Теорія еволюції Дарвіна і реформа містобудування у форматі законопроєкту 5655

Георгій Могильний
Георгій Могильний

експерт з аналізу конфліктних забудов

Президент Володимир Зеленський досі не наклав вето на законопроєкт №5655, то ж все ще на часі писати про негативні наслідки у разі набрання ним чинності.

Спробую простими словами пояснити, чого так бояться порядні архітектори та Національна спілка архітекторів України (НСАУ).

Завдяки чому цивілізовані країни можуть дозволити собі лібералізацію в будівництві?

Все будується на самоорганізації і відповідальності архітектурного та експертного середовища, яке підкріплюється невідворотністю покарання забудовників за порушення. Але порушень там вкрай мало завдяки принциповості і якості роботи архітекторів і експертів.

Але це не народилося на рівному місці.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Все почалося із невідворотності покарання забудовників за порушення. Зрозуміло, архітекторів і експертів теж карали, але саме забудовник несе найбільші збитки від зупинки свого будівництва. Забудовник, зрозуміло, може подати потім позов і намагатися стягнути ці збитки з архітекторів та експертів, але звідки в них такі гроші?

Тому забудовники ДУЖЕ прискіпливо відносять до вибору архітекторів/експертів – вони в межах своїх фінансових можливостей відбирають кращих із бездоганною репутацією, щоб мінімізувати власні ризики.

Саме відповідальний підхід забудовника і є тим фактором, що призвів до еволюції архітектурного та експертного середовища – безвідповідальні не виживали, а найкращі отримували і найкращі замовлення та забезпечували якісь роботи всіх представників власних гільдій.

А що закладено в законопроект 5655?

Там встановлюються ПРОТИЛЕЖНІ відносно західних умови.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

“Реформатори” повністю звільняють забудовників від негативних наслідків порушень архітекторів та експертів.

У законопроєкті 5655, забудовник має отримати право на будівництво і просто будувати відповідно до проекту, на який це право отримано.

Проект розроблений із порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, будівельних норм? Це не проблема забудовника і не його відповідальність – за ці порушення можуть накласти штрафи на архітектора та експертів, але це жодним чином не впливає на вже отримане право забудовника і не передбачено можливість зупинки такого будівництва.

Тобто, законопроєкт 5655 наділяє архітекторів і експертів правом продавати забудовникам індульгенції на порушення законодавства.

Якщо західному забудовнику вигідно заплатити архітектору і експерту за максимально якісний і законний проєкт, то українському забудовнику буде вигідно заплатити за проєект із максимумом порушень для максимальної прибутковості.

Найбільш затребуваними в Україні стануть максимально безпринципні архітектори та експерти – саме їх будуть шукати забудовники, щоб за додаткову компенсацію ризику штрафу купити собі “індульгенцію”.

І саме це стане рушійною силою еволюції нинішнього архітектурно-експертного середовища, що призведе до остаточної деградації системи.

Іншими словами, у разі набрання чинності законопроєкту 5655, почнеться потужний негативний “природний добір”, який не залишить жодних шансів на виживання відповідальних професіоналів – вони будуть змушені або відмовитися від принципів, або емігрувати з України.

Читайте: Лобісти містогвалтівного законопроєкту №5655 продовжують вперто просувати його


Георгій Могильний, експерт з аналізу конфліктних забудов

Джерело публікації

КиївВлада

Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4