Чого тільки не почуєш і не прочитаєш зараз. Плутають історичні факти, прізвища, дати, події, дають волю фантазіям, не надто переймаючись правдивістю. Хто ж буде перевіряти.
Днями в одному з інтерв’ю побачив таке.
“Я обычно спрашиваю: а помните, какое первое иностранное предприятие было построено в Украине? Завод Кока-колы. Туда поехало все руководство страны, их готовы были целовать, обнимать, плакали от радости, что у нас открылся завод Кока-колы. Долгое время это было единственное иностранное предприятие, которое работало в этой стране. Поэтому, нет, в тот момент это было нереально. Не было очереди из инвесторов”.
І автор цих слів не з новітніх “всезнайок”, і інтернет-ресурс солідний, могли б перевірити. Але просто вкинули в народ цю тезу заради красного слівця. Піддалися спокусі. І нічого. А далі хоч трава не рости.
Давайте розставимо крапки над і.
Те підприємство Coca-Cola, що згадувалося, і з такою помпою відкрили в 1998 році, було збудовано з нуля поблизу Києва у Великій Димерці Київської області. До цього ще був один завод цієї ж фірми у Львові, відкритий у 1994 році на базі колишнього пивобезалкогольного комбінату “Колос”, але то інша історія. До того ж через деякий час львівський завод Coca-Cola закрився — виявилось, що фурами дешевше розвозити готову продукцію з-під Броварів по всій Україні, ніж нести видатки по обслуговуванню ще одного заводу.
Тоді як, візьмемо лише Київ, набагато раніше, з 1992 року, на Межигірській, 82 на Подолі вже працював завод відомої фірми “Тетра Пак” з виготовлення пакувальних матеріалів для молочної продукції, соків і нектарів, дитячого харчування тощо. Туди всі ходили на екскурсії й вивчати досвід, він усіх вражав сучасними технологіями та організацією виробництва.
1993 рік.
Відкрився комбінат дитячого харчування на Оболоні потужністю 25 тонн продукції восьми найменувань за зміну для дітей до трьох років життя — підприємство світового рівня, що не мало на той час аналогів в Україні та країнах СНД. Працювали на шведському обладнанні. Шведи дуже пишалися цією інвестицією, приїжджали на відкриття, в якому взяв участь Президент Кравчук.
1 липня 1993 року в приміщенні Печерського телефонного вузла компанія UMC запустила першу в Україні мережу стільникового зв’язку аналогового стандарту NMT. Перший дзвінок здійснив Президент України Леонід Кравчук. Компанія UMC (Ukrainian Mobile Communications — Український мобільний зв’язок) була створена 11 листопада 1992 року як спільне підприємство 4-ох компаній: ВАТ “Укртелеком” (Україна, 51 % акцій), TDC Tele Danmark (Данія, 16,3 %), Royal KPN N.V. (Нідерланди, 16,3 %), Deutsche Telekom (Німеччина, 16,3 %).
На Прорізній відкрився фірмовий магазин “Адідас”.
1994 рік.
На базі Київської тютюнової фабрики в Радянському районі було створено і запрацювало спільне підприємство з німецькою фірмою Reemtsma.
Коли я в кінці 1994 року був у складі урядової делегації в ФРН, зустрівся з президентом цієї відомої тютюнової компанії. Відвідав підприємство, провів переговори й дав згоду на передачу цій структурі недобудованого заводу ЗБВ для будівництва сучасного виробництва сигарет.
З метою розширення та модернізації виробничі потужності були перенесені з центру на околицю міста. У будівництво нового майданчика та оновлення київської фабрики було вкладено 110 мільйонів німецьких марок. Роботи почалися у 1996 році. Відкриття відбулося в 1998 році. Київ отримав сучасне підприємство на вулиці Заболотного, 35, нові робочі місця, якісну продукцію, а старе шкідливе виробництво прибрали з території житлової забудови в Радянському районі.
1995 рік.
30 червня 1995 року введено в дію млинзавод № 1 (вулиця Спаська, 36) після проведеної реконструкції із заміною технологічного обладнання на високопродуктивне, виготовлене за ліцензією швейцарської фірми “Buler AG”, потужністю 250 тонн перероблення зерна на добу, або в перерахунку — 50 тис. тонн високоякісного борошна на рік.
15 вересня 1995 року. У столиці відкрився перший в Україні салон-магазин Estee Lauder за адресою: вулиця Богдана Хмельницького, 3Б.
При мені прийшов в Київ McDonald’s. Ми погодили з ними стратегію виходу на наш ринок, досягли перспективних домовленостей. Намітили географію в межах Києва земельних ділянок для будівництва їх ресторанів. Перший ресторан McDonald’s.в країні було відкрито 1997 року в Києві.
Упродовж 1994-1996 років в місті відкрилася низка АТС, обладнаних за останнім словом комунікаційної техніки продукцією фірм “Сіменс”, “Alcatel” тощо.
Це лише декілька прикладів. Їх було набагато більше.
Тобто і до заводу Coca-Cola у 1998 році, і після нього в Києві реалізовувалися інвестиційні проєкти, залучали новітні технології відомих фірм, відкривалися виробничі потужності, магазини світових брендів тощо.
Тому не слід розповсюджувати усілякі небилиці з цього приводу.
“Тщательней надо, ребята”, – казав у таких випадках Жванецький.
Леонід Косаківський, Київський міський голова, голова Київради, голова міської державної адміністрації в 1993 – 1998 рр.