Очевидно, що одним з найбільших фінансових ризиків епідемії для державних установ є економічна криза.
Єдиним варіантом подолання такої кризи та мінімізації її наслідків є проактивна економічна політика держави. Саме тому сьогодні вестиму мову про один з найважливіших аспектів діяльності регіонального відділення Фонду держмайна – визначення вартості державного майна.
Раніше оцінка держмайна була наскрізною чорною лінією, яка проходила через усі процеси та сфери діяльності Фонду. Чому була? Тому що раніше, до приходу нової команди та ухвалення Закону про оренду державного майна, який набрав чинності 1 лютого 2020 року, орендна плата на аукціонах, фактично, визначалась чиновниками.
Натомість, за новим порядком в дію вступає головна рушійна сила ринкової економіки – конкуренція. Саме учасники відкритих торгів своїми ставками піднімають ціну об’єкта до реальної ринкової: ніхто не платитиме вищу ціну, за реальну, а нижчу – завжди переб’ють конкуренти.
Що це означає для громадянина?
По-перше, це зменшення витрат платників податків на вартісну процедуру оцінювання майна. По-друге, це очевидне збільшення надходжень до бюджету у розмірі корупційних втрат та неефективних чиновницьких рішень.
Нагадаю, що бюджет у сьогоднішніх умовах – це дороги, якими повинні рухатися заправлені швидкі з лікарями, які мають отримувати зарплати, а також соціальні виплати, які дозволяють незахищеним верствам населення пройти через економічні труднощі.
Чому питання з оцінкою зрушило з місця тільки зараз?
Очевидно, що змінам чинили опір особи, зацікавлені у збереженні статус-кво. Учасники замкнутого кола з корупціонерів та наближених до них осіб розповідали про безальтернативність та важливість “дуже-дуже важливої роботи” з визначення того, що насправді має визначати ринок.
На щастя, до влади прийшли люди з іншим баченням, які розуміють важливість впровадження прозорих ринкових процесів там, де раніше володарювала непрозора бюрократія та схематоз.
Що буде з оцінюванням далі? Залишиться дуже обмежений перелік випадків, коли відбуватиметься оцінювання вартості державного майна, а кількість встановлення ціни буде проводитися безпосередньо на відкритих торгах, проходячи обов’язкову публікацію в базі даних, що викриває будь-які спроби маніпуляцій з боку посадових осіб.
Таким чином, зміна системи не лише дозволить залучити додатковий фінансовий ресурс через детінізацію ринку оренди державного майна, але й стане еволюційним етапом очищення державного апарату, в якому залишаться професіонали своєї справи.
Читайте: Коронавірус приватизації не перешкода
Яна Матієва, виконуюча обов’язки начальника Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву