Тема вакцинації від коронавірусу є чи не однією з найбільш обговорюваних у суспільстві. Воно й не дивно: поряд із беззаперечними перевагами вакцинації, ширяться чутки про ймовірні ускладнення, різновиди вакцин, їх порівняння “гірше-краще”, а також набирає обертів антивакцинальна кампанія. І у цій інформаційній центрифузі, більшість українців взагалі не розуміють, де правда і що робити.
Думаю, в першу чергу, варто звернутись до цифр. За даними ВООЗ, своєчасна вакцинація від інфекційних хвороб дозволяє зберегти життя 2-3 мільйонів людей щорічно. Мова про такі хвороби, як кір, краснуха, паротит, кашлюк, поліомієліт, правець, дифтерія, гепатит В, гемофільна інфекція, туберкульоз. Усі вони включені до Національного календаря щеплень в Україні. Тож у нас, на відміну від деяких інших країн, створено усі умови для якісного та своєчасного проведення щеплень дітям. А значить ми можемо не допустити поширення цих хвороб.
Вакцинація рятує життя. До винайдення вакцини від віспи, хвороба забрала життя більше 300 мільйонів людей. Поліомієліт не настільки смертельна, але надзвичайно жорстока з точки зору ускладнень інфекція. Не рідко діти, що перенесли цю хворобу, залишаються паралізованими інвалідами на усе життя. Завдяки вакцині, понад 1,5 мільйона людей у світі змогли вижити, і 18 мільйонів – ходити після перенесеного поліомієліту.
Ще однією показовою з точки зору вакцинації інфекцією, є кір. Щорічно він забирав життя близько 2,6 млн людей. Після винайдення вакцини, ситуація значно покращилась, але на жаль, хвороба повністю не зникла. Вірус кору є дуже заразним – хворій людині достатньо кашлянути, аби інфікувати іншого. Зважаючи на це, повністю побороти хворобу можна буде лише у разі, якщо кількість щеплених сягне 95%. На жаль, антивакцинальні кампанії роблять свою справу, тож досягти необхідного показника поки що не вдається. Через це спалахи кору трапляються і досі у різних куточках світу. Лише у минулому році через ускладнення від кору померло більше 200 тисяч осіб.
Будь-яка інфекція циркулюватиме, доки у країні не буде сформовано колективний імунітет. І якщо у декого є запитання до вакцини від кору, винайденої ще у 1963 році, то що вже казати про Covishield.
Більшості з нас треба розуміти, що вакцина не захищає від хвороби. Але вона захищає від тяжких ускладнень, які ця інфекція викликає. І той факт, що Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко захворів на коронавірус говорить лише про те, що перебіг його хвороби, ймовірно, буде легшим, ніж міг би бути без щеплення. І зовсім не говорить про той факт, що вакцина не ефективна.
Аби розірвати ланцюг зараження коронавірусом, необхідно аби десь 70% населення мали імунітет від коронавірусу. Зробити це можна двома шляхами: перехворіти або щепитись. Але чи кожен з нас впевнений, що зможе перехворіти і легко одужати? Коронавірус вже вбив мільйони людей у світі, тож чи варто ризикувати ще й власним життям?
Ілля Кушнір, депутат Київради ІХ скликання, фракція “Удар”