Вибори президента України: впровадження стандартів НАТО в армії

Олександр Кравченко
Олександр Кравченко

Журналіст КиевVласть

Про необхідність реформи Збройних сил України (ЗСУ) говорять значно довше, ніж йде війна. Щоправда, до війни реформи зазвичай полягали у скороченні війська, продажу надлишкового майна, зміні контролюючих грошові потоки.

Після 2014 року у армії з`явився напрямок розвитку. Почали запроваджувати нові зразки озброєння, змінились підходи до комплектування армії, дещо змінились і принципи призначення на керівні посади.

При цьому багато в чому ЗСУ залишаються радянською структурою в гіршому сенсі цього слова. Запровадження стандартів НАТО може викорінити совковість, дозволити стати європейською армією не лише на папері, а й де-факто.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Кандидати в президенти з приводу запровадження стандартів НАТО в армії в своїх програмах пишуть наступне.

Роман Безсмертний не згадує про НАТО, але пише про необхідність створення сучасної сильної української армії.

Ольга Богомолець обіцяє наблизити українську армію до стандартів НАТО, зокрема забезпечити сучасне озброєння та поліпшені умови військової служби. Також вона обіцяє в 1,5 рази підвищити зарплати солдатам (цікаво, офіцерам також?) та створити потужну резервну армію.

Юрій Бойко прогнозовано нічого не пише про реформу армії за зразком НАТО, про ЗСУ чи про потреби військових.

Олександр Вілкул також не згадує про НАТО, натомість вказує на необхідність позаблокового статусу України. Також він згадує про “створення професійної армії, оснащеної за останнім словом техніки”. Пише Вілкул і про заборону на застосування армії всередині країни. Ймовірно, таким чином політик прозоро натякає на ООС, чи АТО, як її називали раніше.

Анатолій Гриценко про НАТО не пише нічого, але обіцяє, що армія буде оснащеною, нею не будуть керувати “паркетні генерали”, а на керуючих посадах будуть знаходитись бойові офіцери. Також Гриценко обіцяє професійну контрактну армію, котра буде посилена “резервом постійної готовності та системою територіальної оборони”. Обіцяє він і “гідне забезпечення солдата і коли він служить, і коли стає ветераном”.

Володимир Зеленський пише, шо “рух України до НАТО та інших безпекових об’єднань – запорука нашої безпеки, в яку я вірю, та яка повинна отримати підтвердження через всеукраїнський референдум”. Також Зеленський вважає своїм завданням забезпечити  військовослужбовцям зарплату на рівні натівських стандартів. При цьому Зеленський не вказує, на рівень зарплат в армії якої саме з країн НАТО він орієнтується, хоча зарплати військових у Великобританії та Болгарії можуть досить суттєво відрізнятись. Кандидат згадує і про професійну армію, про престиж служби в армії,  і про гідні умови служби і розвиток солдата.

Руслан Кошулинський пропонує “забезпечити приведення армії до вимог і можливостей сумісного виконання завдань із силами держав-членів НАТО”. Також кандидат-націоналіст хоче встановити розмір фінансування ЗСУ на рівні не менше 5% ВВП, хоча не вказує на джерело такого збільшення. Кошулинський обіцяє створити високотехнологічну професійну контрактну армію, а також заснувати народний резерв ЗСУ за швейцарським зразком. Крім того кандидат хоче провести повне переозброєння армії.

Олег Ляшко про НАТО не згадує, а от про Будапештський меморандум навпаки. Політик вважає, що “якщо документ не виконується – ми маємо повне право заявляти про відновлення статусу ядерної держави”. Ляшко також вказує, що буде вимагати прямої військової угоди з США.

Петро Порошенко планує в 2023 році отримати для України План дій щодо членства в НАТО. “Зміцнення Збройних Сил, їхня модернізація та оснащення новітніми зразками зброї та військової техніки залишиться нашим безумовним пріоритетом”, – пише в своїй програмі діючий президент.

Також він обіцяє щільну систему протиракетної та протиповітряної оборони, модернізацію українського флоту і повітряних сил, а також підняти рівень соціального забезпечення військовослужбовців і розширити підтримку родин учасників бойових дій.

Андрій Садовий обіцяє “змінити систему командування й управління у Збройних силах України відповідно до стандартів НАТО”, і гарантувати грошове забезпечення військового на рівні не менше 1 тис. доларів у гривневому еквіваленті.

Садовий хоче не просто вступити до НАТО, а ініціювати створення “Центрально-Східного європейського військового альянсу, учасниками якого мають стати країни Центральної та Східної Європи, що безпосередньо потерпали від агресії або чітко усвідомлюють небезпечну політику РФ щодо цивілізованого світу”.

Юлія Тимошенко обіцяє повну модернізацію ЗСУ за стандартами НАТО. Також вона обіцяє запровадити новий контракт на службу в ЗСУ, який має забезпечити європейський рівень умов служби для солдатів та офіцерів. Тимошенко обіцяє в новому контракті “мотиваційний пакет, що включає гарантоване забезпечення житлом, безоплатним медичним обслуговуванням, гідним пенсійним страхуванням та інші важливі питання, а також додаткові пільги для учасників бойових дій та членів їхніх родин”.

Отже, про стандарти НАТО в ЗСУ більш чи менш прямо пишуть всього 5 кандидатів. Один прогнозовано не згадує про армію в принципі, ще один марить ядерною зброєю. Інші згадують хіба що про зарплати, соцпакет та розмито про професійну армію.

Читайте:

Вибори президента України: легалізація грального бізнесу, легких наркотиків та проституції

Вибори президента України: закон про зброю

Вибори президента України: податок на виведений капітал

Вибори президента України: ринок землі

Чому я проголосую “за”: аналізуємо програми кандидатів в президенти

Олександр Кравченко, журналіст КиевVласть

KиевVласть


Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4