Скасування у Броварах допорогових закупівель – результат недосконалості системи Prozorro

Олександр Резнік
Олександр Резнік

Заступник Броварського міського голови

Рішення про скасування в Броварах проведення обов’язкових процедур закупівель товарів, робіт і послуг розпорядниками бюджетних коштів через систему електронних закупівель Prozorro на так званих допорогових закупівлях, коли вартість предмета закупівлі товару чи послуги не перевищує 200 тисяч гривень, а робіт – 1,5 мільйона гривень, стало вимушеним кроком. І головна причина криється в недосконалості самої системи.

Ми повністю підтримуємо ті принципи, які були задекларовані в Законі України “Про публічні закупівлі” – добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія та ефективність, відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, відсутність дискримінації учасників, об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Однак, головні розпорядники бюджетних коштів неодноразово повідомляли про часті випадки порушення окремих принципів, зокрема принципу добросовісної конкуренції і про те, що важко вберегтися від недобросовісних виконавців.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Однією із найбільш розповсюджених схем є участь у тендері “псевдофірм”, які у випадку перемоги ні з того ні з сього відмовляються підписувати договір із замовником або й взагалі виявляється, що фірма-переможець зареєстрована в невеликому селі в іншому регіоні. Іноді буває, що зазначений в пропозиції міський номер телефону не обслуговується, як було, наприклад при проведенні тендеру управлінням житлово-комунального господарства Броварської міської ради.

В таких випадках потрібно проводити торги заново, а це означає втрачати ще один місяць часу. Цього можна було б уникнути, якби учасники торгів вносили певну заставу, що гарантувало б реальні наміри суб’єктів господарювання виконати взяті зобов’язання. Якщо відмова учасника тендеру виявиться необґрунтованою, то застава не повертається.

Наступною проблемою є ціновий демпінг, коли недобросовісні учасники торгів навмисно зазначають найнижчу ціну порівняно з конкурентами. Інколи вони пропонують нереальну, значно нижчу за ринкову. Навіть якщо замовник розуміє, що пропозиція нереальна, він зобов’язаний визнати переможцем того підприємця, який запропонує найвигіднішу пропозицію.

Така ситуація була, наприклад, у КП “Бровари-Благоустрій” при закупівлі дизпалива. Тоді один із учасників запропонував доставити необхідний об’єм за 7 грн./л. Зрозуміло, що таку угоду виконати практично неможливо. Після підписання угоди “виявилось”, що товару немає в наявності, і учасник не може його доставити.

Іноді після підписання договору переможець надає довідку про зміну вартості товару в зв’язку із змінами закупівельної ціни і пропонує укласти додаткову угоду з новою ціною, фактично нівелюючи результати торгів. Так, часто ціна в додатковій угоді є вищою, ніж пропонували конкуренти по тендеру. І знову – витрачений час, потрібно оголошувати повторний тендер, але робочі процеси забезпечення життєдіяльності в місті не можуть чекати.

Окрім того,  система не дає можливості залишити скаргу на недобросовісного учасника  або відмітити його як ненадійного. Доцільно було б ввести в системі Prozorro рейтингове оцінювання учасників з можливістю залишати відповідний коментар.

Багато проблемних ситуацій виникало і з виконавцями послуг, коли через невідомих виконавців з інших регіонів під загрозою були терміни реалізації проектів. Багато проектів були перенесені на наступний бюджетний рік через зірвані торги у системі Prozorro.

Подібні ситуації траплялися і в освіті. Ремонтні роботи цього року не були завершені в визначені терміни, а на деяких об’єктах роботи взагалі були зірвані. Контролювати підрядників надзвичайно важко. Наприклад, у ДНЗ “Сонечко” роботи не проводились, підрядники не з’явились на об’єкті, а знайти власників фірми-переможця було досить складно, оскільки вони не місцеві. Щодо деяких дошкільних закладів, надходили скарги від керівників про те, що виконавці робіт не компетентні і не мають досвіду реалізації подібних проектів. Через таких виконавців не вдалось на 100% підготувати житловий фонд та навчальні заклади до зими.

Навіть щодо таких незначних закупівель, як, наприклад, живі квіти в подарунок чи послуги з заправки картриджів в бюджетних установах виникають проблеми. Обмежити регіон для вибору виконавця неможливо, оскільки це буде обмеженням конкуренції та дискримінацією учасників торгів. Натомість можна лише уявити, як підприємство, наприклад, у Сумах буде оперативно заправляти картриджі. Або в якому стані у Бровари доставлять квіти, наприклад, з Чернігова. Таких прикладів можна нараховувати десятки щодо всіх замовників без винятку.

Досить багато і технічних проблем в системі електронних закупівель, трапляються технічні збої, система “зависає” і всю інформацію і відповідну документацію потрібно завантажувати повторно.

Всі ці проблеми були озвучені розробникам системи Prozorro Олександру Стародубцеву та Тетяні Лісовській на спільній зустрічі з розпорядниками бюджетних коштів, яка відбулась ще наприкінці листопада 2016 року у Броварах. Тоді вони обіцяли врахувати озвучені зауваження керівників відділів і управлінь та директорів комунальних підприємств, однак жодних вдосконалень так і не відбулось.

Безперечно, ми будемо продовжувати виконувати норми Закону України “Про публічні закупівлі”, зокрема ч.1 ст. 2 щодо застосування системи електронних закупівель до замовників за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт – 1,5 мільйона гривень.

Також можемо гарантувати, що під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою, усі розпорядники неодмінно будуть дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, що установлені зазначеним вище Законом.

Олександр Резнік, заступник Броварського міського голови

KиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
16:00 Цьогоріч дві громади Київщини – Козинська селищна та Феодосіївська сільська – вчергове отримали зі столичного бюджету по 5 млн гривень в якості компенсації…
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
09:00 Протягом червня 2024 року Рокитне Білоцерківського району Київщини здійснило публічних закупівель на 2,33 млн гривень. Найбільшою покупкою селища став модульний будинок, де цілодобово…
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
09:00 Правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при будівництві житлових будинків на більш ніж 6,9 га землі столичного Академмістечка. Мова йде про забудову на земельних…
Banner
QlU7mDx4