Все, що ви хотіли довідатись про реформування прокуратури, але соромились спитати.

Volodymyr Boyko
Volodymyr Boyko

журналист

Набув чинності в повному обсязі новий Закон України “Про прокуратуру”, розроблений під керівництвом Портнова, внесений у Верховну Раду Януковичем і прийнятий 14 жовтня 2014 року на вимогу Порошенка та активістів Майдану.

Того пам’ятного дня Петро Олексійович особисто приїхав у парламент з проханням до депутатів підтримати президентський законопроект. Щоправда, прізвище цього президента Порошенко назвати посоромився.

Відповідно до статті 2 цього Закону, на прокуратуру покладаються такі функції:

1) підтримання державного обвинувачення в суді;

2) представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом;

3) нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

4) нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.

А тепер відкриваємо Конституцію України:

Стаття 121. Прокуратура України становить єдину систему, на яку покладаються:

1) підтримання державного обвинувачення в суді;

2) представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом;

3) нагляд за додержанням законів органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство;

4) нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян;

5) нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів з цих питань органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.

Таким чином, попри те, що в Конституції України зазначено п’ять функцій прокуратури, Законом передбачено лише чотири, внаслідок чого з сьогоднішнього дня органам прокуратури, всупереч конституційним приписам, забороняється розглядати скарги громадян на порушення чиновниками їх прав і свобод, свавілля контрольних органів чи безчинства податківців.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Facebook 

 

Також з сьогоднішнього дня Генеральна прокуратура України не має права реагувати на звернення й запити народних депутатів України, в яких містяться прохання провести перевірку діяльності тієї чи іншої державної установи на предмет дотримання законності.

Забороняється будь-яка наглядова діяльність військової прокуратури, яка відтепер позбавлена повноважень, наприклад, перевіряти скарги військовослужбовців на порушення командуванням їх прав, контролювати дотримання законності Міністерством оборони України або керівництвом інших військових формувань, здійснювати перевірки правильності витрачання коштів чи умов зберігання зброї.

Натомість новим Законом прокуратура наділена нічим не обмеженими повноваженнями втручатись у приватний бізнес, витребовувати в підприємців документи й проводити будь-які перевірки підприємств на власний розсуд “з метою вирішення питання про наявність підстав щодо можливого представництва інтересів держави в суді”.

Нагадую, що ініціаторами прийняття цього Закону були “Реанімаційний пакет реформ” і “Демократичний альянс”.

Але, як тепер запевняє радник Порошенка Олег Медведєв, головна заслуга в прийняття цього своєчасного та прогресивного Закону належить пану Сакварелідзе: “Президент як міг посприяв ухваленню змін до закону про прокуратуру, які Сакварелідзе вважав необхідними для реформ”.

КиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
16:00 Цьогоріч дві громади Київщини – Козинська селищна та Феодосіївська сільська – вчергове отримали зі столичного бюджету по 5 млн гривень в якості компенсації…
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
09:00 Протягом червня 2024 року Рокитне Білоцерківського району Київщини здійснило публічних закупівель на 2,33 млн гривень. Найбільшою покупкою селища став модульний будинок, де цілодобово…
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
09:00 Правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при будівництві житлових будинків на більш ніж 6,9 га землі столичного Академмістечка. Мова йде про забудову на земельних…
Banner
QlU7mDx4