В Києві треба відновити самоврядування, вкрадене наприкінці 90-х років

Леонід Косаківський
Леонід Косаківський

Київський міський голова, голова Київради, голова міської державної адміністрації в 1993 - 1998 рр.

184 роки в Києві не було самоуправління, не було Магдебурзького права. Так було сказано днями на презентації концепції нового закону про столицю. І мовляв, воно від тих пір не поновлювалося, бо ні одна влада не хотіла відновити права киян.

Це, м’яко кажучи, маніпуляція. Заявка на таке собі месіанство — ми прийшли вам дати волю. Микола Палкін забрав, а ми дамо.

По-перше, лише взявши період Незалежності, а що було тоді в 1990-1992 рр., коли прийшла перша демократична Київрада, в якій ця демократія била через край, працював виконком, за рішенням якого, до речі опечатали після ГКЧП будинок ЦК КПУ, функціонували районні ради і їх виконавчі комітети? Прав було скільки хочеш.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

А перші прями вибори мера за всю історію в 1994-му? Київрада і виконком в 1994-1996 рр.? Те саме в районах? Це стало можливим завдяки Кравчуку і Плющу, які ліквідували інститут представника Президента, прийняли закон і на усіх рівнях пройшли вибори місцевих рад з широкими самоврядними повноваженнями, а їхні голови скрізь були обрані безпосередньо населенням.

Все це було знівельовано Кучмою з його Конституційною угодою та Конституцією зразка 1996 року, коли була встановлена виконавча вертикаль і почалося всевладдя адміністрацій на місцях.

По-друге, треба знати історію Київської магдебургії.

Я вже писав, що зараз взагалі стало модним доречно і недоречно згадувати магдебурзьке право в Києві, і навіть закликати до його повернення сьогодні, не дуже розуміючи його сутність.

Це, поза сумнівом, славна сторінка в історії нашого міста, прогресивна на той час. Більше 3-х століть Київ жив за Магдебурзьким правом.

Але й ідеалізувати його не потрібно.

Діяло воно  лише на Подолі. Управління перебувало в руках міщанської олігархії. Війтами ставали переважно вихідці з заможних сімей. Виборів прямих не було. Обирали кандидатів в кількості 4-х осіб. Голосувала тільки верхівка магістрату. Так, у 1766 році в голосуванні взяло участь лише 113 осіб. З запропонованих 4-х осіб монарх на свій розсуд призначав війта. Бували випадки, що претендентів відхиляли й вимагали проведення повторного голосування.

Та й не забуваймо, що однією з причин ліквідації київської магдебургії стала зажерливість верхівки магістрату та нечувана розтрата грошей, виявлена в 1821 році.

Тож треба вести мову не про повернення такої магдебургії, а про відновлення самоврядування, вкраденого у киян після 1996 року. І саме так міняти закон. Як конкретно, про це ми вже вели мову раніше.

Докладніше про період Магдебурзького права в нашому місті, його плюси і мінуси тут.

Читайте: Як можна врятувати закон про столицю

Леонід Косаківський, Київський міський голова, голова Київради, голова міської державної адміністрації в 1993 – 1998 рр.

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4