КП “Плесо” пропонує витратити на розчистку русла річки Либідь 62 млн гривень. Тендер стартував 10 жовтня, аукціон має відбутися 31 жовтня, плюс 2 тижні – на юридичні узгодження та підписання договору. Це означає, що на роботи вийдуть за місяць до Нового року. Остаточний термін виконання робіт – 31 грудня.
Відповідно, сказати, що всі гроші розпилять вже в цьому році – не можна. Але після початку широкомасштабної війни процент відкату на таких проєктах виріс з 15% до 40%. Відповідно, на розчистці Либіді він складе десь 25 млн гривень.
Можете порахувати це в дронах або в “квадратних метрах” депутата Київради та заступника Віталія Кличка – Володимира Прокопіва, який отримав в керування сферу екології міста, згідно розподілу потоків Київради, читай – підтримки “УДАРу” з боку “Європейської солідарності” (які з минулого скликання Київради є партнерами, – КВ).
Щоб вкрасти з бюджету 40%, потрібна мутна водиця. І тут вона є.
В тендерних документах на розчистку Либіді чітко не вказано довжину русла, про яке йде мова, однак фігурує визначення: “ділянка русла від Столичного шоссе до Дніпра”.
А це шматочок природного русла довжиною 350 м.
Згідно тендерної документації, роботи на Либіді включають виключно розчистку, вивіз сміття, облаштування тимчасової дамби та дороги та їх демонтаж. Підкреслюю, на Либіді не передбачається ніякої дороговартісної ревіталізації, заміни лотка на природне укріплення, як на Почайні, де робити із ревіталізації почались ще восени 2021 року на ділянці русла довжиною 650 метрів.
Тим не менш, дороговартісні роботи з ревіталізації на Почайні коштують на 22 млн гривень менше, ніж розчистка на Либіді, а саме – 40 млн гривень. Ревіталізація Почайни йде вже третій рік, роботи досі не виконані (відповідно, і гроші не витрачені), кинуті на половині шляху разом із будівельним сміттям на березі та розкуроченим лотком посередині річки.
Звичайна розчистка русла також проводилась на Почайні ще у 2017 році, на тій же ділянці русла довжиною 650 метрів. Тоді вона обійшлися бюджету у 80 тис. гривень, що майже в сто разів менше за 62 млн гривень.
В 2017 році русло Почайни розчистили від сміття та мулу і поглибили до 1 метра. Але вже за рік річка знову замулилася.
То ж, розчистка водойм – це найкращий засіб розпилу грошей. Ви ніколи не доведете, скільки мулу було вибрано з річки і куди саме він подівся. Якщо, звісно, не будете жити з тими будівельниками та контролювати кожен їх чих.
А ви цього не зможете, навіть, якщо задієте правоохоронні органи. Бо буде, як із розслідуванням по Оболонському острову. Щоб одні правоохоронці нічого не знайшли інші відкривають замовну справу та вилучають усі оригінали документів. Схема наразі добре відома.
Тим часом нещодавно громада сама прибрала Либідь, ту саму природну ділянку. На фото толока, яку організував військовослужбовець Національної Гвардії України, позивний MAG разом із Українською спілкою молодих географів, спільнотою Magic People і екорухом Let’s do it Ukraine.
Також читайте: Музей на Поштовій – питання національної безпеки
Джерело публікації, публікується з незначними правками та деякими фактичними уточненнями
КиївВлада