Свобода в інтернеті, або як захистити торгову марку

Станіслав Куценко
Станіслав Куценко

Експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

На сьогодні у світі нараховується щонайменше 4,6 більйонів веб-сторінок, доступ до кожної з яких забезпечується за допомогою доменного імені. Це своєрідний “телефонний номер” сторінки, який дозволяє у разі потреби зв’язатися з нею.

До речі, у розвитку спорів щодо порушення доменних прав у Канаді та США більшість судів надавали правовий режим охорони саме того значення, що і телефонного номера.

Оскільки кількість інтернет-користувачів постійно зростає, така ідентифікація надзвичайно цінна для тих, хто розміщує свою інформацію в інтернеті.

Згідно зі статтею 1 протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на використання доменного імені визнано правом власності.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Частиною четвертою статті 16 Закону України від 15.12.1993 №3689-ХІІ “Про охорону прав на знаки для товарів і послуг” передбачено способи використання знака для товарів і послуг. Встановлення того факту, що певний знак для товарів і послуг використовується в доменному імені, як правило, вимагає спеціальних знань і здійснюється в ході експертизи.

Частиною п’ятоюстатті 16 Закону України “Про охорону прав на знаки для товарів і послуг” надається власникові свідоцтва на торговельну марку виключне право забороняти іншим особам використовувати без його згоди знак, у тому числі і в доменних іменах.

Ось способи захисту свого домену в інтернеті:

визнання дій особи з використання доменних імен такими, що порушують право інтелектуальної власності на знаки для товарів і послуг;

припинення делегування доменних імен, в яких неправомірно використані знаки для товарів і послуг;

– здійснення заходів щодо передачі доменного імені;

– зобов’язання припинити технічне обслуговування домену;

зобов’язання відповідачів утриматись від делегування та технічного обслуговування в майбутньому доменних імен, що містять знаки, які будь-яким чином схожі зі знаками позивача, без отримання попереднього дозволу останнього.

Способом захисту прав особи, яка бажає використовувати знак для товарів і послуг, що не використовується, є вимога про дострокове припинення дії свідоцтва на знак. Відповідно до частини четвертої статті18 Закону України “Про охорону прав на знак для товарів і послуг”, якщо знак не використовується в Україні повністю або щодо частини зазначених у свідоцтві товарів і послуг протягом трьох років від дати публікації відомостей про видачу свідоцтва або від іншої дати після цієї публікації, будь-яка особа має право звернутися до суду з заявою про дострокове припинення дії свідоцтва повністю або частково. У таких спорах судам необхідно з’ясовувати: з яких причин знак не використовувався власником; строк невикористання знака; чи не обумовлено його невикористання незалежними від власника свідоцтва причинами.

З власного досвіду можу сказати, що у США дуже суворі покарання за подібні махінації в інтернеті. Якщо злочин навмисний і відбувається в інтересах іноземної держави, то максимальний термін ув’язнення може скласти 15 років, а штраф –10 мільйонів доларів. Однак покарання за інформаційні злочини в різних штатах відрізняються. В порядку виключення замість відшкодування збитків може запроваджуватись примусовий продаж ліцензій або відрахування від прибутку як відшкодування збитків.

Способами фіксування таких правопорушень є:

– допомога приватних компаній, які здійснюють діяльність у сфері фіксації інформації на сторінках інтернет-мережі (дані підприємства, оскільки і перелічені знизу мають можливість фіксації інформації на веб-сторінці, навіть якщо вона була видалена);

– фіксація інформації та проведення експертних досліджень відповідними судовими експертами (важливо: напрям діяльності експерта –інтелектуальна власність, художні твори і т.д.)

Важливими документами (доказами) в суді є:

– свідоцтво про авторське право;

– фіксоване звернення до суб’єкта, який порушує авторське право, з намаганням досудового врегулювання спору шляхом підписання ліцензійного договору;

– фіксовані випадки порушення авторського права (фіксація інтернет-сторінок, рахунки-фактури на придбання об’єктів) відповідним експертом (важливо: напрямок інтелектуальної власності, художніх творів і т.д.);

– експертиза на тотожність і схожість відповідним експертом (важливо: напрямок інтелектуальної власності, художніх творів і т.д.);

– підписані ліцензійні договори з чітко визначеними сумами (винагородами) за використання того чи іншого об’єкта авторського права (для суб’єктів, які вимагають компенсацію збитків).

Більшість країн Європи вже займаються захистом прав на власність в інтернеті та частково можуть цеконтролювати і забезпечити захист прав авторів у інтернетмережі. Україна в цьому процесі теж не пасе задніх.

Читайте:

Як отримати спадщину: юридична консультація

Легальні документи для українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях

Онлайн-сервіси Мін’юсту. Як онлайн зареєструвати чи ліквідувати ФОП в Україні?

Кожна дитина має право на якісне харчування

МАФи Vs Київ

Нове дихання судової системи України

Безкоштовна земля. Як отримати свої гектари?

Насильство в школі. Захист від психологічних та фізичних знущань

П’ять основних фактів, які слід знати про право поліції на огляд приватних речей

Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду

Рейдери не зможуть забрати квартиру, занесену до реєстру

Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи

Станіслав Куценко, експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

KиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4