На даний час в Україні та, зокрема, на Київщині триває процес добровільного об’єднання територіальних громад, основною ознакою якого згідно закону, є добровільність, однак, на практиці виходить по іншому.
Деякі міські керманичі міст Київщини та політичні діячі, задля збереження влади та впливу, вирішили об’єднати великий населений пункт з одним маленьким селом чи декількома селами, і таким чином формально виконати закон про добровільне об’єднання та зберегти владу.
Так, стало відомо про бажання об’єднати с. Забір’я Києво-Святошинського району з містом Боярська, всупереч волі громади, яка вже збиралась та більшістю громади вирішила об’єднатись з селами Княжичі, Музичі та Бобриця.
На фото голова Забірської сільської ради Бондаренко О.В. та її заступник Кочін В.Г.
Події розгортались 22 грудня 2017 року в с. Забір’я Києво-Святошинського району, де відбулась чергова 22 сесія Забірської сільської ради VII скликання. Єдиним питанням, що було внесено до порядку денного під час сесії з голосу, стало питання затвердження Проекту рішення щодо добровільного об’єднання Боярської міської та Забірської сільської територіальних громад.
Окремо слід звернути увагу, що такого важливого питання не було завчасно внесено до порядку денного сесії та проект не був завчасно опублікований за 20 днів, що є порушенням закону. До цього ж, 20.12.2017 у приміщенні Забірського будинку культури відбулось громадське обговорення Проекту рішення щодо добровільного об’єднання громад, на якому 107 голосами “проти” та 2 (двома) голосами “за” місцева громада не підтримала презентований Проект рішення щодо добровільного об’єднання Боярської міської та Забірської сільської територіальних громад.
Відповідно, зважаючи на абзац другий пункту 2, статті 7 ЗУ “Про добровільне об’єднання громад”, де зазначено, що “Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об’єднання територіальних громад, розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення”, мешканці села очікували на врахування позиції громади під час розгляду відповідного питання на сесії сільської ради. Череда дивних подій та чуток напередодні чергової 22-ї сесії сільської ради, в поряду денному якої не було зазначено таке історично важливе для громади питання, як розгляд Проекту рішення щодо добровільного об’єднання громад наводило на думку, що можливі “сюрпризи” – що і підтвердилось протягом самої сесії.
Що саме відбулось: більше сотні жителів завітали на сесію для забезпечення врахування позиції громади у випадку внесення питання щодо об’єднання “з голосу”. Присутніх на сесії депутатів сільради, знайомили з Протоколом громадських обговорень і необхідністю врахування їх результату згідно ст.7 пункт 2 абзац другий ЗУ “Про добровільне об’єднання громад”. На що була отримана дивна відповідь “нам ваш Протокол не потрібен, у нас свій є”.
На прохання до Голови сільради показати Протокол, про який говорять депутати, надійшла відмова і пропозиція отримати Протокол через офіційний запит протягом 5 днів. Нажаль, якимось дивним чином, присутні аж 8 депутатів з 14 (решта відмовилась брати участь в цій ганебній виставі) проголосували тими ж вісьмома голосами “за” і через “коридор ганьби” вийшли з кабінету (сесія спеціально проводилась у приміщенні, що вміщає максимум 20 осіб).
Відразу ж, 22.12 о 17.30, громадою була подана Заява до Києво-Святошинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області щодо вчиненого кримінального правопорушення, а саме: підробки документу посадовою особою Забірської сільської ради. Наразі проводяться слідчі дії щодо обставин справи для прийняття рішення.
По факту, станом на день публікації, ніхто в селі, крім частини депутатів (можливо) та Голови сільради, не знає як виглядає Протокол громадських обговорень, по якому приймалось рішення депутатами, одне зрозуміло – він підроблений, бо справжній один, і прийняти по ньому рішення, не порушивши закону, не було можливим.
Звернувшись за коментарем до місцевих мешканців почув: “Громада відстоює своє право на самоврядування. Голова та частина депутатів це не вся громада села” !!!
Тепер слово за головою Київської обласної адміністрації Олександром Горганом, який маємо надію має прислухатись до закону та основних принципів місцевого самоврядування!
Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро “Титикало та партнери”, депутат Київської обласної ради