Оператори для мільйона дронів ЗСУ

Антон Подлуцький
Антон Подлуцький

Співзасновник КиївВлади

В цьому році Україна має виробити 1 мільйон дронів. Про це наприкінці минулого року заявив Президент Володимир Зеленський. І, щось мені підказує, що багато де не завдяки, а всупереч, виробництво дронів буде налагоджено – приватними, державними, міжнародними різних форм підприємствами. Цілком можливо, з’являться комунальні виробники дронів – підприємства, що належать конкретній громаді.

В одному Києві таких підприємств можуть бути десятки, і всі вони ефективно працюватимуть на фронт заради нашої Перемоги, а після Перемоги працюватимуть на експорт.

Проте мова не про майбутнє після Перемоги ба навіть не про мільйон дронів. Бо кількість – не завжди однозначна та рішаюча перевага. І це не про баланс сил з ворогом.

Це – про ефективне використання наявного ресурсу. Якщо якась частина цього мільйону дронів безпідставно покриватиметься пилом на складах, як це вже було, то це дурне використання зброї під час війни. Проте, може так статися, що підстави для складування дронів будуть – через брак, можливо жорсткий, навчених і сертифікованих операторів БПЛА.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Виробити мільйон дронів для фронту й не використовувати їх – те ж саме, що придбати класне авто, але не вивчити ПДД і не здати на права. Ба більше, права ще якось можна “намутити”, а ось вміння керувати дроном – зась. Треба вчитись, здавати іспити – теоретичні та практичні. Бо це не прогулянка автобаном, а війна.

Звісно, навчання керування дронами та їхнього виробництва треба починати зі школи. Ймовірно, керівництво Міносвіти теж це розуміє.

Але наразі про життєво необхідне – про навчання операторів дронів невідкладно зараз і про визнання такого навчання. Тому наприкінці минулого року КиївВлада провела круглий стіл “Актуальні проблеми навчання операторів БПЛА”, де виробники дронів стисло описали наявні проблеми та можливі шляхи їх подолання.

Ключові проблеми:

– Міністерство оборони, замовляючи у виробників БПЛА та сплачуючи за виробництво, не замовляє навчання операторів. Тому виробники навчають операторів за власний кошт, що відволікає вкрай обмежений фінансовий ресурс від розвитку виробництва та вдосконалення БПЛА;

– відсутність державних програм навчання операторів БПЛА, що призводить до неможливості сертифікування, що можна порівняти з “правила ПДД вивчив, екзамени здав, але водійські права отримати неможливо”.

Це дуже стисло, але цілком достатньо для того, аби зрозуміти, що:

1. Міноборони, як головний замовник дронів для ЗСУ, повинно мати в бюджеті гроші на навчання операторів. У порівнянні з виробництвом БПЛА – це не такі великі гроші, які, впевнений, можна й треба знайти.

2. Міноборони в глибокій і постійній колаборації з Генеральним штабом ЗСУ мають визначати кількість і фаховість необхідних операторів дронів. І сприяти освіті цих операторів – на базі військових частин, в приватних навчальних центрах, в державних і комунальних навчальних установах.

3. Міноборони в глибокій і постійній колаборації з Генштабом і Міністерством освіти мають в найстисліші терміни розробити програми навчання операторів БПЛА та затвердити відповідне сертифікування.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Звісно, як зазначив народний депутат Вадим Івченко, кожен виробник дронів повинен мати власну навчальну програму або діяти в рамках затвердженої державної програми навчання – від БПЛА типу “крило” до FPV-дронів чи великих ударних дронів.

Але головне тут – розуміння та бажання військового й цивільного керівництва ЗСУ та оборонного комплексу не тільки виробляти та купувати дрони, а й навчати фахових операторів.

Ми, українці, вміємо діяти не завдяки, а всупереч. Але зараз надважливо прибрати усі “всупереч” і створити максимальне “завдяки”. Бо це прискорить нашу Перемогу, суттєво зменшить втрати наших бійців на фронті, збільшить кількість винищених окупантів і їхньої техніки. Усе, що діє “всупереч” цим цілям – за визначенням є або глупством, що межує зі зрадою, або зрадою як такою.

Впевнений, що ми достатньо розумні, щоб це усвідомити й діяти спільно й разом – від найменшого виробника дронів і найменшого волонтерського навчального центру до Ставки Верховного Головнокомандувача, Уряду, Верховної Ради, профільних вишів і органів місцевого самоврядування з мережею закладів середньої технічної освіти.

Ми обов’язково переможемо російську федерацію. Але разом ми зробимо це значно швидше та ефективніше.

Слава Україні!

Детальніше: Масштабна та якісна підготовка операторів БПЛА потребує змін в нормативах Міноборони та втілення відповідних державних стандартів

Антон Подлуцький, співзасновник КиївВлади

Рекомендуємо до перегляду
“Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
“Київтеплоенерго” закупило 15 австрійських міні-ТЕЦ на рекордні 1,12 млрд гривень
09:00 КП “Київтеплоенерго” на 1,12 млрд гривень замовило півтора десятки когенераційних установок для виробництва тепла та електрики. Для такого обладнання ця вартість закупівлі є…
НАБУ в курсі: Вишневе заплатить 290 млн гривень фірмі соратника Кличка
НАБУ в курсі: Вишневе заплатить 290 млн гривень фірмі соратника Кличка
16:00 У Вишневому не на жарт вирішили зайнятися безпекою школярів – за 291 млн гривень замовлено будівництво укриттів у міській школі №1 та ліцеї…
Без покарання: суд закрив “прострочену” справу щодо мільйонних збитків при реконструкції київського зоопарку
Без покарання: суд закрив “прострочену” справу щодо мільйонних збитків при реконструкції київського зоопарку
12:00 Нещодавно суд закрив одну зі справ щодо “бюджетних розпилів” при здійсненні реконструкції київського зоопарку у зв’язку із закінченням строків давності та звільнив обвинувачену…
Banner
QlU7mDx4