайна позиція МВФ до будь-яких пропозицій позичальників, як вони будуть віддавати борг, – КВ).
В процесі виконання «нацдоху» виник дуже бридкий законопроєкт 11416-д. Головний автор ПЗУ 11416-д – Данило Гетманцев, і його ж комітет йде головним по цьому так званому законопроєкту.
Проєкт шкідливий для економіки, бо він не тільки призводить до зниження офіційних доходів населення, а ще й б’є по найбільш незахищеним верствам бюджетників і буде гальмувати кредитну активність банків.
Не з першого разу 11416-д пройшов Парламент, а потім вже потрапив на підпис до Президента України. І тут виникла пауза – в ОП, схоже, роздивились свину, яку їм підклали парламентарі.
Прим. КВ В даному випадку парламентарі, це:
– помітні учасники учасників команди Володимира Зеленського – голова податково-митного комітету Данило Гетманцев і перший заступник голови парламентської фракції, очільник Київського обласного осередку “Слуг” Андрій Мотовиловець;
– обраний від проросійської та забороненої судом ОПЗЖ Олександр Лукашев – з “команди” нардепа Сергія Шахова, який понад 18 місяців перебуває в розшуку за антикорупційною справою.
Півтора місяці була пауза з підписом, а потім ті ж самі люди, що давним давно зустрічались з фіскальною місією МВФ та потім були причетні до «нацдоху», порахували проєкт бюджету на 2025 рік з урахуванням 11416-д, який ще не підписано.
От цікаво, хто їм дав такі повноваження (це питання до ДБР та Офісу Генпрокурора)? . Бюджет швиденько, не розбираючись в деталях, прийняла все та ж Верховна Рада.
Дуже сумніваюсь, що за інших обставин Володимир Олександрович підписав би 11416-д, оскільки він сам виріс в родині бюджетників і, напевно, добре знає, що це таке.
Але відтепер у Президента як би і вибору не було. Повернути на доопрацювання 11416-д? Справедливе рішення, але ж бюджет вже порахований по ньому, і бюджет вже прийнятий. Якщо не підписати 11416-д, то що скаже рада директорів МВФ у другій декаді грудня, коли буде схвалювати виділення Україні 1,1 млрд доларів? Потрібно ж не просто відправити на доопрацювання, а запропонувати компенсатори, а потім узаконити їх, а часу на це все вже немає. То ж під тиском обставин Зеленський підписав 11416-д.
Складається так, що Президент у нас намагається бути обличчям до людей. МВФ теж непоганий, бо вони з розумінням ставляться до країни і готові прислухатись до пропозицій з нашого боку. Але виконавці з нашого боку все спотворили (що відбувається далеко не вперше, – КВ).
Почався вий на опозиційних болотах і загуділо в експертному середовищі. Експерти справедливо запитують: навіщо було давати всім по 1000 гривень, якщо потрібно підвищувати податки? А опозиція, особлива та, де сидить пан Княжицький, б’ється в екстазі, що «влада обдирає бідних, має погану організацію процесів і навіть та 1000 від Президента несе в собі ризики розкриття банківської таємниці».
Стоп! А тепер давайте повернемось назад. Чиї люди зустрічались з фіскальною місією МВФ? Чиї люди готували стратегію «нацдоху»? Хто готував і штовхав ПЗУ 11416-д? Правильно – Гетманцев Данило Олександрович.
Данило Гетманцев, фото: ITC
Нагадаю, що і Гетманцев, і Княжицький разом працювали у Володимира Сівковича, який втік ще у 2014 році до рф.
Прим. КВ З 2005 року і наразі нардеп від “ЄС” Микола Княжицький та підозрюваний в державній зраді Володимир Сівкович є співзасновниками ГО “Інститут Суспільство”. Третім співзасновником “Інституту суспільство є Микола Типусяк, керівник і міноритарій “Еспресо-ТВ”.
І Гетманцев, і Княжицький (і Типусяк, – КВ) настільки дружні, що є співзасновниками ГО “Центр “Криворівня”. Втім співзасновництвом в ГО міцна чоловіча дружба [Гетманцева та Княжицького] не завершується.
Одним з донаторів медійних проєктів Княжицького є олігарх-утікач Костянтин Жеваго. І, за дивним збігом обставин, одним з великих клієнтів “Юрімекс” (юрфірма Гетманцева) є компанії з орбіти Жеваго. Ба більше, вже з початком [повномасштабної] війни Гетманцев під відеозапис на засіданні [свого] комітету просував до Ради НБУ людину, яка була «незалежним директором» Ferrexpo Жеваго.
То яких вам доказів ще не вистачає, що Гетманцев пов’язаний з Княжицьким, а той полюбляє прогулянки з Сівковичем на свіжому повітрі та по історичним місцям, звісно, за межами України?
Виникає логічне запитання: за чиєю вказівкою під час законотворчого хаосу в податковому законодавстві від рейтингу Зеленського відкушують шматочок за шматочком учні Сівковича?
Я просто дивуюсь терпінню Зеленського, що Гетманцев ще й досі на посаді голови [фінансового, податкового та митного] комітету.
Втім, цей кейс показує, що Україна має не просто готуватись до політичних виборів.
Зобов’язання всіх політичних лідерів, в т.ч. Зеленського, – повичищати отих кремлівських засланців з посад, куди вони їх завели. Якщо цього не зробити, то є реальні ризики «грузіфікації України». Тобто, коли на виборах з’являться «правильні» люди, які будуть говорити правильні речі, а потім прийдуть до влади і будуть робити те, що скажуть в Кремлі.
І тут хотілось би бачити консолідовану позицію – не тільки Зеленського та СН (“Слуги народу”), а і БЮТ (“Батьківщини” Юлії Тимошенко), ЄС (“Європейської солідарності” Петра Порошенка), “Голосу” та інших політичних сил.
Віталій Шапран, член Ради НБУ (за квотою ВР) в 2019-2021 роках
Джерело публікації, з редакторськими вставками
КиївВлада